Zespół Rektorski UW w kadencji 2024–2028

uw.edu.pl 4 miesięcy temu
1 września rozpoczęła się kadencja nowego zespołu rektorskiego. Przez najbliższe cztery lata Uniwersytetem kierować będzie rektor prof. Alojzy Z. Nowak wraz z prorektorami: prof. Samborem Gruczą, prof. Ewą Krogulec, prof. Zygmuntem Lalakiem, prof. Adamem Niewiadomskim oraz dr. hab. Maciejem Rasiem.

18 kwietnia podczas posiedzenia Kolegium Elektorów UW prof. Alojzy Z. Nowak został po raz drugi z rzędu wybrany na stanowisko rektora UW. W głosowaniu na rektora oddano 435 głosów, 432 były ważne. Prof. Alojzy Z. Nowak otrzymał 281 głosów Zgodnie ze Statutem UW rektor powołuje prorektorów. Wybór prorektora odpowiedzialnego za sprawy kształcenia akceptowany jest przez przedstawicieli studentów i doktorantów.

Zespół rektorski w kadencji 2024–2028

Rektor UW – prof. Alojzy Z. Nowak

Prof. Alojzy Z. Nowak jest 45. rektorem w historii Uniwersytetu Warszawskiego. Z uczelnią związany jest od roku 1984. Kierował Zakładem Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych oraz Katedrą Gospodarki Narodowej na Wydziale Zarządzania. Był też dyrektorem Centrum Europejskiego UW. W latach 1999–2006 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Zarządzania, a następnie od 2006 do 2012 funkcję dziekana wydziału. W latach 2012–2016 był prorektorem UW ds. badań naukowych i współpracy. W 2016 roku został ponownie wybrany dziekanem Wydziału Zarządzania. W trakcie kariery wykładał na uczelniach we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach, Korei i RPA.

Ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). Studiował także na University of Illinois at Urbana – Champaign (USA), Uniwersytecie w Exeter (Wielka Brytania), w Antwerpii oraz na Free University of Berlin (Niemcy). W 2002 roku uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Od 2018 roku prof. Alojzy Z. Nowak kieruje Akademickim Związkiem Sportowym. Funkcję tę pełni pro publico bono.

https://twitter.com/AlojzyZNowak

Prorektorzy UW
prof. dr hab. Sambor Grucza

Prof. dr hab. Sambor Grucza jest specjalistą w zakresie metalingwistyki, lingwistyki, lingwistyki języków specjalistycznych, glottodydaktyki i translatoryki oraz badań okulograficznych. Ukończył germanistykę (Uniwersytet w Saarbrücken) oraz lingwistykę stosowaną (Uniwersytet Warszawski). Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w 1994 roku na Uniwersytecie w Saarbrücken, zaś stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa w 2005 roku na Uniwersytecie Warszawskim. W 2009 roku Prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora.

W kadencjach 2008–2012 oraz 2016–2020 pełnił funkcję dziekana Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW. Wcześniej był prodziekanem Wydziału Lingwistyki Stosowanej, dyrektorem Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej. Od 2012 roku kieruje Zakładem Lingwistyki Języków Specjalistycznych.

Prof. Grucza przewodniczy Stowarzyszeniu Germanistów Polskich. Jest również członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego. Jest członkiem rad naukowych licznych czasopism.

prof. dr hab. Ewa Krogulec

Prof. dr hab. Ewa Krogulec jest geologiem. Zajmuje się badaniami hydrogeologicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony stanu i jakości wód podziemnych. Jest autorką lub współautorką około 200 publikacji naukowych: artykułów, rozdziałów w monografiach, monografii, map. Kierowała ponad 40 projektami badawczymi z zakresu geologii, hydrogeologii i ochrony środowiska. Jest absolwentką Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskała stopień doktora nauk o Ziemi w zakresie hydrogeologii, stopień doktora habilitowanego nauk o Ziemi, a w 2018 roku tytuł profesora nadany przez Prezydenta RP.

W kadencjach 2012–2016 oraz 2016–2020 pełniła funkcję dziekana Wydziału Geologii UW. Wcześniej była prodziekanem tej jednostki, a także zastępcą dyrektora Instytutu Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej. Kierowała Zakładem Hydrogeologii Stosowanej i Geofizyki.

