Dzieci dorastają tak szybko… Zanim się zorientujemy, są już gdzieś daleko, żyją własnym życiem, układają swoje sprawy, już bez naszej ciągłej obecności. A nam pozostaje na to pozwolić, obserwować, jak sobie radzą i mieć nadzieję, iż zrobiliśmy wystarczająco dużo, by przygotować je do życia.
Oto 20 prostych, ale potężnych prawd, które możesz wplatać do codziennych rozmów z dzieckiem. Uwierz, iż stopniowo zmienią jego sposób myślenia o sobie i jego miejscu w świecie, a ostatecznie zmienią sposób, w jaki będzie w przyszłości żyło. Pamiętaj również, iż nigdy nie jest za późno na powiedzenie tego. Są one równie istotne zarówno dla młodzieży, nastolatków, jak i dorosłych dzieci.
Lepiej uczyć się, jak myśleć, niż, co myśleć
Duża część twojego życia jest bezpośrednim wynikiem decyzji, które podejmujesz. jeżeli z jakiegoś powodu nie lubisz swojego życia, czas zacząć wprowadzać zmiany i podejmować lepsze decyzje. To samo dotyczy nas wszystkich, w tym naszych dzieci. Ważne jest, aby nasze dzieci stopniowo rozumiały, iż ONE muszą nauczyć się podejmować decyzje dla siebie, bez naszego udziału. Czyli, iż muszą myśleć same, zamiast oczekiwać, iż powiemy im, co mają myśleć.
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe
Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego dziecka, gdy dorasta, jest pozwolić mu odejść, pozwolić mu żyć na własną rękę, być silnym i odpowiedzialnym, pozwolić mu na swobodę doświadczania świata na własnych warunkach. Pozwól mu być lepszym człowiekiem, pozwól mu bardziej wierzyć w siebie i być samodzielnym. Podróżowanie przez życie na własnych nogach jest procesem uczenia się – stajesz się silniejszy, gdy idziesz. To jak młody nastolatek, który po raz pierwszy stara się znaleźć drogę do domu ze szkoły bez pomocy rodziców – robienie tego za pierwszym razem wydaje się zniechęcające i przerażające, ale na dłuższą metę z taką wiedzą jest bezpieczniejszy i lepiej, żeby nauczył się drogi.
Największe rozczarowania w życiu są często wynikiem źle ulokowanych oczekiwań
Kiedy jesteśmy naprawdę młodzi, nasze oczekiwania są niewielkie, ale wraz z wiekiem rosną. Kluczem jest pomóc dziecku zrozumieć, iż łagodzenie nierealistycznych oczekiwań co do tego, jak coś „powinno wyglądać”, może znacznie zmniejszyć niepotrzebny stres i frustrację. Z pozytywnym nastawieniem i otwartym umysłem często odkrywamy, iż życie niekoniecznie jest łatwiejsze lub trudniejsze, niż myśleliśmy, iż będzie. To nie jest zła rzecz – sprawia, iż życie jest interesujące, jeżeli chcemy widzieć to w ten sposób.
Martwienie się jest najokrutniejszym wrogiem rozwoju osobistego
Każda chwila, w której się zamartwiasz kradnie twoją euforia i sprawia, iż jesteś bardzo zajęta, nie robiąc absolutnie nic. Kiedy spędzasz czas na martwieniu się, po prostu używasz swojej wyobraźni, aby tworzyć rzeczy, których nie chcesz widzieć. Każde dziecko wie, iż istnieją znacznie lepsze sposoby wykorzystania wyobraźni. Postaraj się mu o tym przypomnieć.
Postawa to mała rzecz, która robi dużą różnicę
Naprawdę, większość naszej długotrwałej frustracji i stresu pochodzi ze sposobu, w jaki reagujemy i reagujemy na okoliczności, a nie z samych okoliczności. Naucz się dostosowywać swoje nastawienie, a cała frustracja i stres znikną. Ćwicz to na co dzień, aby twoje dziecko mogło zobaczyć wyniki z pierwszej ręki.
