5 tysięcy kary za spacer z dzieckiem. Mało kto wie o tym mandacie

g.pl 2 dni temu
Nawet spacer z dzieckiem może zakończyć się gigantyczną karą. Za nieodpowiedzialne zachowania rodziców przewidziana jest grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych. Na co warto uważać? W tym przypadku najważniejsze jest bezpieczeństwo.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pozostawienie dziecka bez opieki na spacerze może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. Choć wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy, poszczególne zachowania uznawane są za wykroczenia, a kary sięgają 5 tysięcy złotych. Czego nie należy robić, by nie narazić własnego dziecka na niebezpieczeństwo? Podstawowe zasady określa art. 89. Kodeksu wykroczeń.


REKLAMA


Zobacz wideo Michalina Sosna o pracy na planie "The Voice Kids". "Wcześniej nie byłam widoczna" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Kara za brak opieki nad dzieckiem. Problemem może być choćby zabawa na osiedlu
Z artykułu 89. Kodeksu wykroczeń wynika, iż karą grzywny lub nagany może zostać objęta każda osoba, która sprawuje opieką nad dzieckiem.
Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany
- czytamy. To oznacza, iż opiekunowie dzieci poniżej siódmego roku życia są zobowiązani do zapewnienia im odpowiedniego nadzoru na drogach publicznych.
Drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie niniejszej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych
- brzmi oficjalna definicja drogi publicznej. Są to nie tylko jezdnie i ulice, ale także ścieżki rowerowe czy piesze, chodniki, torowiska i pobocza. Rodzice powinni zatem pamiętać, iż dzieci do siódmego roku życia nie powinny same poruszać się po osiedlu czy być wysyłane do pobliskiego sklepu.


Opieka nad dzieckiem kontra polskie prawo. W grę wchodzi choćby pięć lat więzienia
Do opieki nad dzieckiem odnosi się również art. 106. Kodeksu Wykroczeń, który wskazuje, iż opiekun ma obowiązek zadbać o całkowite bezpieczeństwo małoletniego.


Sprawdź również: Kupujesz auto po znajomości? Fiskus gwałtownie się o tym dowie
Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagan
- czytamy w przepisach. Duże ryzyko stanowi także zostawienie dziecka samego w samochodzie. Za ten czyn grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Odpowiedni nadzór dorosłych jest najważniejszy i pozwala uniknąć potencjalnych tragedii.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału