Ach, ta okropna młodzież? Jej kodeks wartości zawstydzi niejednego dorosłego

mamadu.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Przyjaciele są bardzo ważni dla młodych zetek, ale nie tak ważni jak rodzina. fot. Louis Hansel/Unsplash


Różnice pokoleniowe to wdzięczny temat do utyskiwań. Zanim jednak damy się ponieść fali pogardy dla współczesnych nastolatków, warto ich posłuchać. A to, co mówią o rzeczach ważnych w życiu, mogłoby zawstydzić niejednego milenialsa czy iksa. Przekonajcie się!


Nastolatki za nic mają rodziców, tylko znajomi, elektronika i wydawanie pieniędzy im w głowach. Ilu z nas tak myśli? Z badania "Skok w dorosłość" przeprowadzonego na zlecenie Politechniki Wrocławskiej przez Instytut Badawczy IPC wynika coś zupełnie odwrotnego. Aż 8 na 10 uczniów starszych klas szkół średnich zapytanych między innymi o to, co jest dla nich ważne w życiu, odpowiedziało, iż rodzina.

Z rodziną dobrze nie tylko na zdjęciu


Dr Anna Borkowska, psycholożka, wicedyrektorka Centrum Doskonałości Dydaktycznej Politechniki Wrocławskiej, uważa, iż na pokolenie zetek i tak silne przywiązanie do rodziny miała wpływ m.in. pandemia: – Relacje młodzieży są bardzo silnie uwarunkowane doświadczeniem pandemii, edukacji zdalnej, odcięcia od innych młodych ludzi. W tych nowych i niepewnych okolicznościach rodzina stała się dla młodych ludzi "zapleczem emocjonalnym" – jednym z nielicznych znanych i bezpiecznych środowisk – wyjaśnia.

Oto jak kształtowały się odpowiedzi respondentów na pytania o to, co jest dla nich ważne w życiu:


rodzina – 80,4 proc.

zdrowie i dobre samopoczucie – 54,8 proc.

przyjaciele – 54,2 proc.

rozwój osobisty (samorealizacja) – 49,1 proc.

kariera (sukces zawodowy) – 38 proc.


I to właśnie w pierwszej kolejności u rodziców, a nie przyjaciół, większość (62,4 proc.) współczesnych nastolatków szuka wsparcia i pomocy. Na kolejnych miejscach są przyjaciele i znajomi (54,1 proc.), partnerzy (51,5 proc.) oraz rodzeństwo i inni krewni (38,3 proc.).

Kodeks wartości


Krzepiące są także odpowiedzi dotyczące wartości, którymi młodzi przedstawiciele pokolenia Z kierują się na co dzień. Uczniowie szkół średnich na pierwszym miejscu wymieniali uczciwość i prawość (49,7 proc.), dobre relacje z ludźmi (47,7 proc.), życzliwość (46,4 proc.). Wysoko uplasowały się też odpowiedzialność (42,3 proc.) i empatia (37,8 proc.).

Może więc następnym razem, kiedy przyjdzie nam załamywać ręce, iż ta dzisiejsza młodzież jest taka okropna, przypomnimy sobie o tych odpowiedziach. Bo co jak co, ale akurat współczesne nastolatki naprawdę się nam udały!

– Mówiąc o młodzieży, tak naprawdę mówimy o nas – dorosłych, o szkołach i całym systemie edukacji, o wartościach i o naszej kulturze. To my kształtujemy młodych ludzi, więc warto się zastanowić, jak ich wychowujemy. Do czego przygotowujemy, a od czego odcinamy, choć lubimy ich krytykować jako "płatki śniegu" – podsumowuje dr Anna Borkowska.

Idź do oryginalnego materiału