Trwające całe życie dążenie do szczęścia polega na znalezieniu sensu
Dążenie do szczęścia nie jest wcale tym samym, co poczucie szczęścia, które jest ulotną emocją zależną od chwilowych okoliczności. Jest to coś, co zwykle dezorientuje nas, gdy jesteśmy młodzi. Szczęśliwe chwile są wspaniałe i często są wypełnione zabawą. A jeżeli świeci słońce, powinniśmy się w nim wygrzewać. Ale szczęśliwe chwile zawsze mijają, bo czas mija. To, do czego naprawdę dążysz, to sens – życie sensownym życiem. Zaczyna się od twojego „dlaczego”. (Dlaczego robisz to, co robisz każdego dnia?) Kiedy twoje „dlaczego” ma znaczenie, żyjesz swoim życiem na własnych warunkach, co sprawia, iż przeszkody, które pojawiają się na twojej drodze, są o wiele łatwiejsze do pokonania. W istocie wkładasz wysiłek i idziesz naprzód, ponieważ robienie tego nadaje sens twojemu życiu. Postaraj się pomóc dziecku znaleźć jego własne „dlaczego” i daj mu znać, iż to ok, jeżeli zmieni się z czasem.
- Zobacz też: Te wzmacniające afirmacje powtarzaj sobie każdego ranka
Na dłuższą metę działania zawsze mówią więcej niż słowa
Dzieci nigdy nie zawsze chcą słuchać swoich rodziców, ale za to bardzo chętnie ich naśladują. Pamiętaj o tym. Pozwól swoim dzieciom patrzeć, jak dajesz przykład każdego dnia we wszystkim, co robisz, a następnie wzmacniaj swoje działania słowami. Ostatecznie wszyscy – zarówno młodzi, jak i starzy – musimy pamiętać, iż to, czego naprawdę chcemy w życiu, pochodzi z tego, co naprawdę ROBIMY w życiu, konsekwentnie.
Gotowość do robienia trudnych rzeczy otwiera znaczące drzwi możliwości
Jedną z najważniejszych umiejętności, które możesz pomóc dziecku rozwinąć w życiu, jest bycie w porządku z pewnym poziomem dyskomfortu. Najlepsze rzeczy są często trudne do zdobycia, a jeżeli unikasz trudności, przegapisz je, przejdą ci koło nosa. Opanowanie nowej umiejętności jest trudne. Budowanie biznesu jest trudne. Pisanie książki jest trudne. Małżeństwo jest trudne. Rodzicielstwo jest trudne. Utrzymanie formy jest trudne. A jednak wszystkie te rzeczy są niesamowite i warte każdego wysiłku. jeżeli staniesz się dobry w robieniu trudnych rzeczy, możesz zrobić prawie wszystko, na co się zdecydujesz.
- Polecamy też: Sama zdecyduj, jak chcesz reagować na gorszy moment
Niepewność jest nieunikniona i należy ją przyjąć, aby osiągnąć cokolwiek wartościowego
Ciągłe kulenie się w obliczu niepewności sprawi, iż nigdy nie będziesz wiedział niczego na pewno, a pod wieloma względami ta niewiedza będzie gorsza niż odkrycie, iż twoje przeczucie było błędne. Bo jeżeli się myliłeś, mógłbyś po prostu coś poprawić i kontynuować bez ciągłego oglądania się za siebie i zastanawiania się, co by było gdyby. Dlatego nauka akceptowania niepewności stosunkowo wcześnie jest koniecznością.
Brak wysiłku hamuje bardziej niż inteligencja
Nie ma znaczenia, czy masz genialne IQ i doktorat z fizyki kwantowej, nie możesz niczego zmienić ani zrobić żadnego postępu w świecie rzeczywistym bez dołożenia wszelkich starań. Istnieje ogromna różnica między wiedzą, jak coś zrobić, a faktycznym zrobieniem tego. Wiedza i inteligencja są bezużyteczne dla osoby, która nie chce włożyć wysiłku i podjąć działania. Pamiętaj o tym i postaraj się chwalić swoje dziecko za jego wysiłek, a nie inteligencję.
