Od 1 września 2026 roku do szkół wejdą dwa nowe przedmioty - edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska. Ten pierwszy przedmiot będzie obowiązywał w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich klasach szkoły ponadpodstawowych, a drugi wyłącznie w szkołach ponadpodstawowych. Przy czym oba będą obowiązkowe dla wszystkich ucznia w przeciwieństwie do dotychczasowej wiedzy o życiu w rodzinie.
REKLAMA
Zobacz wideo Dlaczego uczniowie nie lubią WF-u? "Jest nudny"
Nowe przedmioty w szkole. Jakie kwalifikacje muszą mieć nauczyciele?
Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, pierwotnie szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka i wiceministerka Katarzyna Lubnauer jasno powiedziały, iż do nauczania nie będą wymagane dodatkowe kwalifikacje:
edukacja obywatelska - mogą uczyć nauczyciele historii i teraźniejszości, historii, wiedzy o społeczeństwie i geografii,
edukacja zdrowotna - mogą uczyć nauczyciele wychowania do życia w rodzinie, biologii i WF.
Jednak jak się okazuje, mogą być konieczne dodatkowe szkolenia z tego zakresu. MEiN poinformował o tym zaledwie kilka dni po tym, jak zaprezentowano projekt podstawy programowej owych przedmiotów.
Nauczyciele będą mieć możliwość uczestniczenia w szkoleniach doskonalących, które będą organizowane przez publiczne placówki doskonalenia nauczycieli. Ponadto nauczyciele będą mogli również uczestniczyć w kwalifikacyjnych studiach podyplomowych przygotowujących do nauczania przedmiotu edukacja zdrowotna, finansowanych ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej
- czytamy w uzasadnieniu projektów rozporządzeń, które wprowadzają do szkół wspomniane przedmioty.
Edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Czego będą dotyczyły te przedmioty?
Edukacja obywatelska zastąpi dotychczasową wiedzę o społeczeństwie i historię i teraźniejszość. Na tych zajęciach będą poruszane zagadnienia zarówno z zakresu wspomnianego WOS-u, jak i historii najnowszej. Przy czym przedmiot ten będzie obowiązywał wyłącznie uczniów szkół ponadpodstawowych:
liceów i techników - po trzy godziny tygodniowo,
szkół branżowych I stopnia - po dwie godziny w tygodniu.
Z kolei edukacja zdrowotna ma poruszać tematy związane z takimi kwestiami jak: aktywność fizyczna, zdrowa dieta (w tym cukier), palenie tytoniu i picie alkoholu, promieniowanie UV, zdrowe środowisko oraz szczepienia (w tym wirus HPV). I ten przedmiot będą obowiązkowy zarówno dla uczniów klas IV - VIII szkół podstawowych, jak i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych:
szkoły podstawowe - po godzinie tygodniowo, przy czym ostatnia klasa tylko w pierwszym półroczu,
szkoły ponadpodstawowe - po dwie godziny tygodniowo.