Prof. Ewa Krogulec jest członkiem Komitetu Gospodarki Wodnej PAN. Od lat pełni funkcję przewodniczącej Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych, organu doradczego Ministra Środowiska. Wchodzi w skład Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Programu Wspierania Infrastruktury Badawczej w ramach Funduszu Nauki i Technologii Polskiej w MNiSW. Jest członkiem wielu rad naukowych, w tym Rady Naukowej Kampinoskiego Parku Narodowego oraz Rady Ochrony Przyrody województwa mazowieckiego.Od października 2021 roku jest członkiem Rady Klimatycznej UN Global Compact Network Poland.

prof. dr hab. Zygmunt Lalak

Prof. dr hab. Zygmunt Lalak jest fizykiem, jego zainteresowania badawcze dotyczą fizyki oddziaływań fundamentalnych i kosmologii cząstek elementarnych. Pracował w zagranicznych ośrodkach naukowych, m.in. laboratorium CERN (Szwajcaria), na Uniwersytecie Oksfordzkim (Wielka Brytania), University of Pennsylvania (USA), a także na Uniwersytecie Technicznym w Monachium i na Uniwersytecie w Bonn (Niemcy). Jest autorem ponad 120 prac naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach.

Jest absolwentem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Jego kariera naukowa związana jest Wydziałem Fizyki UW, gdzie w 1990 roku uzyskał stopień doktora nauk fizycznych, a w 1999 roku stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk fizycznych otrzymał w 2008 roku.

W kadencji 2016–2020 pełnił funkcję prodziekana ds. badań naukowych i rozwoju Wydziału Fizyki UW oraz był pierwszym przewodniczącym Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Fizyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2020 roku kieruje programem „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

dr hab. Adam Niewiadomski, prof. ucz.

Dr hab. Adam Niewiadomski, prof. ucz. jest prawnikiem i politologiem. Specjalizuje się w prawie rolnym, administracyjnym i gospodarce nieruchomościami. Jako wykładowca akademicki pracuje od 2007 roku, prowadzi m.in. zajęcia kursowe z prawa rolnego, z prawa administracyjnego, planowania przestrzennego. Od początku kariery związany jest z Uniwersytetem Warszawskim. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie prawnicze, w 2009 roku studia magisterskie nauki polityczne, w 2011 roku uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora nauk prawnych, a w 2014 roku stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauki o językoznawstwie. W 2018 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. Jest profesorem uczelni.

Od 2021 roku jest Kierownikiem Katedry Prawa Rolnego i Systemu Ochrony Żywności na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest wpisany na listę radców prawnych. Kierował grantami Narodowego Centrum Nauki m.in. Fuga i Preludium. Od wielu lat związany z legislacją uniwersytecką i krajową. Pełnił funkcję sekretarza Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich; stałego doradcy Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP; członka Zespołu Ekspertów Narodowego Centrum Nauki w panelu nauk społecznych. Członek wielu stowarzyszeń i organizacji naukowych m.in. członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Agrarystów; European Council for Rural Law z siedzibą w Paryżu; WORLD UNION OF AGRICULTURAL LAW.

dr hab. Maciej Raś

Dr hab. Maciej Raś jest politologiem. Specjalizuje się w dyscyplinie stosunków międzynarodowych ze szczególnym uwzględnieniem międzynarodowych stosunków politycznych oraz aktywności międzynarodowej władz regionalnych i lokalnych (paradyplomacji). Na UW wykłada od 1999 roku, prowadząc zajęcia w języku polskim i angielskim z zakresu m.in. badania polityki zagranicznej państwa czy stosunków międzynarodowych na obszarze poradzieckim.

Od początku kariery związany jest z Wydziałem Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych (dawniej: Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych) UW. W 1999 roku ukończył tamże studia magisterskie oraz Dyplomowe Studium Bezpieczeństwa Narodowego, w 2003 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, a w 2019 roku stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce.

W latach 2006–2014 pełnił funkcję kierownika Podyplomowego Studium Marketingu Kultury, 2008-2014 – kierownika Studium Bezpieczeństwa Narodowego, 2013-2020 – pełnomocnika dziekana Wydziału ds. doktorantów zagranicznych, a w kadencji 2020–2024 prodziekana ds. studenckich na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

Odbywał staże badawcze i dydaktyczne oraz wykładał jako visiting professor na uniwersytetach za granicą (Chiny, Niemcy, Rosja, Turcja), jak również wygłaszał referaty m.in. w Baltimore, Bangkoku, Bonn, Chengdu, Frankfurcie nad Menem, Heidelbergu, Jerozolimie, Królewcu, Odessie, Moskwie, Nashville, Petersburgu, San Francisco, Sofii i Tokio.

Idź do oryginalnego materiału