Blisko 200 uczniów z sześciu szkół podstawowych w projekcie „Młodzi reporterzy na tropie ciekawostek ekologicznych” – posłuchajcie efektu ich pracy! (zdjęcia)

radiozw.com.pl 1 tydzień temu

Blisko 200 uczniów ze szkół podstawowych w Białej, Czarnożyłach, Mokrsku, Skomlinie, Załęczu Małym i Lututowie wzięło udział w warsztatach dziennikarskich i ekologicznych przeprowadzonych w ramach projektu „Młodzi reporterzy na tropie ciekawostek ekologicznych”. Młodzi dziennikarze podczas zajęć pytali eksperta z Nadleśnictwa Wieluń m.in. o to, jak zachowywać się w lesie, z czego można wykonać ekologiczne ozdoby świąteczne i czy trzeba dokarmiać zwierzęta zimą. Organizatorami działania byli Związek Gmin Ziemi Wieluńskiej i Radio ZW.

Związek Gmin Ziemi Wieluńskiej i Radio Ziemi Wieluńskiej zrealizowali projekt edukacyjny „Młodzi reporterzy na tropie ciekawostek ekologicznych”. W każdej gminie wchodzącej w skład Związku Gmin dziennikarze radiowi wraz z ekspertem zorganizowali warsztaty ekologiczno-dziennikarskie, dzięki którym powstało 6 audycji radiowych poświęconych przyrodzie, lasom i ekologii. W działaniach wzięło udział 6 szkół podstawowych i blisko 200 uczniów. Zapraszam do wysłuchania audycji na antenie radiowej, powstałe materiały posłużą także jako materiał dydaktyczny w szkołach Związku Gmin Ziemi Wieluńskiej.


– mówił Grzegorz Maras, wójt gminy Skomlin i przewodniczący Związku Gmin Ziemi Wieluńskiej.

Finalnie powstało sześć audycji radiowych, które emitujemy na naszej antenie w I i II dzień Bożego Narodzenia. Premierowo prezentujemy je również tutaj.

Gmina Biała

Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej pytały Roberta Krokowskiego – starszego specjalistę do spraw gospodarki łowieckiej, urządzania lasu i edukacji oraz pełniącego funkcję rzecznika prasowego w Nadleśnictwie Wieluń m.in. o to czy można dawać ptakom jedzenie, które jedzą ludzie? Z czego się buduje karmniki dla ptaków? Gdzie można postawić karmniki dla ptaków? Posłuchajcie:

Gmina Czarnożyły

Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Czarnożyłach pytały Roberta Krokowskiego – starszego specjalistę do spraw gospodarki łowieckiej, urządzania lasu i edukacji oraz pełniącego funkcję rzecznika prasowego w Nadleśnictwie Wieluń m.in. o to z czego można zrobić ekologiczne ozdoby na choinkę? Z czego dawniej robiono ekologiczne stroiki? Czy każda choinka nadaje się do wsadzenia do doniczki?

Dodatkowo Marita Koniarczyk rozmawiała z dyrektorką szkoły Urszulą Łebek o m.in. projektach ekologicznych realizowanych przez placówkę.

Gmina Lututów

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 r. w Lututowie pytały Roberta Krokowskiego – starszego specjalistę do spraw gospodarki łowieckiej, urządzania lasu i edukacji oraz pełniącego funkcję rzecznika prasowego w Nadleśnictwie Wieluń m.in. o to co powinniśmy zostawić w lesie? Jaki jest najrzadszy gatunek zwierząt żyjących w lasach w okolicach gminy Lututów? Jakie zwierzęta leśne najczęściej przekraczają granice naszych gospodarstw domowych?

Dodatkowo Magdalena Jaroch rozmawiała z dyrektorką szkoły, Małgorzatą Kipigroch o edukacyjnych projektach realizowanych w placówce.

Gmina Pątnów

Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II Wielkiego w Załęczu Małym pytały Roberta Krokowskiego – starszego specjalistę do spraw gospodarki łowieckiej, urządzania lasu i edukacji oraz pełniącego funkcję rzecznika prasowego w Nadleśnictwie Wieluń m.in. o to kiedy należy wycinać drzewa? Czym są lasy naturalne? Co się dzieje ze zwierzętami po wycince drzew?

Dodatkowo Magdalena Jaroch rozmawiała z dyrektorką szkoły Elżbietą Krzemińską oraz Aleksandrą Klimas nauczycielką biologii w tej szkole o wewnętrznych i zewnętrznych ekopracowniach i projektach ekologicznych realizowanych w placówce.

Gmina Skomlin

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Skomlinie pytały Roberta Krokowskiego – starszego specjalistę do spraw gospodarki łowieckiej, urządzania lasu i edukacji oraz pełniącego funkcję rzecznika prasowego w Nadleśnictwie Wieluń m.in. co należy zrobić gdy się spotka dzikie zwierze w lesie? Jakie są podstawowe zasady orientacji w terenie w lesie? Jak się zachowywać w lesie?

Dodatkowo Magdalena Jaroch rozmawiała z Przemysławem Chrzanowskim m.in. o Operacji Czysta Rzeka w Skomlinie.

Gmina Mokrsko

Dzieci z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mokrsku pytały Roberta Krokowskiego – starszego specjalistę do spraw gospodarki łowieckiej, urządzania lasu i edukacji oraz pełniącego funkcję rzecznika prasowego w Nadleśnictwie Wieluń m.in. co zrobić, gdy spotkamy chore zwierzę w lesie? Czy leśnik zaprzyjaźnił się kiedyś z leśnym zwierzęciem? Jakie gatunki zwierząt są pod ochroną?

Dodatkowo Magdalena Jaroch rozmawiała z Piotrem Piechowskim, dyrektorem szkoły o realizowanych w placówce projektach ekologicznych.

Idź do oryginalnego materiału