Jak w najszybszy sposób uzyskać zaświadczenie z urzędu o zameldowaniu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykuły.
REKLAMA
Zobacz wideo Budowa wiatraków na Morzu Bałtyckim! Tusk: Energia będzie tańsza
Zaświadczenie o zameldowaniu. Gdzie uzyskać dokument?
Gdzie można uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu? Taki dokument otrzymuje się z Urzędu Miasta jako zaświadczenie z akt ewidencji ludności. Zajmuje się tym komórka odpowiedzialna za sprawy meldunkowe, czyli najczęściej Wydział Spraw Obywatelskich.
Dawniej uzyskanie zaświadczenia wiązało się z koniecznością wizyty w Urzędzie. w tej chwili dokument wydaje się po złożeniu wniosku, który musi być:
Utrwalony w postaci papierowej i opatrzony osobistym podpisem;
Utrwalony w postaci elektronicznej i opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Samo zaświadczenie o zameldowaniu może zostać wydane dzięki złożeniu wniosku:
Osobiście. Wówczas należy się udać do Centrum Obsługi Mieszkańców prowadzonego przez dany Urząd Miasta.
Poprzez nadesłanie listu. Należy się upewnić, iż wniosek spełnia wszelkie wymagania przed jego wysłaniem.
Elektronicznie. Korzysta się wtedy z pośrednictwa platformy ePUAP.
Oczywiście z największymi ograniczeniami związana jest pierwsza forma załatwiania spraw urzędowych. Stale rośnie liczba działań zapośredniczonych dzięki platformie ePUAP. Jest to szybkie i bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na otrzymanie dokumentu bez wizyty w urzędzie lub choćby na poczcie.
Opłata skarbowa w wysokości 17 zł obowiązuje w przypadku:
Wydania zaświadczenia o zameldowaniu, wymeldowaniu, braku lub ilości osób zameldowanych w lokalu.
Udzielenia pełnomocnictwa.
Wielojęzyczny standardowy formularz.
Zaświadczenie zwykle wydawane jest niezwłocznie. W uzasadnionych sytuacjach Urząd ma na to siedem dni.
Zaświadczenie o zameldowaniu. Komu może zostać wydane?
Komu wydawane jest zaświadczenie o zameldowaniu? Otrzymuje je osoba, której ono dotyczy. W przypadku chęci otrzymania zaświadczenia o zameldowaniu innej osoby należy okazać pełnomocnictwo. Musi być ono zgodne z formą, którą przewiduje Kodeks postępowania administracyjnego. Pełnomocnik musi też okazać do wglądu dowód osobisty. Pełnomocnictwo powinno zawierać:
Dokładne dane mocodawcy.
Dokładne dane pełnomocnika.
Wyraźny zakres czynności, do których pełnomocnik został upoważniony.
Zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy
Jak otrzymać zaświadczenie na pobyt czasowy trwający powyżej trzech miesięcy? Wymóg zmiany swojego statusu w ewidencji ludności istnieje wtedy, gdy mieszkamy tymczasowo powyżej trzech miesięcy w miejscu innym, niż miejsce stałego zameldowania, ale nie chcemy zmieniać tego ostatniego.
Procedura występowania o zaświadczenie wygląda tak samo i odbywa się tymi samymi drogami, które są dostępne w przypadku standardowych zaświadczeń o zameldowaniu.
Zaświadczenie o zameldowaniu dziecka
Komu przysługuje zaświadczenie o zameldowaniu dziecka? Obowiązuje tutaj podobna zasada, jak przy możliwości zameldowania osoby niepełnoletniej. Dotyczy ona przedstawiciela ustawowego, opiekuna prawnego lub osoby, która sprawuje nad nim faktyczną kontrolę w miejscu ich wspólnego pobytu.
Zaświadczenie o zameldowaniu ePUAP
W jaki sposób otrzymać zaświadczenie o zameldowaniu ePUAP? Taki dokument w formie elektronicznej jest opatrzony kwalifikowaną pieczęcią ministra adekwatnego do spraw informatyzacji i nie może być drukowany, ale po otrzymaniu dalej wysyłany drogą elektroniczną.
Wystąpienie o niego wymaga posiadania loginu z hasłem do profilu zaufanego i telefonu komórkowego lub e-dowodu. Konieczne jest też posiadanie skrzynki ePUAP. Zostanie na nią wysłane stosowne zaświadczenie. W celu otrzymania zaświadczenia należy postępować zgodnie z zaleceniami na adekwatnej stronie rządowej.
Zobacz też: Czym jest seria dowodu osobistego? Gdzie się znajduje?