8-latka poszła na zakupy z kartą mamy. Suma jaką wydała szokuje

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: screen, Instagram @vbz6


Żyjemy w świecie konsumpcjonizmu. Kupowaniem, często sprawiamy sobie przyjemność i poprawiamy humor. Często sztucznie kreujemy własne potrzeby. Moglibyśmy się obejść bez zakupów, ale jednak nie potrafimy. Nasze dzieci rodzą się i dorastają w takim świecie. Obserwują wszystko od najmłodszych lat, a potem stają się samodzielni, idą do szkół i zaczyna się problem.
Na forach internetowych najczęściej skarżą się mamy dziewczynek w wieku około 7-9 lat. "Moja córka chce wszystko oryginalne", "Moja córka wiecznie goni za tłumem, chce wszystko co inni, a najlepiej jeszcze jak to jest markowe", "Jestem załamana, powoli zaczyna mi brakować pieniędzy na wszystkie potrzeby mojego dziecka" - piszą załamane mamy. W sieci pojawia się również coraz więcej filmików, na których rodzice pokazują jak ich dzieci robią zakupy, co kupują, ile na to wydają. Jeden z nich, pokazuje jak dziecko skorzystało z karty kredytowej swojej mamy, wydając na zakupy 3 tysiące dolarów.


REKLAMA


Uzależnienie dziecka od zakupów - wina leży po stronie rodziców
Dziewczynka najwyraźniej nie czuła się z tego powodu źle, kwota również nie zrobiła na niej żadnego wrażenia. Wśród zakupów znalazło się kilka par markowych butów i inne gadżety. Zachowanie dziewczynki wobec mamy również pozostawia wiele do życzenia. Rodzi się również pytanie, jak ośmiolatka zrobiła sama te zakupy? Gdzie byli rodzice?


Zdaniem psychologów dzieci oraz młodzież są w dzisiejszych czasach szczególnie narażone na zakupoholizm. W związku z rozwojem dzieci doświadczają dużej ilości frustracji i nagromadzenia emocji. Jednocześnie marki zapewniają, iż posiadanie ich produktu zapewni szczęście, dodatkowo dzieci nie chcą odstawać od rówieśników. Warto obserwować dziecko, ale również pamiętać o tym, iż dzieci lubią powielać nasze zachowania. Być może i my mamy problem, którego nie jesteśmy świadomi.


Jakie zachowania świadczą o dziecięcym uzależnieniu od zakupów?


W pokoju dziecka pojawia się coraz więcej przedmiotów, ciuchów,
Najczęstszą rozrywką dziecka jest wycieczka do centrum handlowego,
Dziecko coraz częściej prosi o pieniądze, zwiększenie kieszonkowego,
W pokoju dziecka pojawiają się przedmioty nowe, choćby nie rozpakowywane, z metkami,
Dziecko stale nie ma pieniędzy choćby na najdrobniejsze wydatki,
Dziecko nie ma bądź straciło zainteresowanie hobby,
Dziecko stało się wrażliwe na punkcie zakupów. Na wzmianki o tym, iż kupuje za dużo, reaguje gwałtownie, agresywnie,
Dziecko więcej czasu spędza w Internecie na zakupach (w wielu przypadkach zakupoholizm u dzieci rozwija się poprzez zakupy online i na aukcjach).


jeżeli czujesz, iż potrzebujesz pomocy, znajdź kogoś. Lepiej reagować od razu, nie czekać. Im dziecko będzie starsze, może być tylko gorzej.
Idź do oryginalnego materiału