Zmiana na stanowisku ombudsmana UW

uw.edu.pl 7 godzin temu
W związku z rezygnacją dr Anny Cybulko z funkcji ombudsman Uniwersytetu Warszawskiego rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak powierzył pełnienie tej funkcji Magdalenie Miksie, dotychczasowej zastępczyni rzeczniczki akademickiej ds. studenckich. Dr Anna Cybulko była pierwszym w Polsce uczelnianym ombudsmanem, pełniła tę funkcję 13 lat.

– Z dniem 31 sierpnia zakończyła się moja kadencja na stanowisku rzeczniczki akademickiej ds. studenckich i pracowniczych. Po 13 latach pełnienia funkcji ombudsmana Uniwersytetu Warszawskiego pragnę serdecznie podziękować wszystkim za owocną współpracę, wsparcie oraz zaangażowanie. Był to dla mnie czas pełen wyzwań, ale także niezwykle satysfakcjonujący dzięki możliwości wspólnego działania na rzecz budowania środowiska wolnego od dyskryminacji i mobbingu oraz wzmacniania równości i różnorodności w naszej akademickiej społeczności. Jednocześnie chciałam poinformować, iż zespół rzeczniczki akademickiej ds. studenckich i pracowniczych funkcjonuje bez zmian i przez cały czas służy pomocą wszystkim członkom Uniwersytetu Warszawskiego – mówi dr Anna Cybulko, która pełniła funkcję ombudsmana UW od 2011 roku.

UW jest wśród polskich uczelni pionierem w zakresie ustanowienia tej funkcji. Rzecznik akademicki działa niezależni i poufnie, udziela wsparcia studentom, doktorantom i pracownikom UW. Pomaga zawsze wtedy, gdy pojawia się jakaś trudność w życiu akademickim. Do działań, które może podjąć ombudsman, zalicza się np. mediację, wyjaśnienie sprawy, interwencję w danej jednostce, zasugerowanie rekomendacji wprowadzenia zmian systemowych, a czasami bardziej dyscyplinujące, takie jak przekazanie sprawy do innych organów, komisji, zgłoszenie przełożonym.

Pierwszy ombudsman

Dr Anna Cybulko to mediatorka, moderatorka, nauczycielka akademicka oraz trenerka umiejętności społecznych. Została powołana na funkcję rzeczniczki akademickiej UW jako pierwsza wśród polskich uczelni.

W trakcie 13 lat pracy dr Cybulko zespół ombudsmana UW uczestniczył w licznych działaniach na rzecz przeciwdziałania wszelkim przejawom dyskryminacji na uczelni. Wśród sukcesów wymienić można m.in. opracowanie Procedury Antydyskryminacyjnej, wprowadzenie kursu e-leraningowego („Kurs na Równość”), przeprowadzenie kampanii „Wszyscy jesteśmy Równoważni”. W sierpniu 2020 roku został przyjęty także Plan Równości Płci, który powstał w wyniku analiz potrzeb społeczności uniwersyteckiej, konsultacji eksperckich i dobrych praktyk stosowanych w instytucjach zagranicznych. Jest to pierwszy GEP (Gender Equality Plan) na polskiej uczelni.

W trakcie swojej ostatniej kadencji dr Cybulko koncentrowała się przede wszystkim na kwestii zdrowia psychicznego.

– Wsparcie instytucyjne jest bardzo ważne, mamy tu już wypracowane rozwiązania, takie jak pomoc świadczona przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, Centrum Pomocy Psychologiczne i Centrum Wsparcia Akademickiego dla osób ze spektrum autyzmu oraz mnie jako rzecznika akademickiego. Druga kwestia wiąże się z pracą kadry akademickiej, która często nie wie, jak pracować z osobami mającymi trudności – jak udzielać pomocy, gdzie są granice prywatności, jakie są ich obowiązki lub możliwości, gdy student doświadcza trudności psycho-emocjonalnych. Istnieje trzeci obszar, który jest coraz bardziej problematyczny – mogą pojawiać się osoby, które są odbierane jako osoby zagrażające dla otoczenia czy zagrażające, jeśli chodzi o destrukcyjny wpływ na przebieg pracy w grupie na zajęciach, np. bez przerwy zadające pytania, skupiające uwagę tylko na sobie lub negujące wszystko, co się dzieje na zajęciach – mówiła w wywiadzie dla pisma uczelni „UW” (nr 4/97, 2020).

Pełniąca obowiązki ombudsmana

11 września, w związku z rezygnacją dr Anny Cybulko z dalszego pełnienia funkcji ombudsman Uniwersytetu Warszawskiego, rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak powierzył pełnienie tej funkcji Magdalenie Miksie, dotychczasowej zastępczyni rzeczniczki akademickiej ds. studenckich.

To prawniczka i mediatorka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Negocjacji, Mediacji i innych Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w Szkole Trenerskiej prowadzonej przez Stowarzyszenie Organizacji Pozarządowych. Posiada doświadczenie w pracy związanej z tematyką wykluczenia społecznego oraz dyskryminacji ze względu na sytuację ekonomiczną czy osobistą jednostki. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu rozwiązywania konfliktów i przeciwdziałania mobbingowi. Od 2018 roku pełni na Uniwersytecie Warszawskim funkcję koordynatorki ds. przeciwdziałania mobbingowi.

W zespole rzeczniczki akademickiej zajmuje się merytorycznym rozpoznawaniem spraw studenckich i doktoranckich. Prowadzi mediacje studenckie i pracownicze oraz szkolenia z zakresu przeciwdziałania mobbingowi.

Idź do oryginalnego materiału