Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki ma 80 lat. Obchodom jubileuszu, który świętowany będzie przez cały 2025 rok, towarzyszy hasło: Nauka – Technika – Kultura – Sztuka. Patronem medialnym jest „Forum Akademickie”.
Oficjalny start obchodów 80-lecia Politechniki Krakowskiej zaplanowano na 13 stycznia w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu uczelni. Preludium do obchodów będzie grudniowy Konkurs Szopek Krakowskich, w którym – po raz pierwszy – weźmie udział szopka z akademickim rodowodem, inspirowana architekturą i tradycjami PK. W programie także uroczyste gale, koncerty, wystawy, konferencje naukowe i branżowe, eventy studenckie i imprezy sportowe.
Celem naszych działań jest nie tylko upamiętnienie ważnej dla nas rocznicy, ale też wskazanie istotnego wkładu Politechniki w rozwój nauki, gospodarki, przemysłu, kultury oraz przypomnienie ważnego znaczenia uczelni dla Małopolski i Krakowa. Osiem dekad działalności Politechniki Krakowskiej to przecież ogrom osiągnięć naukowych i organizacyjnych uczelni oraz blisko 120 tys. absolwentów – inżynierów, znakomicie przygotowanych do wykonywania zawodu – mówi prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.
80-lecie ma być nie tylko okazją do podsumowań i wspomnień chlubnych kart historii, ale też do spojrzenia w przyszłość – podjęcia nowych wyzwań. W obszarze nauki jednym z najważniejszych są przygotowania do konkursu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza.
Chcemy podjąć rękawicę i w 2026 roku przystąpić do kolejnego konkursu na uczelnie badawcze. Pracujemy nad nową strategią naukowego rozwoju i ewolucyjnie chcemy się zmieniać, by zdynamizować aktywność badawczą, a w dydaktyce mocniej postawić na nowoczesne narzędzia i metody kształcenia – zapowiada rektor PK.
Uczelnia mocniej postawi też na umiędzynarodowienie, rozwijając m.in. współpracę w ramach Uniwersytetu Europejskiego STARS EU oraz wychodząc z promocją swoich technologii i badań za Ocean – w ramach Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation, and Entrepeneurship. W Dolinie Krzemowej pokaże m.in. technologie dla zeroemisyjnego budownictwa nowej generacji, innowacyjne biokompozyty dla medycyny i implantologii, polimerowe złącza podatne m.in. do ochrony antysejsmicznej, hiperkompleksowe sieci neuronowe, rozwiązania z obszaru energetyki wodorowej czy autonomiczne systemy energetyczne oparte na OZE.
Więcej na Forum Akademickim