W Maleńcu można dziś oglądać pokaz tradycyjnego odlewnictwa w wykonaniu Andrzeja Sekuły. Mistrz zdradza wiedzę z zakresu konstruowania modeli i form odlewniczych oraz ich wykonywania i patynowania.
– Podczas warsztatów odlana zostanie płaskorzeźba z aluminium – informuje prowadzący Andrzej Sekuła, który na co dzień wykonuje mosiężne odlewy. Wspomina, iż jedną z mosiężnych figur świętych zrobił dla Jana Pawła II, na zamówienie kardynała Józefa Glempa.
Maciej Chłopek, dyrektor muzeum w Maleńcu podkreśla, iż żywe tradycje powiatu koneckiego, czyli metalurgia i odlewnictwo, są dziś prezentowane z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.
– Kto nie miał do czynienia z odlewnictwem, może zobaczyć żywy ogień, czyli odlewanie różnych form i kształtów. Promujemy i popularyzujemy odlewnictwo artystyczne. Odwiedził nas jeden ze znakomitych specjalistów i kontynuatorów regionalnych tradycji odlewniczych – zaznacza.
Ponadto, zorganizowano warsztaty artystyczne z podstaw odlewnictwa dla dzieci.
– Są też warsztaty z rusznikarstwa, kowalstwa, dawnej automatyki przemysłowej. Mówimy jak przygotować formę do odlewów, jak ją oczyścić, jak wykonać odlew. Dzieci mogą nauczyć się podstaw odlewnictwa z wykorzystaniem gliceryny, więc jest bezpiecznie – opowiada Maciej Chłopek.
Na pokazy do Maleńca przyjechali turyści m.in. z Piotrkowa Trybunalskiego i Kielc. Pan Eugeniusz, emerytowany odlewnik, usłyszał o pokazach na antenie Radia Kielce i postanowił odwiedzić Maleniec.
– Mam papiery, iż ukończyłem technikum mechaniczno-hutnicze, do emerytury prześwietlałem odlewy, spawy, blachy. To były zbiorniki, które musiały być szczelne, dlatego niezbędny był w fabryce rentgen. Jak usłyszałem informację w wiadomościach Radia Kielce, to przyjechałem zobaczyć – opowiada.
Z kolei pan Damian docenia kultywowanie dawnych tradycji rzemieślniczych.
– Dobrze, iż jest takie miejsce jak Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, w którym można zobaczyć dawne tradycje rzemieślnicze, odlewnictwo. Widać, iż ten obiekt jest bardzo zadbany, maszyny działają. Można na tym przykładzie prześledzić, jak ten region się rozwijał – podkreśla.
Wydarzenie zakończy projekcja filmu „Miasto grzejników” o 20.00.