REKLAMA
Zobacz wideo
Takim uczniem był "Świeży" z Genzie. Jakie podejście ma do studiów? "Były przygodą" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Najmniej chętnych, by studiować filologię białoruską i studia polsko-ukraińskieJuż w czerwcu rozpoczęła się rekrutacja na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim, czyli dwóch czołowych polskich uczelniach. Te ośrodki są bardzo popularne wśród studentów, jednak okazuje się, iż w przypadku niektórych kierunków studiów, liczba chętnych jest mniejsza niż liczba dostępnych miejsc.W przypadku Uniwersytetu Warszawskiego w pierwszej turze rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie na poprzedni rok akademicki 2024/2025 najmniej chętnych w stosunku do liczby miejsc było na kierunek filologia białoruska z językiem angielskim - zaledwie 0,9 kandydata na jedno miejsce. Inne, mniej oblegane to:Edukacja alternatywna z animacją społeczno-kulturalną - 2,1;Kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej - 2,0;Filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie - 2,0;Filologia rosyjska - 1,9;Publikowanie współczesne - 1,9;Orientalistyka - indologia - 1,9;Filologia polska - 1,8;Orientalistyka – hebraistyka - 1,8;Orientalistyka - iranistyka -1,7;Hungarystyka - 1,6;Studia wschodnie - 1,5;Germanistyka - 1,5;Ukrainistyka z językiem angielskim - 1,5;Historia i kultura Żydów - 1,4;Slawistyka - 1,1;Nauczanie języków obcych - 1,1.W przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego, spośród studiów stacjonarnych, które zostały uruchomione w roku akademickim 2024/2025, najmniej chętnych było na studia polsko-ukraińskie - 0,23 kandydata na jedno miejsce. Na kolejnych miejscach zestawienia najmniej popularnych kierunków znalazły się:Filologia polska nauczycielska - 1,35,Administracja - 1,32,Rosjoznawstwo - 0,60,Studia eurazjatyckie - 1,50,Studia europejskie - 1,73,Zarządzenie międzynarodowe - 1,20,Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach - 1,72,Finanse, bankowość, ubezpieczenia - 0,87.Najmniejsze szanse na zatrudnienie? To zdanie przyszłych studentówTrudno jednoznacznie wskazać kierunki studiów, po których absolwenci będą mieć problem w znalezieniu pracy w zawodzie. Zależy to od wielu czynników, nie tylko od aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy, ale również i zainteresowań, umiejętności absolwenta, a także jego innych aktywności.
Jak podaje portal wprost.pl, wśród kierunków studiów, po których studenci widzą najmniejsze szanse na zatrudnienie (dotyczy różnych uczelni wyższych), znajdują się:bibliotekoznawstwo,filologia polska,filologia rosyjska,filologia bałtycka,slawistyka,pedagogika specjalna,hungarystyka,biologia,chemia,biofizyka,judaistyka.