0,87 studenta na miejsce. Oto najmniej popularne kierunki studiów. W ławach hula wiatr

gazeta.pl 6 godzin temu
Trwa rekrutacja na studia wyższe. Jedne kierunki studiów są oblegane, a na innych - dosłownie i w przenośni - hula wiatr. Oto lista tych, które cieszą się najmniejszym zainteresowaniem wśród absolwentów liceów i techników? Na jedno miejsce przypada choćby 0,23 kandydata.Tegoroczni maturzyści kilka dni temu poznali swoje wyniki egzaminu dojrzałości. To z tym dokumentem mogą aplikować na wybrane przez siebie kierunki studiów. Najłatwiej jest się dostać oczywiście na te, które są najmniej popularne, gdyż nie ma tam dużej konkurencji. Do tych najrzadziej wybieranych należą np. filologie (białoruska, rosyjska, bałtycka), nauczanie języków obcych, czy pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.
REKLAMA


Zobacz wideo


Takim uczniem był "Świeży" z Genzie. Jakie podejście ma do studiów? "Były przygodą" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Najmniej chętnych, by studiować filologię białoruską i studia polsko-ukraińskieJuż w czerwcu rozpoczęła się rekrutacja na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim, czyli dwóch czołowych polskich uczelniach. Te ośrodki są bardzo popularne wśród studentów, jednak okazuje się, iż w przypadku niektórych kierunków studiów, liczba chętnych jest mniejsza niż liczba dostępnych miejsc.W przypadku Uniwersytetu Warszawskiego w pierwszej turze rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie na poprzedni rok akademicki 2024/2025 najmniej chętnych w stosunku do liczby miejsc było na kierunek filologia białoruska z językiem angielskim - zaledwie 0,9 kandydata na jedno miejsce. Inne, mniej oblegane to:Edukacja alternatywna z animacją społeczno-kulturalną - 2,1;Kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej - 2,0;Filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie - 2,0;Filologia rosyjska - 1,9;Publikowanie współczesne - 1,9;Orientalistyka - indologia - 1,9;Filologia polska - 1,8;Orientalistyka – hebraistyka - 1,8;Orientalistyka - iranistyka -1,7;Hungarystyka - 1,6;Studia wschodnie - 1,5;Germanistyka - 1,5;Ukrainistyka z językiem angielskim - 1,5;Historia i kultura Żydów - 1,4;Slawistyka - 1,1;Nauczanie języków obcych - 1,1.W przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego, spośród studiów stacjonarnych, które zostały uruchomione w roku akademickim 2024/2025, najmniej chętnych było na studia polsko-ukraińskie - 0,23 kandydata na jedno miejsce. Na kolejnych miejscach zestawienia najmniej popularnych kierunków znalazły się:Filologia polska nauczycielska - 1,35,Administracja - 1,32,Rosjoznawstwo - 0,60,Studia eurazjatyckie - 1,50,Studia europejskie - 1,73,Zarządzenie międzynarodowe - 1,20,Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach - 1,72,Finanse, bankowość, ubezpieczenia - 0,87.Najmniejsze szanse na zatrudnienie? To zdanie przyszłych studentówTrudno jednoznacznie wskazać kierunki studiów, po których absolwenci będą mieć problem w znalezieniu pracy w zawodzie. Zależy to od wielu czynników, nie tylko od aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy, ale również i zainteresowań, umiejętności absolwenta, a także jego innych aktywności.


Jak podaje portal wprost.pl, wśród kierunków studiów, po których studenci widzą najmniejsze szanse na zatrudnienie (dotyczy różnych uczelni wyższych), znajdują się:bibliotekoznawstwo,filologia polska,filologia rosyjska,filologia bałtycka,slawistyka,pedagogika specjalna,hungarystyka,biologia,chemia,biofizyka,judaistyka.
Idź do oryginalnego materiału