Chcesz poprawić maturę? Musisz złożyć ten dokument. Lepiej się pospiesz, bo termin mija za kilka dni

g.pl 2 dni temu
Aż 20 procent uczniów nie zdało w tym roku matury, a 13 procent może ponownie spróbować swoich sił w sierpniu. Osoby te muszą wiedzieć, iż aby przystąpić do egzaminu poprawkowego, należy złożyć pewien dokument. Co to jest i kiedy trzeba się tym zająć?
We wtorek 8 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki tegorocznych matur. Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, do egzaminu dojrzałości przystąpiło łącznie 255 517 absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia) oraz 636 obywateli Ukrainy. Nie wszyscy jednak uzyskali pozytywne wyniki. 20 procent uczniów nie zdało egzaminów, z czego 13 procent ma prawo do testów poprawkowych. Kiedy można do nich przystąpić?


REKLAMA


Zobacz wideo Byliśmy na maturze Szkoły w Chmurze. Na stadionie egzamin dojrzałości napisało 5 tysięcy osób


Kiedy złożyć deklarację na poprawę matury 2025? Uczniowie muszą pamiętać o tym terminie
CKE wyznaczyło termin poprawkowy egzaminów pisemnych na wtorek 19 sierpnia 2025 roku, a dzień później, w środę 20 sierpnia, przeprowadzone zostaną egzaminy ustne. jeżeli chcesz w tym czasie ponownie przystąpić do matury, to do 15 lipca 2025 roku musisz złożyć pisemne oświadczenie o przystąpieniu do egzaminu poprawkowego. Taki dokument składa się do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego w szkole, w której zdawało się maturę, czyli zwykle do dyrektora placówki. Można to zrobić osobiście, drogą mailową lub faksem. Następnie, do 8 sierpnia, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna poda na swojej stronie internetowej informacje o miejscu przeprowadzenia egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym.
Zobacz też: Nowe święto w kalendarzu. Prezydent podpisał ustawę. Czy 11 lipca będzie wolny od pracy?


Kto ma prawo do poprawki matury? Trzeba spełnić określone wymogi
Warto przypomnieć, iż aby zdać maturę, należy uzyskać następujące wyniki:


minimum 30 procent z języka polskiego (poziom podstawowy),
minimum 30 procent z matematyki (poziom podstawowy),
minimum 30 procent języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy).


Oprócz tego trzeba przystąpić do egzaminu z przynajmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, ale w tym wypadku nie ma progu zaliczenia. Z kolei uczniowie szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej mają obowiązek napisać podstawową maturę z języka mniejszości narodowej na minimum 30 procent. Ponadto wszystkie osoby podchodzące do testów muszą zdać jeszcze egzaminy ustne z wynikiem:


minimum 30 procent z języka polskiego (bez określania poziomu),
minimum 30 procent z matematyki (bez określania poziomu),
minimum 30 procent języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu).


Osoba, która nie zdała egzaminu z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej lub ustnej, może przystąpić do poprawy matury w sierpniu.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału