Bogata oferta Muzeum Mazowieckiego na styczeń

tvmazowsze.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Tęgie Chłopy


„Polska sprawa Dreyfusa. Kto próbował zabić prezydenta” – spotkanie literackie z Grzegorzem Gaudenem

7 stycznia, godz. 18

Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7

Grzegorz Gauden – członek polskiego oddziału PEN Clubu (czyli międzynarodowego stowarzyszenia pisarzy), który był m.in. szefem działu informacji w Zarządzie Regionu NSZZ Solidarność Wielkopolska (internowanym 13 grudnia 1981 r., w latach 1984-1993 na emigracji w Szwecji), redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita”, dyrektorem Instytutu Książki w Krakowie i prezesem Izby Wydawców Prasy – po sukcesie swojej poprzedniej książki „Lwów. Kres iluzji” (za którą otrzymał m.in. Nagrodę Historyczną „Polityki”) prezentuje swe najnowsze dzieło: „Polska sprawa Dreyfusa. Kto próbował zabić prezydenta”.

W tej książce opowiada autentyczną historię niesłusznego oskarżenia studenta Stanisława Steigera o zamach na prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego we Lwowie w 1924 roku. Sprawa Steigera jest uderzająco podobna do sprawy Alfreda Dreyfusa, Żyda, oficera armii francuskiej, fałszywie oskarżonego o szpiegostwo.

Promocja książki Krzysztofa Heykego „Mój Ojciec Cichociemny. Jan Hejke Znicz 2”

10 stycznia, godz. 17

Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8

Zapraszamy na promocję książki, o której autor pisze tak:

„Pomysł książki >>Mój Ojciec Cichociemny. Jan Hejke Znicz 2<< długo we mnie dojrzewał. Odkrywałem przez wiele lat historię Ojca, który w moich wspomnieniach pozostał zagadką. Dzięki dokumentom odnalezionym w londyńskich, wojskowych archiwach kreśli się jego nieznana dotychczas sylwetka. Fakt ten zaskakuje tym bardziej, iż wykracza poza zbiory i badania historyków. >>Jan Hejke<< nie istnieje jako hasło w internetowych bazach danych. Podobny los spotkał jego rodzinny dom w Płocku przy ul. Piekarskiej 5, który ze skarpy wiślanej runął w dół w odmęty niepamięci, tak jak historia mojego Ojca.

Maluję więc jego portret opierając się na zachowanych i odnalezionych dokumentach i zdjęciach, w tle jego najbliższa rodzina, Płock, historia wojenna… Został instruktorem elitarnej jednostki >>Cichociemnych<<, przeszedł z Armią Generała Andersa przez Palestynę, Tobruk, Monte Casino do Anglii, skąd powrócił do Płocka w 1947 r.

Publikacja ta przywraca jego postać – płocczanina i żołnierza walczącego na różnych frontach drugiej wojny światowej – świadomości społecznej.”

Promocję uświetni występ Marii Gabryś-Heyke – pianistki specjalizującej się w grze na instrumentach historycznych, absolwentki Scholi Cantorum Basiliensis, wyższej szkoły muzycznej w Lucernie w Szwajcarii oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Artystka jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Jej recital w MMP obejmie utwory Władysława Żeleńskiego i Fryderyka Chopina.

Dzień Judaizmu w MŻM: spotkanie z rabinem Icchakiem Rapoportem i księdzem doktorem Jarosławem Kwiatkowskim

14 stycznia, godz. 18

Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, przypada w styczniu. Ma na celu budowanie więzi i pogłębianie dialogu między przedstawicielami chrześcijaństwa i judaizmu.

Spotkania w ramach Dnia Judaizmu, we współpracy z Diecezją Płocką, niejednokrotnie odbywały się w Muzeum Żydów Mazowieckich. Wśród gości byli m.in. rabini Stas Wojciechowicz, Yehoshua Ellis i Dawid Szychowski. Tym razem zaplanowane zostało spotkanie z rabinem Icchakiem Rapoportem i księdzem doktorem Jarosławem Kwiatkowskim.

