Złoty jubileusz kapłaństwa ks. Walentego Brynczki

frydman.com.pl 3 dni temu

16 lipca w święto Matki Bożej Szkaplerznej, czyli frydmański odpust, obchodziliśmy jubileusz 50-lecia kapłaństwa księdza Walentego Brynczki. W trakcie sumy odpustowej zaprezentowano krótko jego biografię, którą przedstawiamy poniżej.

„W kolejny frydmański odpust stajemy jako wspólnota wiernych, aby podziękować Panu Jezusowi i Matce Bożej Szkaplerznej za dar kapłaństwa naszych księży: obchodzącego jubileusz 50-lecia księdza Walentego Brynczki i 40-lecia księdza Jana Dewery. Szanowni księża, drodzy parafianie i goście, pozwolicie, iż krótko dzisiaj przypomnę biografię księdza Walentego, zaś księdzu Jasiowi obiecujemy, iż za 10 lat, o ile Pan Bóg pozwoli, przedstawimy jego równie piękną i bogatą drogę posługi kapłańskiej.

Ksiądz Walenty Brynczka urodził się, a jakże, 14 lutego 1950 roku we Frydmanie. Rodzice Rozalia i Józef odegrali kluczową rolę w kształtowaniu wartości i postawy przyszłego kapłana, wspierając go modlitwą, dobrym przykładem i obecnością. To w domu rodzinnym kształtowała się jego wyjątkowa wrażliwość duchowa.

Po ukończeniu Szkoły Podstawowej we Frydmanie kontynuował naukę w Liceum Goszczyńskiego w Nowym Targu. W 1968 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Rok później został powołany do wojska, w którym przez kolejne niezwykle trudne dla młodego kleryka dwa lata próbowano go oddalić od Pana Boga i kapłaństwa.

Ksiądz Walenty jednak wytrwał, powrócił do seminarium. Jako kleryk powracał do rodzinnej miejscowości, wielu ze starszych frydmanianów pamięta, jak gromadził wokół siebie dzieci i młodzież na podwórku u Turkota, grając na gitarze podczas spotkań i wspólnej modlitwy.

W 1975 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Karola Wojtyły, późniejszego świętego Jana Pawła II. Kończąc seminarium, uzyskał tytuł magistra biblistyki.

Przez kolejne lata pełnił posługę duszpasterską we Frydrychowicach, Babicach oraz w krakowskich Łagiewnikach.

W 1985 roku, na polecenie ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego, został skierowany do Kóz z misją utworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego w Małych Kozach.

Rozpoczynając skromnie – od odprawiania Mszy Świętej przy kapliczce Matki Bożej Łaskawej, a potem wybudowanym baraku przy ul. Krańcowej. Nie tylko od podstaw wybudował piękną i nowoczesną świątynię, ale stworzył również wokół niej autentyczną wspólnotę duchową.

24 grudnia 1995 roku odprawił pierwszą Pasterkę w nowym kościele pw. Najświętszej Rodziny, a już kilka dni później, 31 grudnia, parafia została erygowana decyzją biskupa Tadeusza Rakoczego, który mianował księdza Walentego jej pierwszym proboszczem.

Jego zasługi duszpasterskie zostały docenione nie tylko przez wiernych, ale również przez władze kościelne i lokalne. W 1998 roku otrzymał godność kanonika, a rok później został mianowany wicedziekanem. W 2015 roku został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Gminy Kozy jako patriota, gospodarz, opiekun duchowy i promotor lokalnych tradycji. W 2016 roku nominowano go do Nagrody im. ks. Londzina.

W parafii w Małych Kozach, którą od podstaw tworzył, do dziś działa kilkanaście grup modlitewnych. Warto wspomnieć także o bibliotece na plebanii, punkcie rekreacyjnym czy parafialnej gazetce „Nasza Rodzina”.

Niezwykle ceniona jest jego otwartość na każdego człowieka, szczególnie na ludzi młodych, na działalność wspólnotową i edukacyjną – wszystko to czyni jego kapłańską posługę wyjątkową.

Złoty jubileusz kapłaństwa to nie tylko święto jednego człowieka. To święto całej wspólnoty, również naszej frydmańskiej, w której dzisiejszy jubilat wyrastał, w której rodziło się powołanie.

Jak wspomniałem, ksiądz Walenty na 40-lecie kapłaństwa otrzymał tytuł honorowego mieszkańca Gminy Kozy. W naszej pięknej spiskiej miejscowości tytuł honorowego Mieszkańca Frydmana przysługuje mu od zawsze.

Niech Pan Bóg wynagrodzi trud posługi kapłańskiej i obdarzy obfitymi łaskami na dalsze lata jubilatów księdza Walentego Brynczkę i księdza Jana Dewerę. Szczęść Boże!”

Idź do oryginalnego materiału