Zanim włączysz dziecku bajkę, zrób te trzy rzeczy. Łatwiej zaśnie, a to niejedyna korzyść

gazeta.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Shutterstock/Irina WS


Bywają takie momenty, kiedy dziecku po prostu trzeba włączyć bajkę. Bo np. jest chore, a rodzic ma home office lub musi coś w domu ogarnąć. Jest jednak sposób na to, żeby siedzenie przed ekranem nie było dla dziecka tak szkodliwe.
"Współczesne bajki potrafią być dla dzieci zbyt intensywne: szybkie cięcia, jaskrawe kolory, głośne efekty dźwiękowe i dynamiczne zmiany scen mogą prowadzić do przebodźcowania, problemów z koncentracją i trudności z wyciszeniem" - czytamy w opisie do nagrania umieszczonego na Instagramie na koncie lekarzedladzieci.pl. Wystarczy wziąć pilot w dłoń i zrobić trzy proste rzeczy.


REKLAMA


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Zanim włączysz dziecku bajkę:
1. Zmniejsz jasność. Dzięki temu wzrok dziecka będzie się mniej męczył, ograniczy to także liczbę docierających do niego bodźców. "Szczególnie ważne jest to wieczorem, kiedy nadmiar światła może utrudniać zasypianie" - podpowiadają autorzy nagrania.


2. Zwolnij prędkość odtwarzania (np. do 0,75x). Wolniejsze tempo pomoże dziecku lepiej zrozumieć to, co ogląda i dłużej utrzymać uwagę.
3. Zmień kolory na bardziej stonowane. Jaskrawe barwy pobudzają, a spokojne, wyciszone kolory wpływają na dziecko uspokajająco.


Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała "Wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia i snu dla dzieci poniżej 5 roku życia". Znalazły się tam konkretne informacje dotyczące tego, ile czasu małe dziecko może spędzać przed ekranem. Według WHO dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia, w ogóle nie powinny siedzieć przed telewizorem, ekranem komputera lub ze telefonem w dłoni. Maluchy w przedziale wiekowym 2-5 lat mogą się oddawać tej aktywności nie więcej niż przez godzinę dziennie. jeżeli zaś chodzi o dzieci w wieku 5-17 lat, mogą one siedzieć przed ekranem do dwóch godzin dziennie.


Ile czasu przed ekranem spędza twoje dziecko? Zachęcamy do komentowania i udziału w sondzie
Idź do oryginalnego materiału