Icchak Rapoport jest rabinem w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i naczelnikiem stołecznego kollelu Tora MiTzion. Urodził się w Sztokholmie, jest synem polskiej Żydówki, która ze swojej ojczyzny wyemigrowała po wydarzeniach marcowych w 1968 roku. Ukończył pięcioletnie studia rabinackie w jesziwie Yeshivat Hamitvar w Izraelu. Był rabinem Gminy Żydowskiej w Oslo i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, przedstawicielem organizacji Shavei Israel.

Z kolei Ksiądz doktor Jarosław Kwiatkowski jest kapłanem Diecezji Płockiej, wykładowcą Starego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym i Instytucie Teologicznym Diecezji Płockiej. Studiował na Papieskim Instytucie Biblijnym i Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie. Od 2023 roku jest rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

Tęgie Chłopy w Koncercie Noworocznym Muzeum Mazowieckiego w Płocku

18 stycznia 2025 roku

Godz. 12.00 – Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, ul. Rynek 1, Wyszogród

Godz. 16.00 – Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8, Płock

Godz. 19.00 – Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na swój Koncert Noworoczny. Jak zwykle w styczniu, jak zwykle trzy razy w ciągu dnia, jak zwykle z energią i na ludowo.

W tym roku na naszym koncercie wystąpi kapela Tęgie Chłopy.

Tęgie Chłopy to już marka. Ich koncerty i potańcówki słyną z radosnej energii, która “podnosi sufity”. Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji, Francji, Estonii, Niemczech, Korei Południowej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich itd. Ich muzyka brzmi także m.in. w ścieżce dźwiękowej filmu „Chłopi” z 2023 roku. W 2022 roku Tęgie Chłopy wystąpiły na najbardziej znanych targach muzyki świata WOMEX. Zostali wybrani z ponad 1300 zgłoszeń! Ich pierwsza płyta “Dansing” została wybrana na najlepszą płytę folkową ostatnich 25 lat przez słuchaczy radiowej Dwójki.

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Skład kapeli:

Maniucha Bikont – tuba, śpiew
Maciej Filipczuk – skrzypce, spiew
Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
Mateusz Kowalski – akordeon, baraban, skrzypce, śpiew
Michał Maziarz – tenor, śpiew
Dorota Murzynowska – baraban
Szczepan Pospieszalski – trąbka, śpiew
Michał Żak – saksofon sopranowy, klarnet, śpiew
Marcin Żytomirski – skrzypce, śpiew

Koncert „Między miłością a wiecznością”. Wiersze Bolesława Leśmiana śpiewa Anna Riveiro

23 stycznia, godz. 18

Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7

Program tego koncertu (koncepcja, scenariusz, muzyka) to inicjatywa Anny Riveiro: pieśniarki, gitarzystki, kompozytorki, solistki kantoralnej, pierwszej kobiety-kantorki w Polsce. Artystka postanowiła sięgnąć po twórczość Bolesława Leśmiana, wybitnego poety polskiego pochodzenia żydowskiego, stawianego obok Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida. Dzień przed koncertem w Muzeum Żydów Mazowieckich minie 148. rocznica jego urodzin.

Artystka podkreśla, iż magiczny świat poezji Leśmiana „ubrała” w kompozycje nawiązujące do szeroko pojętej muzyki żydowskiej (w której się specjalizuje), ale też nawiązujące do muzyki klasycznej, orientalnej i ludowej. W MŻM podczas występu towarzyszyć jej będą uznani i wszechstronni instrumentaliści: Anna Hajduk-Rynkowicz (absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem i studiów pianistycznych w Schola Cantorum w Paryżu; ze swoimi recitalami występowała m.in. we Włoszech, Francji i Szwecji) i kontrabasista Michał Zuń (absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, mający za sobą występy m.in. w Kanadzie, Hiszpanii i w Niemczech).

Anna Riveiro koncertowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech, we Włoszech i w Maroku. Jej interpretacje pieśni sefardyjskich uznane zostały za wzorcowe w programie UNESCO dotyczącym języków zagrożonych wymarciem.

Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

FOTO: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Idź do oryginalnego materiału