Znalazła na klatce schodowej 4-letnią dziewczynkę. Była całkiem sama. "Mama powinna ci podziękować"

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Shutterstock, autor: Galileo30


Tiktokerka nagrała filmik, w którym opowiedziała o niepokojącym incydencie. Na klatce schodowej znalazła zapłakaną czterolatkę. Dziecko było bez opieki i nie potrafiło wyjaśnić, gdzie są jego rodzice.
Rodzice i opiekunowie małych dzieci wiedzą, a przynajmniej powinni wiedzieć, iż kilkulatków nie wolno spuszczać z oczu choćby na chwilę. Wielokrotnie słyszy się o niebezpiecznych wypadkach, do jakich może dojść choćby w naprawdę krótkim czasie. Pewna mama opowiedziała na swoim TikToku, jak znalazła czteroletnią, przerażoną dziewczynkę. Całe szczęście, iż historia miała dobry finał. Niestety, nie zawsze tak jest.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy dziecko może nam dawać sygnały, iż coś się dzieje niepokojącego? Psycholożka wymienia konkretne zachowania nastolatków


Dziecko płakało i krzyczało na klatce schodowej
Kobieta, która prowadzi na TikToku profil @rozalcia.julia opowiedziała o wstrząsającym zdarzeniu, w którym brała udział. Gdy przebywała ze swoim malutkim dzieckiem w domu, usłyszała płacz dziewczynki.


Mój pies mnie zaalarmował, Luna raczej nie szczeka bez powodu. Bardzo się zdenerwowała, więc wiedziałam, iż coś złego dzieje się na klatce schodowej. Wybiegłam na tę klatkę i usłyszałam przeraźliwy krzyk, płacz dziecka. Nie wiedziałam, gdzie to dziecko jest, zrozumiałam, iż krzyczy coś o dziadku. W pierwszej chwili myślałam, iż może jest z dziadkiem w domu i może temu dziadkowi po prostu coś się stało


- relacjonuje autorka nagrania, dodając, iż dziewczynka była bardzo rozemocjonowana. Kobieta nie widziała w pobliżu żadnego dorosłego opiekuna, więc postanowiła zabrać ją do mieszkania. Sporo czasu zajęło jej uspokojenie dziewczynki i ustalenie, co się wydarzyło. Gdy w końcu dziecko się uspokoiło, powiedziało, iż było w mieszkaniu pod opieką dziadka, który gdzieś poszedł. Dziewczynka nie wiedziała gdzie, została sama i po prostu się bała. Postanowiła wyjść z mieszkania i zacząć go szukać.
- Jak tylko ustaliłam, co się dzieje, iż ta dziewczynka jest bez opieki, to wytłumaczyłam jej, iż zadzwonię na policję. Uważam, iż choćby gdyby potencjalnie zgłosił się tu jakiś dziadek, albo byśmy jakiego pana razem znalazły, to nie mam pewności, iż ten mężczyzna jest osobą za którą się podaje - wyjaśnia @rozalcia.julia.
Po chwili do jej drzwi zapukała policja, której towarzyszył dziadek dziewczynki. Autorka nagrania przyznała, iż słyszała, jak rozmawiał ze zdenerwowaną mamą dziecka i dodała, iż "współczuje jej jako matka - matce, ponieważ powierzyła dziecko osobie, która okazała się niegodna zaufania".


Internauci podzieleni. Większość jednak bije brawa za szybką i pewną reakcję
Pod nagraniem pojawiło się kilkaset komentarzy. Niektórzy uważają, iż w takich sytuacjach nie powinno się tak gwałtownie wzywać policji, inni - wręcz przeciwnie.


Postąpiłaś prawidłowo i we wszystkim masz 100 proc. racji. Mama dziecka powinna Ci podziękować


- napisała jedna z osób. "To dziecko przecież mogło wyjść z klatki i gdzieś pobiec albo wpaść pod auto. Całe szczęście, iż została na klatce", "Brawa za reakcję", "Zachowałaś się bardzo odpowiedzialnie" - dodawali inni.
Wiele osób było także ciekawych, czy mama znalezionego dziecka przyszła później podziękować autorce nagrania za pomoc. Ta wyjaśniła jednak, iż nic takiego, niestety, nie miało miejsca.
Kiedy dziecko może zostać samo w domu?
Istnieją aż trzy przepisy, które dotyczą wieku dziecka, które może zostać samo w domu. Takie zapisy pojawiły się w kodeksie karnym, administracyjnym i cywilnym. Podają, iż pociecha może zostać sama, mając 7, 8 lub 13 lat. Przy tym żaden z tych przepisów nie precyzuje, w jakim wieku dziecko może zostać samo na noc.


