W rytmie czasowym podobnym do tego, w jakim kształcą się uczniowie i studenci w brzeskiej bibliotece uczą się także dorośli, szczególnie ci w wieku senioralnym. Wraz z początkiem wakacji zakończyła się kolejna seria zajęć, finał wcześniejszej zbiegł się natomiast z okresem feryjnym. Seniorzy z Brzeska, ale też z mniejszych miejscowości w regionie z dużym zainteresowaniem biorą udział w warsztatach i kursach przygotowywanych przez zespół biblioteki, chcąc zdobywać nowe umiejętności, rozwijać swoje kompetencje, a także aktywnie i twórczo spędzać czas.
Od wiosny do lata dwie grupy dorosłych z godnym uznania zaangażowaniem uczyły się podstaw języka angielskiego. Zainteresowanie zapisami na zajęcia było bardzo duże, co świadczy o chęci poszerzania swoich umiejętności językowych przez osoby dorosłe, również starsze, a także dużym znaczeniu takiej oferty. Zajęcia językowe prowadziła Kamila Rosa, studentka anglistyki z Akademii Tarnowskiej, która w bibliotece w tym czasie realizowała swoje praktyki studenckie, co umożliwiło zorganizowanie takiego kursu dla brzeskiej społeczności. Dla uczestników przygotowano kilkanaście godzin bezpłatnych zajęć prowadzonych w dwóch grupach, podczas których skupiano się na praktycznej nauce języka, konwersacji i poznawaniu zwrotów potencjalnie przydatnych np. podczas wypoczynku, zakupów, podróżowania. Tematykę tę uzupełniły warsztaty z korzystania z aplikacji do nauki języków, z którymi będzie można dalej indywidualnie się dokształcać. Najpilniejsze grono kursantów ukończyło zajęcia początkiem lipca, dzięki czasu w pełni sezonu letniego być może będą już mieli okazję skorzystać ze swoich nowych bądź wzmocnionych umiejętności językowych.
Wcześniej, jesienią i zimą odbywał się kurs obsługi telefonów. Edukacja cyfrowa to od lat stały punkt oferty biblioteki skierowanej do dorosłych, zwłaszcza seniorów jako osób, w które najbardziej może uderzać szybki rozwój technologii. Zajęcia te cieszą się stałym zainteresowaniem, zarówno nowych uczestników, jak i osób, które z chęcią wracają na kolejne edycje kursów, by odświeżać i poszerzać swoje kompetencje cyfrowe. Zajęcia są organizowane na poziomie podstawowym lub średnim, w tej chwili największym zainteresowaniem cieszą się kursy obsługi telefonów, udział w nich jest bezpłatny. Prowadzi i opracowuje je zespół brzeskiej biblioteki, od kilku lat zajmuje się tym Monika Sacha, podczas ostatniego kursu wspierana również przez Mateusza Michalskiego. Jak potwierdza feedback udzielany przez samych uczestników, zajęcia te mają dla nich duże znaczenie, dostrzegają potrzebę ciągłej aktualizacji wiedzy, szczególnie cenią je za serdeczną atmosferę, zaangażowanie prowadzących, otwartość na potrzeby seniorów i indywidualne podejście.
Kształcenie osób dorosłych to temat niezwykle istotny, któremu poświęca się w tej chwili znaczną uwagę, podkreślając potrzebę edukacji ustawicznej – przez całe życie, nie tylko dla zdobycia zawodu czy podniesienia kwalifikacji, ale też odnajdywania się wobec różnego rodzaju zmian technologicznych czy społecznych, własnego rozwoju, spełniania się w ramach swoich zainteresowań. Kompetencje językowe i cyfrowe, które na zajęciach w bibliotece rozwijali seniorzy, to ważna aspekt tego rozwoju, to zatem ważne, iż tak wiele osób starszych chętnie z niego korzysta. Warto jednak zauważyć, iż zdecydowanie aktywniejsze edukacyjnie są kobiety, to one w znacznie przeważającej liczebności względem panów uczęszczają na zajęcia, spotkania, warsztaty. Region brzeski potwierdza tym jednak ogólną statystykę, jest to bowiem obecny od dawna problem. Na bibliotecznych zajęciach pojawiają się mimo to stale kursanci-rodzynki.
—
PiMBP w Brzesku