Powyższe zadanie krąży w sieci i bez względu na to, na jakim portalu się pojawia, wszędzie wzbudza olbrzymie emocje, gdyż internauci kłócą się o prawidłowy wynik. Jak to możliwe, iż nie mogą się dogadać w przypadku tak banalnego działania i padają aż 3 różne odpowiedzi?
Jak to obliczyć?
Kluczowa jest nie tylko znajomość kolejności wykonywania działań, ale i mnożenia przez ułamki dziesiętne. Przypomnijmy zatem, iż działania wykonuje się w następującej kolejności:
działania w nawiasach
potęgowanie
mnożenie lub dzielenie (od lewej do prawej)
dodawanie lub odejmowanie (od lewej do prawej).
W przypadku naszego działania oznacza to, iż najpierw należy pomnożyć, a dopiero potem odjąć. Ale jak należy wykonać mnożenie przez ułamki dziesiętne?
Rozwiązanie działania
Takie obliczenie teoretycznie nie powinno być dużym wyzwaniem, jednak jeżeli rzadko z tego korzystasz, wiedza mogła nieco ulecieć. Aby pomnożyć liczbę dziesiętną przez ułamek dziesiętny, należy wykonać mnożenie, tak jak na liczbach naturalnych, a następnie w wyniku oddzielić przecinkiem tyle cyfr, ile było razem cyfr po przecinku w mnożonych liczbach. Pamiętaj, liczymy od lewej.
Czyli 220×5=1100, odliczamy jedno miejsce od lewej i otrzymujemy 110.
Znacznie szybciej i prościej będzie sobie jednak przypomnieć, iż mnożenie przez 0,5 znaczy tyle samo, co podzielenie na 2, gdyż 0,5 to połowa.
Oznacza to, iż nasze działanie należy obliczyć w następujący sposób:
230−220×0,5=230−110=120
Ale to niejedyna odpowiedź, która krąży w sieci. Padają jeszcze dwie odpowiedzi: 5 i 5! Przypomnijmy, iż wykrzyknik oznacza silnię. Silnia z liczby 5 daje 120. Na takie możliwe rozwiązanie zwrócił uwagę jeden z użytkowników serwisu X.