Zdarza się, iż dziecko w obliczu szkolnych obowiązków, nauki, czy presji zaczyna odczuwać zniechęcenie.
Gdy zacznie się ono przedłużać, może mieć wpływ na pewność siebie dziecka i jego samoocenę.
Oto 6 sposobów, jak pomóc dziecku i skutecznie je wesprzeć, gdy odczuwa zniechęcenie.
Zniechęcenie samo w sobie nie jest złe, ale gdy dziecko zbyt często je odczuwa, może prowadzić to z czasem do coraz mniejszej pewności siebie, obniżenia samooceny, niechęci do podejmowania kolejnych prób, obawy przed porażką.
6 wskazówek, gdy dziecko odczuwa zniechęcenie
Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę, kiedy nasze dziecko bywa coraz częściej zniechęcone i jak najszybciej temu przeciwdziałać. Jak to zrobić najskuteczniej? Co najlepiej w takiej sytuacji powiedzieć, by dodać dziecku otuchy?
1. Postęp, a nie cel. Dzieci łatwo się zniechęcają, bo brakuje im cierpliwości, wszystko chciałyby "na już”, tymczasem do celu najszybciej dochodzi się krok po kroku. Wytłumacz dziecku, iż miarą sukcesu jest robienie postępów – to one zbliżają je do celu.
Jeśli twoje dziecko zniechęca się np. nauką tabliczki do 100, przypomnij mu, iż jeszcze do niedawna nie potrafiło liczyć do 50, a teraz nie ma z tym najmniejszego problemu.
2. Możesz być z siebie dumny. Przypominaj dziecku, iż z każdego, swojego najmniejszego sukcesu może być dumne, nie musi czekać, aż osiągnie ostateczny cel. W ten sposób uczysz dziecko dostrzegania pozytywów i skupiania się na nich. Nie szczędź dziecku pochwał, gdy na to zasługuje, jak najczęściej pytaj je też, czy jest dumne z tego, co udało mu się osiągnąć.
3. Jutro też jest nowy dzień. Zniechęcone dziecko nie chce próbować i starać się, mówi zwykle: "To jest trudne, na pewno mu się nie uda”. jeżeli widzisz, iż żadne racjonalne argumenty już do niego nie przemawiają, po prostu odpuść tego dnia.
Naucz dziecko, iż czasem trzeba odpocząć, zająć się innymi sprawami lub skoncentrować się na czymś innym, bo większość problemów wydaje się łatwiejsza do rozwiązania, gdy spojrzymy na nie z pewnym dystansem.
4. Plan A nie zadziałał, ale są inne rozwiązania. Gdy dziecko jest zniechęcone, musisz uzmysłowić mu, iż są różne wyjścia z sytuacji, nie ma tylko jednej adekwatnej drogi, by osiągnąć wyznaczone cele.
Zawsze można spróbować w inny sposób poradzić sobie z trudnościami, które napotyka na swojej drodze. Szukanie nowych rozwiązań to cenna umiejętność, która przydaje się też w dorosłym życiu.
5. Patrz do przodu. Gdy twoje dziecko jest zniechęcone, przypomnij mu prostą historię, jak uczyło się jazdy na rowerze. Ty biegałaś za rowerem, trzymając drążka i krzyczałaś pewnie co chwilę: "Cały czas pedałuj”. Twoje dziecko wiedziało, iż może w każdej chwili stracić równowagę, ale jednak gnało do przodu.
I właśnie o to chodzi. Przypominaj dziecku, iż gdy uczy się czegoś nowego lub pracuje nad nowymi umiejętnościami, może natknąć się na przeszkody. Lepiej jednak próbować dalej, iść do przodu niż pozostawać w bezruchu. Tak też budujesz pewność siebie dziecka.
6. Ćwicz wytrwałość. Dziecku, które jest zniechęcone, brakuje cierpliwości i wytrwałości. Uważa, iż już nic mu się nie uda, dlatego nie chce podejmować kolejnych prób. Nauczenie dziecka wytrwałości i determinacji nie jest proste, ale czasem może w tym pomóc z pozoru banalna metoda. Wypróbuj ją przy najbliższej okazji i sama przekonaj się, jak działa.
Za każdym razem, gdy dziecko powie, iż nie da rady czegoś zrobić, zmień jego perspektywę i dodaj tylko jedno słowo do zdania. Chodzi o wyraz "jeszcze”. jeżeli usłyszysz: "Nie umiem pływać”, powiedz: "Jeszcze nie umiesz pływać”. Dzięki temu dziecko nie traci pewności siebie, zyskuje też dodatkową motywację do dalszych starań i nauki nowych umiejętności.