Skarpy jeziora Maltańskiego z pobliżu tablicy wyników zyskały nowe oblicze. Wszystko za sprawą studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy zaprojektowali i wykonali tu nową kwiatową rabatę. Jej wzór układa się w nowe logo Poznania.
Wzór jest dziełem studentów Koła Naukowego Ogrodników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tworzą go czerwona i biała begonia stalekwitnąca oraz żeniszek meksykański – w sumie ponad 4500 roślin na blisko stu metrach kwadratowych.
– Było to nie lada wyzwanie, m.in. z uwagi na umiejscowienie kwietnika, niełatwą nawierzchnię i czas ‘zimnych ogrodników’, a co za tym idzie – możliwe przymrozki. Ale cieszymy się, iż dołożyliśmy swoją cegiełkę do estetyki Poznania” – mówi Marek Kamiński, prezes KN Ogrodników UPP.
Wraz z nim projekt i nasadzenia wykonali: Jacek Rogalski, Kinga Kosakowska, Dorota Gancarz, Gabriela Kapłon, Justyna Straszewska, Nadia Romaniuk, Natalia Rybarczyk i Patryk Mindykowski.
Otoczenie jeziora Malta to ponad 60 ha zieleni. To także miejsce gdzie rozgrywane jest wielu imprez sportowych o charakterze lokalnym i międzynarodowym. Studenci robiąc kwiatową rabatę chcieli pokazać swój potencjał tych w upiększaniu ludzkiego otoczenia.
– Na Pucharach Świata w wioślarstwie i kajakarstwie oraz podczas kajakarskich Mistrzostw Europy gościmy najlepszych na świecie zawodników i zawodniczki w tych dyscyplinach, nie brakuje też kibiców z całego świata. Wiele osób będzie odwiedzało Maltę po raz kolejny. Bardzo nas cieszy, iż goście i sami poznaniacy mogą obserwować, jak nasz obiekt ciągle zmienia się i pięknieje – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor POSiR.
nowe kwietne logo Poznana zaprojektowali i nasadzili studenci z UPP/ fot. źródło: UPP
– Poznań wprowadza właśnie nową identyfikację wizualną miasta, dlatego studenci zaprojektowali logo stolicy Wielkopolski w kwiatowej odsłonie, stając się tym samym częścią zaplanowanego rebrandingu. Oddaliśmy pole młodym osobom, reprezentującym akademicki Poznań – mówi Cezary Tyliński, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. marki Miasta.
Studentów w pracach wsparli merytorycznie naukowcy z Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa, Katedry Warzywnictwa i Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu UPP. Oprócz cieszenia oka wyglądem, kwietnik będzie też dobrym pożytkiem dla żyjących w pobliżu Malty owadów zapylających.