Elbląg
Podczas I Biennale Form Przestrzennych w roku 1965 Zbigniew Gostomski zrealizował w przestrzeni Elbląga monumentalną Formę Przestrzenną. Teraz Gostomski wraca do miasta z monograficzną wystawą pod tym samym tytułem, otwieraną w czwartek (11.07) w Centrum Sztuki Galerii EL. Kuratorowana przez Joannę Mierzejewską i Karolinę Leśnik-Patelczyk Forma Przestrzenna to koprodukcja elbląskiej galerii i Galerii MIejskiej bwa w Bydgoszczy prezentująca prace z różnych okresów twórczości artysty, w tym obiekty, rysunki, neony czy materiały archiwalne z kolekcji publicznych i prywatnych, w tym model elbląskiej realizacji ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Gdańsk
Solowa wystawa Ani Witkowskiej, kuratorowana przez Dianę Lenart, otworzy się w piątek (12.07) w przestrzeni eskaem w Gdańsku. Tytułowe Brzydkie uszy odnoszą się między innymi do rodzinnych historii artystki, której starsza siostra z problemem odstających uszu postanowiła sobie poradzić operacyjnie, choć bez powodzenia. Wychodząc od osobistych doświadczeń, artystka próbuje znaleźć oparcie w bólu i zalążek idei nowej wspólnoty, rozwijając wątki ze swojej zeszłorocznej wystawy Maciora. O świni, która nauczyła się latać w szczecińskim TRAFO.
Grzegorz Wnęk, „Anioł prowadzący dziecko do nieba I”, olej na płótnie, 155×135 cm, 2024, dzięki uprzejmości BWA Krosno
Krosno
Indywidualna wystawa Grzegorza Wnęka Łzy – dobry i zły – malowane otworzy się w piątek (12.07) w galerii BWA w Krośnie. W swoim malarstwie Wnęk mierzy się przede wszystkim z lękiem przed śmiercią i niepewną przyszłością. Sceny jakby pochodzące z mrocznych baśni czy legend pełne są przyrody niekoniecznie przyjaznej człowiekowi. Artysta jednocześnie sięga po szereg bardziej lub mniej bezpośrednich nawiązań i cytatów, m.in. do kultury Meksyku i malarstwa Fridy Kahlo i Diego Rivery, ale też Ensora, Noldego, Picassa, wreszcie Wróblewskiego czy Sempolińskiego.
Poznań
Nowe miejsce na artystycznej mapie Poznania zainauguruje jutro (9.07) swoją działalność. Zero3 ma być przestrzenią spotkań, rozmów i międzypokoleniowej wymiany. Wystawa Kij w mrowisku odnosić się będzie do tytułowej metafory akcentując zarówno złożoność mrówczej architektury, jak i jej wrażliwość na zewnętrzne ingerencje. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie performans Tomasza Opani oraz Ewy Zarzyckiej.
Sopot
W przestrzeniach zabytkowej sopockiej willi, w której mieści się Goyki 3 Art Inkubator, w najbliższy weekend (12–14.07) odbędzie się pierwsza edycja nowego festiwalu, organizowanego przez świeżo powstały kolektyw Trzymaj. Podczas Trzymaj Festiwal odbędą się dyskusje na tematy związane z grafiką, muzyką, fotografią i filmem, warsztaty, koncerty, pokazy filmowe i wystawy.
Kto wyżywi się tą sztuką? Władysław Hasior i Daniel Rycharski w PGS
Warszawa
Dziś wieczorem (8.07) w budynku Metropolitan Warszawa otworzy się organizowana przez Van Rij Gallery oraz Art and Design LT Foundation wystawa Blue Dress, kuratorski projekt stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Szkice Tamary Łempickiej skonfrontowane zostaną z obrazami współczesnej artystki Heleny Stiasny, przyglądającej się w swoich pracach kulturowym archetypom kobiecości i próbującej zerwać ze zinternalizowanym męskim spojrzeniem, widocznym jeszcze wyraźnie w pracach Łempickiej.
Prace powstałe w ramach projektu doktorskiego realizowanego pod kierunkiem Maryny Tomaszewskiej na warszawskiej ASP zaprezentuje Dorota Kozieradzka na otwieranej w piątek (12.07) w galerii Przeciąg wystawie Pochwała Chaosu. Artystka odnosi się w niej do problemu bezpłatnej opiekuńczej pracy kobiet oraz obciążeń psychicznych i fizycznych związanych z doświadczeniem macierzyństwa, podążając za myślą Silvii Federici i traktując ciało jako narzędzie oporu. Równolegle projekt realizowany jako dyplom licencjacki pod kierunkiem właśnie Kozieradzkiej oraz Krzysztofa Olszewskiego zaprezentuje w galerii Mrozia11. I am the disease of men to opowieść o kobiecym gniewie i tłumiącym go patriarchalnym społeczeństwie. Oba pokazy tworzyć będą międzypokoleniowy feministyczny dialog między artystkami.
Przypominamy również o rozpoczętym niedawno open callu na roczną koncepcję kuratorską Pawilonu Tańca i innych sztuk performatywnych, który po przeprowadzce MSN na Plac Defilad mieścić się będzie w Pawilonie nad Wisłą. Konkurs jest owocem procesu prowadzonego przez Warszawskie Obserwatorium Kultury wspólnie ze środowiskiem tańca, Biurem Kultury Urzędu m.st. Warszawy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Termin składania aplikacji w pierwszym etapie upływa 1 września.
Wrocław
Kuratorowana przez Dorotę Monkiewicz monograficzna wystawa Wojciecha Fangora otworzy się w sobotę (13.07) w Krupa Art Foundation. Wojciech Fangor. American Dream prezentować będzie prace z okresu szczytu kariery artysty, powstałe pomiędzy rokiem 1961, kiedy emigrował z Polski do Austrii, by kilka lat później zgodnie z planem osiąść na dłuższy czas w USA, a rokiem 1973. Ówczesne obrazy Fangora to efekty eksperymentów ze sztuką optyczną, charakterystyczne immersyjne, psychodeliczne fale i wirujące koła.