Prawykonanie „Życie mego życia” zabrzmiała w wypełnionym wiernymi kościele. Autorem tekstów jest ks. Łukasz Libowski, dyrektor Radia „Doxa”. Muzykę skomponował ks. Daniel Nowak, muzykolog, absolwent Akademii Muzyki Kościelnej w Regensburgu.
– Sam tytuł „Życie mego życia” jest inspirujący – mówił, witając publiczność, ks. Zbigniew Bienkiewicz, proboszcz parafii na „Chabrach”. – Trwając w wielkopostnej zadumie, spotykamy się w naszej świątyni na niezwykłym wydarzeniu. Pomiędzy figurami stacji drogi krzyżowej autorstwa artysty i architekta naszej świątyni pana Janusza Olenieckiego. Te figury, a adekwatnie to, co przedstawiają, są bohaterami tego wieczoru.
Prawykonanie „Życie mego życia”. Utwór na dwie rocznice
Wieczór ten był formą upamiętnienia dwóch rocznic: 30-lecia Radia Doxa i 25-lecia parafii św. Karola Boromeusza.
– Byłem rezydentem w parafii na „Chabrach” w czasie, gdy studiowałem w Lublinie – mówi „O!Polskiej” o genezie wykonanego w sobotni wieczór utworu ks. Łukasz Libowski. – Wikarym w tej parafii był ks. Daniel Nowak, który jest muzykiem. Obu nam się podoba niestandardowa droga krzyżowa w tej świątyni.
Jak wyjaśnia, te stacje są trójwymiarowe, a figury Chrystusa i pozostałych postaci naturalnej wielkości. Architekt świątyni tak te stacje zaprojektował, bo patron świątyni, św. Karol Boromeusz miał wielkie nabożeństwo do Męki Pańskiej.
– Postanowiliśmy z ks. Danielem zrobić coś wspólnie. Ja napisałem tekst i on czekał jakieś dwa lata. Na muzykę trzeba było trochę czekać. Była gotowa na przełomie roku. Zaplanowaliśmy prawykonanie „Życie mego życia” na wiosnę i ono właśnie miało miejsce – dodaje ks. Nowak.
Figury, teksty, muzyka i obraz
Teksty napisane do stacji drogi krzyżowej są krótkie, minimalistyczne i poetyckie.
– One są interpretacjami rzeźb w kościele – dodaje ks. Łukasz. – Muzyka jest formą interpretacji tekstów. A całość dopełniają ilustracje pani Małgorzaty Szali. Całość została wydana w formie tomiku z ilustracjami, które po wydarzeniu publiczność mogła otrzymać. Jest on pamiątką tego dnia.
Na fortepianie grał autor muzyki, ks. Daniel Nowak. Towarzyszyła mu na wiolonczeli Joanna Łyczko. Śpiewali: Aleksandra Golombek, Sabina Olbrich-Szafraniec i Anna Płaczek (wszystkie sopran) oraz Benedykt Szostok, Szczepan Szostok i Adam Wrazidło (wszyscy baryton).


























***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania