Znamy wyniki Matur 2025. Małopolska z najlepszym rezultatem, średnia krajowa to 80 proc

krknews.pl 4 dni temu

Aż 80 proc. uczniów, którzy przystąpili do matury w 2025 roku, zdało egzamin – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Oznacza to, iż spośród ponad 255 tysięcy zdających świadectwo maturalne otrzymało ponad 204 tysiące osób. Na poprawkę – zaplanowaną na 19 sierpnia – może liczyć 13 proc. abiturientów, którzy nie zaliczyli tylko jednego egzaminu obowiązkowego. Siedem procent maturzystów nie zdało więcej niż jednego przedmiotu i będzie mogło podejść do egzaminu dopiero za rok.

Na tle ogólnopolskich wyników wyróżnia się Małopolska – to tu maturzyści wypadli najlepiej. Egzamin zdało 83 proc. zdających z województwa małopolskiego. kilka niższy wynik osiągnęli uczniowie z Mazowsza – 82 proc. Najsłabiej poradzili sobie maturzyści z Warmii i Mazur – tam egzamin zdało 77 proc. przystępujących.

Podobnie jak w poprzednich latach, wyraźnie lepiej poradzili sobie absolwenci liceów – zdało 86 proc. z nich, a tylko 5 proc. nie zaliczyło więcej niż jednego egzaminu. W technikach odsetek sukcesów był niższy – 70 proc. zdało, a 11 proc. oblało więcej niż jeden przedmiot. Najsłabiej poszło w szkołach branżowych II stopnia, gdzie tylko 14 proc. przystępujących otrzymało świadectwo maturalne.

Największym wyzwaniem pozostaje matematyka – to z nią uczniowie mają największy problem. Egzamin ten był też najczęstszą przyczyną niepowodzenia wśród tych, którzy będą mogli przystąpić do sierpniowej poprawki. Średni wynik z tego przedmiotu na poziomie podstawowym to 61 proc., a aż 33 proc. uczniów uzyskało mniej niż połowę punktów z matematyki rozszerzonej. W technikach średnia z matematyki podstawowej wyniosła 51 proc., a z rozszerzonej zaledwie 16 proc.

Na przeciwnym biegunie jest język angielski – zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym maturzyści poradzili sobie dobrze. Średni wynik to odpowiednio 78 proc. i 64 proc., a aż 93 proc. uczniów zdało egzamin obowiązkowy z tego przedmiotu. W Małopolsce, podobnie jak w całej Polsce, język angielski pozostaje najczęściej wybieranym językiem obcym.

W tym roku egzaminy były przygotowane na podstawie pełnej podstawy programowej – pierwszy raz po okresie pandemii i związanych z nią okrojonych wymaganiach. CKE przypomina, iż aby zdać maturę, trzeba było uzyskać minimum 30 proc. punktów z każdego z trzech pisemnych egzaminów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy) oraz z dwóch ustnych (język polski i język obcy).

W całej Polsce 355 uczniów uzyskało od 90 do 100 proc. punktów ze wszystkich egzaminów, zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych. 3423 osoby osiągnęły taki wynik tylko w egzaminach obowiązkowych, a 6328 – w egzaminach dodatkowych.

Nie zabrakło też nieprawidłowości. W 2025 roku unieważniono 244 egzaminy – najczęściej z powodu niesamodzielnego rozwiązywania zadań (105 przypadków) oraz używania telefonów i innych urządzeń elektronicznych (72 przypadki). 13 maturzystów przyłapano na ściąganiu, co stanowi 5 proc. wszystkich unieważnień.

Maturzyści, którzy chcą przystąpić do poprawki w sierpniu, mają czas do 15 lipca na złożenie odpowiedniego oświadczenia. Wyniki tej sesji poznamy 10 września.

Idź do oryginalnego materiału