Kiedy chwalisz wysiłki swojego dziecka, zwracasz uwagę na coś, co MOŻE kontrolować – ilość czasu i energii, które wkłada w swoją pracę. Jest to niezwykle ważne, ponieważ uczy je wytrwałości i tego, iż postęp dzięki ciężkiej pracy jest możliwy. Zaczynają postrzegać siebie jako „kontrolujących” swój sukces w życiu. I odwrotnie, podkreślanie „inteligencji danej przez Boga” odbiera postęp spod kontroli twojego dziecka i nie zapewnia dobrej formuły reagowania na porażkę.
Znaczącą, zmieniającą życie odległość można pokonywać stopniowo małymi krokami.
Większość ludzi marnuje swój wolny czas na rzeczy, które nie mają znaczenia, takie jak telewizja, TikTok, Candy Crush itp. Rok spędzony w ten sposób i… nie masz absolutnie nic, z czego możesz być dumy. Ale jeżeli codziennie malowałeś, ćwiczyłeś grę na gitarze, trenowałeś sport (nawet e-sport) lub spędzałeś więcej czasu w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi… – twoje postrzeganie siebie będzie zupełnie inne. Będziesz miał też wspaniałe doświadczenia życiowe – doświadczenia, na które możesz wskazać i powiedzieć: „Zbudowałem to i nauczyłem się tego”.
Polecamy: Jak przestać czuć się przytłoczoną nieistotnymi rzeczami i postawić na prawdziwe wartości?
Wiarygodność jest podstawą
Kluczem dla nas wszystkich jest bycie godnym zaufania w naszych relacjach. Jak nauczyć tego dziecko? Warto tłumaczyć i pokazywać swoją postawą, iż będąc uczciwym, przyznając się do błędów i naprawiając je, buduje się to zaufanie u innych. Kiedy przestrzegamy tej filozofii, budujemy swoją dobrą reputację, a ludzie doceniają nas, co z kolei pomaga znaleźć przyjaciół, ale też pracę.
Życie jest wypełnione dobrem i złem, ale dobro zawsze może zatriumfować nad złem
Oczywiście więcej jest dobra i to ono jest siłą. Ale jest też zło i nie wyświadczasz dziecku przysługi, próbując chronić je przed rzeczywistością. Ważne jest, aby nauczyć dziecko, iż dobro zawsze może zatriumfować nad złem.
Liczy się to, z kim jesteś blisko
Spędzaj czas z dobrymi ludźmi. Relacje powinny ci pomagać, a nie ranić. Otaczaj się ludźmi, którzy są odzwierciedleniem osoby, którą chcesz być. Wybierz przyjaciół, z których będziesz dumny, ludzi, których podziwiasz, którzy cię kochają i szanują – ludzi, którzy sprawiają, iż twój dzień jest trochę jaśniejszy. Życie jest po prostu zbyt krótkie, aby spędzać czas z ludźmi, którzy wysysają z ciebie szczęście i potencjał. I oczywiście to samo dotyczy życia i relacji dziecka.
Niektórzy ludzie osądzą nas niesprawiedliwie, bez względu na to, jak wspaniali będziemy
Piękne życie polega na sensownym spędzaniu czasu, byciu zadowolonym z siebie i nie martwieniu się o małostkowe osądy ludzi. Po prostu NIE potrzebujemy aprobaty wszystkich, aby być szczęśliwymi i prowadzić dobre życie. Naucz swoje dziecko, aby swoim życiowym mottem uczyniło zdanie: „Z całym szacunkiem, ale mnie to nie obchodzi”. Naucz je szacunku, ale odwagi do stanięcia w obronie siebie i powiedzenia tych słów każdemu, kto wydaje niesprawiedliwy osąd na jego temat. Prawdę mówiąc, zawsze znajdzie się ktoś – w życiu każdego z nas – kto zdecyduje się nas niesprawiedliwie osądzić i to jest w porządku.