Program rządowy dotyczący likwidacji barier w komunikowaniu się został stworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych, którym sprzęt może pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Co więcej, ceny sprzętów, które spełniały potrzeby ludzi np. z problemami ze słuchem, czy tę wzrokiem nie są najtańsze, stąd też dofinansowanie, które znacząco ułatwia zakup.
Komu przysługuje dofinansowanie z programu?
Dofinansowanie jest przyznawane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PEFRON). W związku z tym osoby, które mają zaległości wobec instytucji, nie mogą skorzystać z tego świadczenia. Dodatkowo na wsparcie nie mogą liczyć osoby, które w ciągu trzech lat od daty składanie ewentualnego wniosku o dofinansowania sprzętu miały inną umowę o dofinansowanie, która została rozwiązaną przed czasem w wyniku działań po stronie składającego wniosek.
Jeśli powyższe wykluczenia cię nie dotyczą, to możesz starać się o dofinansowanie, w przypadku każdego stopnia niepełnosprawności tzn. lekkiego, umiarkowanego lub znacznego (w przypadku dzieci do 16. roku życia orzeczenia o niepełnosprawności). W celu uzyskania świadczenie często potrzebne jest uargumentowanie potrzeby posiadania danego sprzętu, m.in. jak ułatwia kontakt z otoczeniem czy też wykonywanie, codziennych podstawowych czynności. Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski są przyjmowane i wypłacane przez cały rok. Ze świadczenie można korzystać raz na trzy lata.
Sprawdź także: Możesz odliczyć leki od podatku. Sprawdź, jakie są warunki
Jak uzyskać dofinansowanie z programu likwidacji barier w komunikowaniu się?
Osoby zainteresowane tym dofinansowaniem muszą przygotować kilka dokumentów w tym:
- orzeczenie o niepełnosprawności,
- oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów oraz liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
- udokumentowaną informację o innych źródłach finansowania.
Miejscowy powiat może również określić inne niezbędne załączniki potrzebne do uzyskania świadczenia. Wnioski można składać online w systemie SOW (należy dołączyć skan dokumentów) lub tradycyjnie, wtedy też musimy donieść kopie dokumentów. W niektórych przypadkach wnioskodawca może być proszony o okazanie dokumentów w oryginale. PEFRON pokrywa do 95 proc. kosztów sprzętu, jednak kwota nie może być wyższa niż piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia.
Źródło: gov.pl
Zobacz też:
Masz dom? Możesz skorzystać z ogromnej ulgi podatkowej. choćby 106 tys. złotych
Dodatkowe 240 zł dla tych pracowników. Pieniądze wpłyną do końca marca
Te osoby nie dostaną zwrotu podatku. Sprawdź, czy jesteś wśród nich