Na nowo zaaranżowanym dziedzińcu, o powierzchni ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych, pojawiły się liczne rośliny, w tym 6 drzew oraz ponad 2000 krzewów i bylin. Dzięki temu teren ten stał się miejscem sprzyjającym zarówno edukacji, jak i wypoczynkowi. Dla uczniów stworzono specjalny ogród sensoryczny, który stanowi innowacyjne narzędzie dydaktyczne, pozwalające na naukę poprzez doświadczenia zmysłowe.
“Odbrukowanie dziedzińca przy szkole na Łazarzu to kolejne działanie na rzecz klimatu w mieście. Dodatkowo, w takim miejscu, ma ono także walor edukacyjny” – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Przestrzeń została wzbogacona o sensoryczną ścieżkę, składającą się z różnych materiałów, takich jak kora, piasek czy otoczaki, co pozwala na integrację z otoczeniem na poziomie zmysłów. Tego rodzaju rozwiązania są coraz bardziej doceniane w edukacji, wspomagając rozwój dzieci w sposób holistyczny.
Oprócz zieleni, na dziedzińcu zainstalowano system nawadniania, elementy małej architektury oraz oświetlenie. Inicjatywa ta jest efektem współpracy szkoły, Rady Osiedla Św. Łazarz oraz Miasta Poznań. Projekt uzyskał wsparcie finansowe z funduszy unijnych oraz lokalnych grantów, co pozwoliło na jego realizację.
Transformacja dziedzińca to także istotny krok w kierunku adaptacji do zmian klimatycznych. Odchodzenie od betonowych powierzchni na rzecz biologicznie czynnych obszarów sprzyja redukcji tzw. wysp ciepła w miastach oraz poprawie retencji wody.
Projekt, który zrealizowano na Łazarzu, wpisuje się w szersze plany Miasta Poznań związane z rozwojem zielonej infrastruktury. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, podobne zmiany mają nastąpić przy kolejnych szkołach, w tym m.in. przy Szkołach Podstawowych nr 77, 11, 20 i 82. Miasto Poznań pozyskało na ten cel prawie 24 miliony złotych, co pozwoli na szeroko zakrojoną rewitalizację miejskich skwerów, parków i placówek edukacyjnych.
Transformacja dziedzińców szkolnych oraz terenów publicznych na bardziej zielone i przyjazne środowisku jest częścią strategii miasta, która ma na celu uczynienie Poznania miejscem bardziej odpornym na zmiany klimatyczne oraz przyjaznym dla mieszkańców.