Kiedy można zostawić dziecko samo w domu? fot. KokoColey/pixabay


Jak wynika z Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń: "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany".
Z kolei ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podaje, iż "Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza". W związku z tym można to zinterpretować tak, iż od 8. roku życia dziecko może zostać samo.
Jeszcze inaczej do tematu podchodzi kodeks cywilny. W tym przypadku wynika, iż nie zostawiamy dziecka bez opieki, jeżeli ma mniej niż 13 lat. W art. 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego (art. 426) ustanowiono: Nie mają umiejętności czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.
Jak więc mają zachować się rodzice i kiedy mogą zostawić swojego syna bądź córkę samych w mieszkaniu?


- Prawda jest taka, iż wszystko zależy od stopnia rozwoju dziecka, jego samodzielności, a także od dojrzałości rodzica. To opiekun powinien znać swoje dziecko, by prawidłowo ocenić, czy można je zostawić samo, przepis nie wytyczy jasnej granicy i nie obejmie wszystkich przypadków, bo każde dziecko rozwija się inaczej. Rodzic musi też sobie zdawać sprawę, iż gdyby doszło do postępowania, to on poniesie odpowiedzialność - wyjaśnia adwokat Joanna Parafianowicz na portalu prawo.pl.


o ile musimy zostawić dziecko samo w domu pamiętajmy o podstawowych zasadach: zamknijmy drzwi, ale pozostawmy dziecku klucze, by w razie konieczności mogło wydostać się z mieszkania lub domu; zabezpieczmy zagrażające jego zdrowiu lub życiu przedmioty i sprzęty, takie jak nożyczki, zapalniczki, zapałki, kuchenki gazowe czy urządzenia elektryczne; zaopatrzmy dziecko w telefon lub smartwatch z aplikacją alarmową, dzięki której otrzymamy informację o wszelkich niepożądanych zdarzeniach


- mówi nam komisarz Rafał Knapik z zespołu prasowego KWP w Krakowie. - Gdy znajdziemy się w sytuacji, iż odnajdziemy zagubione dziecko, nasze działania powinno zostać ukierunkowane na powiadomienie Policji. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z numeru alarmowego 112, gdzie wszystkie przekazane przez nas informacje o zdarzeniu trafią do odpowiednich dyspozytorów służb, którzy zdecydują o zaangażowaniu odpowiednich jednostek - dodaje.
Jakie konsekwencje za zostawienie dziecka samego w domu?
Autorka nagrania na TikToku opowiedziała też, iż gdy już znaleziona czterolatka została zabrana przez dziadka do domu, postanowiła zapytać policjantów kto i jakie konsekwencje poniesie za całe to zajście.


Dowiaduje się, iż żadnych konsekwencji nie będzie, tzn. mogłaby policja to jakoś zgłosić i zacząć je wyciągać, tyle iż poniosłaby je mama. Mogłaby dostać zawiasy, albo stracić dziecko, otrzymać jakąś karę pieniężną. Po prostu na pewno skomplikowałoby to tej rodzinie życie. (…)


- opowiada @rozalcia.julia, która nie ukrywa, iż jest zaskoczona, iż w takich sytuacjach często nikt nie ponosi żadnej kary.


W tym przypadku nikt nie poniósł konsekwencji, jednak zgodnie z art. 160 par. 2 kodeksu karnego osobie, która naraziła dziecko na utratę zdrowia, a choćby życia (ponieważ np. pozostawione bez opieki wyszło na parapet, dach itp.) grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. "W przypadku nieumyślnego działania sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienie wolności do roku. Za sytuację nieumyślną uznamy czyn, kiedy zostawiliśmy dziecko samo w domu, ale nie mieliśmy takiego zamiaru" - podaje portal lexonstop.
Idź do oryginalnego materiału