"Baba od Polskiego" ma radę dla maturzystów. "Te pięć lektur trzeba znać perfekcyjnie"

gazeta.pl 17 godzin temu
Czego można się spodziewać na maturze podstawowej z języka polskiego? Na które lektury warto zwrócić uwagę? I co warto powtórzyć, gdyby mieć tylko jeden dzień na naukę? Na te pytania odpowiedziała nam "Baba od polskiego". Jej przewidywania i maturalne pewniaki powinien powtórzyć każdy maturzysta.Aneta Korycińska, nauczycielka, polonistka i oligofrenopedagożka, która w mediach społecznościowych prowadzi edukacyjny profil "Baba od polskiego", twierdzi, iż każdy maturzysta powinien być perfekcyjnie przygotowany z przynajmniej pięciu lektur obowiązkowych, które mają w sobie wiele motywów.
REKLAMA


- Materiału jest naprawdę dużo, ale jest pięć lektur, które trzeba znać niemal perfekcyjnie. Dzięki temu maturzysta dobrze poradzi sobie zarówno z częścią pisemną, czyli testem historycznoliterackim, jak i z wypracowaniem. Znając te lektury, będzie mógł się zawsze do nich odwoływać - powiedziała i przyznała, iż sprawdziła to w praktyce.


Zobacz wideo


Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?


Te lektury są pewniakami. "Nie ma sensu czytać tych lektur od początku"Polonistka przeanalizowała archiwalne arkusze egzaminacyjne, wyłoniła z nich zadania z lekturami i przejrzała tematy wypracowań. Na tej podstawie doszła do wniosku, iż w wersji minimum można skupić się przede wszystkim na pięciu lekturach z wykazu obowiązkowych dzieł. Są to:"Dziady" cz. III Adama Mickiewicza;"Lalka" Bolesława Prusa;"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego;"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego;"Dżuma" Alberta Cumusa lub "Tango" Sławomira Mrożka.Nauczycielka wskazała, iż przy każdej z tych lektur ważna jest problematyka, fabuła, symbolika, czas powstania, a także geneza i związek z epoką. Zwróciła także uwagę, aby dokładnie opisywać dzieła, bo korzystając z takich lektur z gwiazdką, narażamy się na ryzyko błędu kardynalnego. - Nie ma sensu czytać tych lektur od początku, bo przede wszystkim chodzi tam o problematykę. Czyli chociażby wątek z "Lalki" - czym jest praca u podstaw. Dobrze też mieć na to konkretne przykłady - podkreśliła. Przewidywania maturalne. "To są takie pewniaki"A co będzie w tym roku na maturze? Czy "Baba od polskiego" ma swoje typy? W rozmowie z eDzieckiem wskazała, na co jej zdaniem warto zwrócić uwagę. - Nie będę wróżyć. Warto jednak przypomnieć sobie, jak się pisze notatkę syntetyzującą. Pewniaki są także w teście historycznoliterackim - np. ułożenie wszystkich epok chronologicznie. jeżeli pojawi się pytanie ze średniowiecza, to najprawdopodobniej będzie przy tym danse macabre lub np. przy Biblii - motyw vanitas - przypomniała i dodała, iż co roku na maturze pojawiają się także pytania dotyczące plakatu, np. teatralnego. Ilustracje należy przeanalizować, a także odwołać dzieła, które je zainspirowało.


- Taki plakat może być na przykład inscenizacją lub ekranizacją, a także porównaniem fragmentu tekstu literackiego z tekstem kultury o charakterze ikonograficznym, powiązanym z tym plakatem. Należy wskazać elementy wspólne obu dzieł. Powinny one przedstawiać zjawisko lub związek z treścią utworu. Na zakończenie trzeba omówić symboliczne znaczenie tych elementów ukazanych na plakacie - dodała. A co z rozprawką? Polonistka: Najważniejszy jest plan- Każdy maturzysta powinien napisać plan wypracowania w brudnopisie, gdzie stawia tezę, wymyśla argumenty, dostosowuje do nich lektury, a przynajmniej jedna z nich jest obowiązkowa i posłuży do zobrazowania tych argumentów. Bardzo ważne jest, aby każdy argument był inny i pokazywał inny aspekt tezy - przyznała polonistka. W jej opinii warto zadbać o to, aby w wypracowaniu były minimum cztery struktury składniowe, czyli zdanie pojedyncze, złożone, wielokrotnie złożone, wtrącone.Radzi również, aby walczyć o zakres słownictwa w pracy pisemnej. To daje nie tylko więcej punktów, ale także więcej możliwości popełnienia błędów językowych bez utraty punktów. I właśnie wtedy trzeba się wykazać wiedzą historycznoliteracką, używać terminów naukowych i pokazywać, iż jest się erudytą.- Słowa nie powinny występować w bliskim sąsiedztwie i to bliskie sąsiedztwo jest różnie rozumiane. Taka najsurowsza wersja oznacza, iż słowo występuje raz na akapit, czyli nie mamy powtórzeń, bo każde powtórzenie jest błędem językowym - podsumowała.


Kiedy matury w 2025? W tym roku wypadają inaczej niż dotychczasDo matury w maju 2025 roku przystąpi około 247 000 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, z czego 164 000 uczniów z liceów ogólnokształcących, 103 000 z techników i 386 z branżowych szkół II stopnia.Egzaminy zaczną się w poniedziałek, 5 maja i potrwają do piątku, 24 maja. Przy czym w dniach 9-24 maja zostaną przeprowadzone egzaminy ustne z języka polskiego, języków mniejszości narodowych i obcych nowożytnych w terminach wyznaczonych indywidualnie przez szkoły. Trzeba też pamiętać, iż w trakcie matur pisemnych na poziomie podstawowym uczniowie młodszych klas szkół średnich mają wolne od zajęć. Będą to następujące dni:poniedziałek, 5 maja, godz. 9. - język polski,wtorek, 6 maja, godz. 9 - matematyka,środa, 7 maja, godz. 9 - język obcy nowożytny.Poza tym w czwartek, 15 maja, o godz. 14 odbędzie się egzamin maturalny z języków mniejszości narodowych. Jednak nie będzie to już dzień wolny dla młodszych uczniów szkół średnich.A Wy, drodzy internauci, uważacie, iż egzaminy maturalne są zbyt trudne? Macie jakieś przemyślenia na ten temat? Chętnie je poznamy! Piszcie: magdalena.wrobel@grupagazeta.pl. Zachęcamy też do udziału w sondażu.
Idź do oryginalnego materiału