Bielsko-Biała
Fotografie i wideo dokumentujące działania performatywne zrealizowane w specyficznych miejscach zbiegu rzek – w tzw. Trójkącie Trzech Cesarzy, czyli istniejącym w latach 1846–1915 trójstyku granic prusko-austriacko-rosyjskich, oraz miejscu, gdzie dziś potykają się granice Polski, Ukrainy i Białorusi – zaprezentuje w Galerii Bielskiej BWA Jakub Dziewit. Na otwieranej w środę (16.04) w przestrzeni Willi Sixta wystawie Trójstyk. Esej fotograficzno-performatywny, kuratorowanej przez Jessicę Kufę, artysta zderzać będzie obrazy z niemal zapomnianego miejsca zbiegu granic zaborczych imperiów z tymi pochodzącymi z miejsca, w którym dziś przez cały czas spotykają się odmienne porządki, naznaczonego tragedią toczącej się tuż obok wojny. Refleksja nad sztucznością wytyczanych przez ludzki granic obarczona będzie przy tym krytyczną autorefleksją na temat uprzywilejowanej pozycji, z której tego typu rozważania można prowadzić.

Jakub Dziewit, „Trójstyk”. dzięki uprzejmości Galerii Bielskiej BWA
Kalisz
W tym roku odbywa się już piąta edycja organizowanego przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu konkursu dla osób artystycznych związanych z miastem. Wystawa konkursowa A-Kumulacji 2025, Kaliskiego Biennale Sztuki otworzy się w najbliższą środę (16.04), a towarzyszyć jej będą również przygotowane przez kuratora tegorocznej edycji Adriana Wykrotę poboczne wystawy i wydarzenia towarzyszące, koncentrujące się przede wszystkim na fotografii i kategorii miejsca.
Łódź
Ceramiczne prace Karoliny Zimnickiej zobaczymy na otwieranej w środę (16.04) w Akademickim Centrum Designu w Łodzi solowej wystawie artystki, zatytułowanej Zamknięci w skorupie. Prezentowane na niej formy o humanoidalnych kształtach mają w sobie surrealny rys, jednocześnie przywodząc na myśl paleolityczne figurki. Równolegle wystartuje w ACD pierwsza konferencja z cyklu Design w procesie, poświęcona m.in. designowi ceramicznemu, ceramice użytkowej i artystycznej w kontekście projektowania wnętrz, ale i w perspektywie ekologicznej.

Opony są zajebiste! „Gdzie odlatują łabędzie z opon” w BWA Olsztyn

Olsztyn
W najbliższy czwartek (17.04) olsztyńska galeria BWA zainauguruje działalność w swojej nowej siedzibie, w Hali Urania, wystawą Andrzeja „Szczurka” Waszczuka. Kuratorowane przez Monikę Sadowską Ślady życia prezentować będą nowe fotografie twórcy, w których widoczne są wciąż ślady warmińskiej przyrody, a jednocześnie do głosu dochodzi abstrakcja. Waszczuk wykracza poza klasyczną fotografię przyrody i dokumentację, fotografuje z perspektywy czułego obserwatora, jednocześnie wskazując na ludzkie ingerencje w przyrodę i starając się ukazać ją jako ciągle tajemniczą i nasyconą pewną metafizyką.
Poznań
Na materialności, a wręcz cielesności malarstwa koncentrować się będzie Julia Królikowska w swojej solowej wystawie Czułe powłoki, otwieranej w piątek (18.04) w galerii Czas Kobiet. Prace malowane na półprzezroczystej organzie, szyfonie i jedwabiu napiętych na drewniane krosna przywodzą na myśl błony ludzkiego ciała – delikatne i zarazem chroniące to, co wewnętrz. Obrazom towarzyszyć będą również rzeźby zbierające włosy, sierść i wełnę, splatające się tu w abstrakcyjnych, organicznych formach, nawiązujące do procesów regeneracji i mutacji.

Julia Królikowska, „Pajęczynówka”, akryl i olej na organzie, 2025, dzięki uprzejmości artystki
W Poznaniu trwa również nabór na rezydencje społeczno-artystyczne organizowane przez społeczne centrum kultury Fyrtel Główna. Jeszcze do 27 kwietnia zgłaszać można projekty aktywizujące i angażujące mieszkańców i mieszkanki dzielnicy Główna oraz wykorzystujące narzędzia z pola sztuk wizualnych, performatywnych, ale też muzyki czy literatury. Hasłem przewodnim tegorocznych rezydencji jest Gra w klasy. To zaczerpnięte z Cortázara hasło interpretować można w zgłaszanych projektach na rozmaite sposoby – w kontekście zabawy historią, odniesień do świętowania i celebracji, a także klasy w rozumieniu społeczno-ekonomicznym.
Warszawa
Jutro (15.04) w galerii na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP otworzy się wystawa Patryka Różyckiego, który w tym semestrze prowadzi na wydziale pracownię gościnną. Odwiedzisz nas tutaj czasem? to pokaz czterech nowych wielkoformatowych prac Różyckiego, malowanych czarnym tuszem na płótnie. Artysta zawężając paletę sięga przez cały czas do wspomnień i historii związanych ze swoją rodziną i dorastaniem, odnosi się do dzieciństwa w latach zerowych i rozmaitych doświadczeń inicjacyjnych.

Konrad Maciejewicz, bez tytułu, 2024, mosiądz, lateks, dzięki uprzejmości artysty
Przed kilkoma tygodniami na mapie warszawskich galerii pojawiła się nowa przestrzeń – założona przez Romana Kaczkowskiego i prowadzona przez Katarzynę Piskorz galeria bliss. W najbliższy czwartek (17.04) otworzy się w niej druga wystawa, kuratorowany przez Kamila Kuitkowskiego wspólny pokaz Konrada Maciejewicza i Pawła Zaręby zatytułowany Jak długo. W zderzeniu kontemplacyjnych obrazów Zaręby i eschatologicznych obiektów Maciejewicza rodzi się napięcie prowokujące do refleksji nad podwójnością i pęknięciami ujawniającymi się w momencie kryzysu.
Broumov
W Dětské galerii Lapidárium w czeskim Broumovie, galerii sztuki współczesnej dla dzieci zlokalizowanej w klasztornym kompleksie, otworzy się w czwartek (17.04) kuratorowana przez Magdalenę Kreis wystawa Światłocień, prezentująca prace trzech polskich artystek: Marty Niedbał, Marty Krześlak i Oli Nenko. Trzy prezentowane na niej instalacje skłaniać będą do przyglądania się zmiennym stanom nieba, pogody i światła, wchodząc w dialog z barokową klasztorną architekturą, polichromiami sklepiennymi i otaczającym kompleks krajobrazem.