Zgierzanie pokochali folklor

powiat.zgierz.pl 4 godzin temu

100 godzin zajęć, 600 zgłoszeń do uczestnictwa, szereg nowych umiejętności zdobytych na warsztatach stacjonarnych i ogrom wiedzy przyswojonej podczas atrakcyjnych wyjazdów śladem dawnych zawodów, lokalnych tradycji i legend... Wczoraj, w Starym Młynie w Zgierzu Stowarzyszenie Folkier podsumowało fantastyczny projekt Zgierskiego Uniwersytetu Ludowego, zrealizowany dzięki środkom pozyskanym z budżetu województwa łódzkiego w ramach programu Moce nadŁódzkie.

Przez ostatnie pół roku słuchacze uniwersytetu - mieszkańcy Zgierza i powiatu zgierskiego uczestniczyli w praktycznej nauce haftu i tkactwa, budowali domki dla jeży, wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe, poznawali dawne tradycje i obrzędy, byli razem na grzybobraniu, spędzili wspólnie andrzejki, zwiedzili m.in. Łowicz, Bolimów, Łęczycę. Tkali, szydełkowali, piekli, gotowali, malowali na szkle, tańczyli tańce ludowe, robili makramy i świece z wosku pszczelego... - a wszystko pod okiem instruktorów, którzy każde zajęcia zamieniali w fantastyczną przygodę.

Ogromne zainteresowanie ofertą ZUL pokazało, iż inicjatywa Stowarzyszenia Folkier była odpowiedzią na konkretne potrzeby kulturalne i oczekiwania mieszkańców. Podczas podsumowania projektu mówił o tym prezes stowarzyszenia Dymitr Janicki. Wręczył on specjalne podziękowania instytucjom i partnerom, którzy przyczynili się do realizacji projektu, na czele z przewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego Małgorzatą Grabarczyk. Podziękowania dla Powiatu Zgierskiego odebrała Sekretarz Barbara Polasińska, która w imieniu Zarządu Powiatu Zgierskiego pogratulowała wszystkim zaangażowanym w powstanie Zgierskiego Uniwersytetu Ludowego. Zarówno jego pomysłodawcy, jak i uczestnicy oraz goście wyrażali wolę kontynuowania działań na rzecz promocji folkloru i kultywowania tradycji regionu.

A ponieważ Stowarzyszenie Folkier jest związane z Zespołem Pieśni i Tańca "Boruta", gala rozpoczęła się od porywającego występu w bożonarodzeniowym klimacie, podczas którego na scenie zobaczyliśmy i usłyszeliśmy pełen przekrój wiekowy artystów - od najmłodszych po najbardziej doświadczonych. Pod kierunkiem Anny Bednarz (która w ZUL była też instruktorką tańca ludowego) wykonali oni najpiękniejsze kolędy.

Z kolei na zakończenie, jako gwiazda wieczoru, przed publicznością wystąpił Janek Traczyk - wokalista, kompozytor i tekściarz.    

Idź do oryginalnego materiału