Afera o strój na zakończenie roku. Będą mierzyć spodnie centymetrem?

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Statut szkoły może określać obowiązujący w danej placówce strój galowy fot. Stanislaw Bielski/Reporter/EastNews


Pewne dni w ciągu roku szkolnego wymagają uroczystej oprawy: stroju galowego. Uczniowie wkładają go nie tylko na egzamin ósmoklasisty czy maturę, ale też rozpoczęcie i zakończenie roku. Strój galowy zmienił się na przestrzeni ostatnich dekad. Nikogo już nie dziwi czarna sukienka zamiast białej bluzki i granatowej spódnicy, coraz mniej osób oburza się na widok trampek do eleganckich spodni. A co z krótkimi spodenkami u chłopców? Czy mogą być galowe?


"Piszecie państwo często o sytuacjach w szkołach, więc pomyślałam, iż opowiem o tym, co wydarzyło się u nas. Otóż dyrekcja i nauczyciele zabronili chłopcom przyjść na zakończenie roku szkolnego w krótkich spodenkach. Ja nie mówię o jakichś zwykłych dresowych szortach, ale granatowych czy czarnych spodenkach do białej koszuli!" – czytamy w liście nadesłanym do redakcji MamaDu.

"Przecież jest duszno, a to są jeszcze małe dzieci (szkoła podstawowa), dlaczego mają się męczyć na boisku podczas uroczystości? To trwa ponad godzinę, zanim te wszystkie klasy obsłużą. Naprawdę nie można im pozwolić przyjść w eleganckich krótkich spodenkach? Dziewczynki jakoś mogą mieć spódniczki przed kolana, nikt im nie każe przychodzić w spódnicach do kostek. Czy to jest w ogóle legalne?" – pyta czytelniczka.

Krótkie spodenki na zakończenie roku szkolnego


Przyjęło się, iż w przypadku chłopców strój galowy składa się z białej koszuli i długich ciemnych spodni. Coraz częściej jednak chłopcy wkładają dżinsy lub wspomniane przez autorkę listu – elegantsze szorty. Taki widok na rozpoczęciu czy zakończeniu roku szkolnego nikogo już nie dziwi.

Sytuacja opisana w liście może bulwersować rodziców, szczególnie młodszych uczniów, jednak jej ocena nie jest jednoznaczna. jeżeli przyjmiemy tradycyjne podejście do strojów galowych, krótkie spodenki nie przejdą. Z drugiej strony, skoro akceptowalne w męskim stroju galowym stało się obuwie sportowe, białe koszulki polo lub stylizacje inne niż biała bluzka i granatowa spódnica dla dziewczynek, może pora zaakceptować też krótkie spodenki dla chłopców?

Zupełnie inną kwestią jest natomiast to, czy szkoła może zakazać ich wkładania w dniu, w którym obowiązują stroje galowe. Prawo oświatowe mówi, iż szkoła może w statucie regulować zasady ubierania się uczniów (ale nie ich wyglądu!), może zatem zapisać, z czego ma składać się strój galowy, np. określić, iż ma to być biała bluzka i czarna spódnica dla uczennic, biała koszula i ciemne spodnie dla uczniów. O ile jednak wyraźnie nie zostanie napisane "długie spodnie", z zakazem szortów można dyskutować.

Strój galowy w statutach szkolnych


Spójrzmy, jak kwestie stroju galowego regulują przykładowe statuty szkolne z polskich szkół podstawowych:

Szkoła podstawowa w Warszawie: "Strój galowy: biała koszula/ bluzka, ciemne spodnie/ spódnica, krawat/apaszka z logo szkoły".

Szkoła podstawowa w Nysie: "Każdy uczeń ma obowiązek ubierać strój galowy (biała bluzka, koszula i granatowa/czarna spódnica/spodnie) w dniu rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, w czasie obchodów świąt państwowych i Dnia Patrona Szkoły".

Szkoła podstawowa w Krakowie: "Uczeń ma obowiązek noszenia stroju galowego w czasie uroczystości szkolnych wynikających z ceremoniału szkolnego. Strój galowy obejmuje spodnie, spódnicę lub sukienkę koloru granatowego lub czarnego oraz białą koszulę lub białą bluzkę koszulową".

Szkoła podstawowa w Lublinie: "Podczas uroczystości szkolnych np. z okazji rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego oraz Dnia Edukacji, Narodowego Święta Niepodległości, Święta Konstytucji 3 Maja, obowiązuje uczniów strój galowy tj. elegancka biała bluzka lub koszula, spodnie lub spódnica w kolorze granatowym lub czarnym. Strój galowy obowiązuje także w przypadku innych ważnych uroczystości, o których uczniowie i rodzice są informowani odpowiednio wcześniej".

Szkoła podstawowa w Gdańsku: "W czasie uroczystości szkolnych obowiązuje strój galowy, na który składa się: biała bluzka lub koszula i ciemne – czarne lub granatowe – długie spodnie lub spódnica oraz ciemne półbuty".


A jak to wygląda w praktyce?


Coraz więcej szkół wykazuje się wyrozumiałością i nie trzyma się sztywnych zasad. Wiedzą, iż pojęcie eleganckiego stroju ewoluowało, rozumieją też, iż kupowanie ubrania, które dziecko włoży raz lub dwa razy w roku dla wielu rodzin jest niepotrzebnym wydatkiem.

Tak mówiła o tym w serwisie trojmiasto.pl dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 53 w Gdyni:


– Przykładamy bardzo dużą wagę do tego, aby wagę uroczystości podkreślić stosownym strojem, choć nie mamy restrykcyjnych wytycznych, jak taki strój powinien wyglądać. Ja osobiście za strój galowy rozumiem ciemny dół – spodnie czy spódniczka oraz białą bluzkę. jeżeli dziewczynka przyjdzie w granatowej sukience, oczywiście nikt jej nie będzie za to karcił, bo wpisuje się w ten utarty kanon. Ważne jest to, aby przekazać dzieciom istotne wzorce, a przy okazji nic z góry nie narzucać, tylko dawać im dobry przykład.

– Do granatu, czerni i bieli w ostatnich latach dołączyły szarości, écru, róże czy błękity. Pojawiają się też dżinsy i obuwie sportowe – zauważyła dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku w wypowiedzi dla trojmiasto.pl. – Mamy świadomość tego, iż zakup specjalnych butów, które dziecko założy raptem kilka razy, może być zbyt dużym obciążeniem finansowym, dlatego niczego na rodzicach nie wymuszamy.

Podobnego zdania jest wychowawczyni jednej z klas w szkole podstawowej w Nysie, która mówiła w strefaedukacji.pl: – W naszej szkole jak najbardziej dzieci mogą przyjść w jeansach czy sukience w paski, a choćby w sportowych butach. Rozumiemy, iż kompletowanie idealnego stroju galowego bywa też wydatkiem dla rodziny, który można pominąć.

To co z tymi spodenkami?


W sklepach można znaleźć coraz więcej modeli krótkich spodenek o eleganckim wykończeniu: z dobrych tkanin, o prostym kroju. Coraz częściej też mężczyźni wkładają do takich szortów koszule, w ramach stylu "smart casual". Czy to jednak odpowiedni strój na elegancką uroczystość? Na pewno przez cały czas nie mieści się w przyjętych kanonach, jeżeli chodzi o odpowiedni ubiór na wesele, wizytę w filharmonii czy… na pogrzeb. A co z uroczystościami szkolnymi, na których obowiązuje strój galowy? Dajcie nam znać, co o tym myślicie.

Idź do oryginalnego materiału