Chińscy i europejscy naukowcy dyskutowali o prawach człowieka

liderzyinnowacyjnosci.com 1 tydzień temu

Ponad 60 urzędników i naukowców zajmujących się prawami człowieka z Chin i państw europejskich, w tym Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Czech, zebrało się 22 października w Berlinie na seminarium poświęconym ochronie „nowych i powstających praw”. Podczas seminarium poruszono najważniejsze tematy, takie jak prawa socjalne, nierówności ekonomiczne, powiązania technologii cyfrowych i praw człowieka oraz ochrona praw człowieka w kontekście zmian klimatycznych.

Ma Huaide, wiceprezes Chińskiego Towarzystwa Studiów nad Prawami Człowieka i prezes Chińskiego Uniwersytetu Nauk Politycznych i Prawa, powiedział, iż ochrona nowo powstających praw stała się nowym problemem w globalnym rozwoju praw człowieka. Ma podkreślił wysiłki Chin w zakresie ochrony bezpieczeństwa i prywatności obywateli w sieci, a także promowania ochrony środowiska i zielonego rozwoju. Wezwał również do globalnej współpracy w celu przyjęcia podejścia „najpierw ludzkość”, promowania prawdziwego multilateralizmu w celu uniknięcia nierównowagi w globalnym zarządzaniu powstającymi prawami i wspierania konsensusu poprzez otwartość i uczciwość.

Helga Zepp-LaRouche, założycielka i przewodnicząca niemieckiego think tanku Schiller Institute, pochwaliła chińską wizję wspólnej przyszłości ludzkości, a także inicjatywy takie jak Global Development Initiative, Global Security Initiative i Global Civilization Initiative, które wykraczają poza wąskie interesy geopolityczne, aby zająć się współczesnymi potrzebami w zakresie praw człowieka.

Jure Zovko, prezes Międzynarodowej Akademii Filozofii Nauk, podkreślił znaczenie dialogu między cywilizacjami i wezwał do wzajemnego uczenia się, aby chronić ludzi i warunki ich życia, jednocześnie łagodząc ryzyko związane z globalizacją.

Jiang Jianxiang, dyrektor Centrum Praw Człowieka Central South University, powiedział, iż różnorodność pojawiających się koncepcji praw i ich ochrona odzwierciedlają różnorodność kulturową społeczności międzynarodowej. Podkreślił potencjał nowych spostrzeżeń poprzez głębszą współpracę i wymianę między chińskimi i europejskimi instytucjami i naukowcami zajmującymi się prawami człowieka.
Seminarium, które odbyło się po raz pierwszy w 2015 r., jest w tej chwili ósmą edycją. Stanowi ono zinstytucjonalizowaną platformę do pogłębionej wymiany poglądów i współpracy w dziedzinie praw człowieka między Chinami a Europą.

Współorganizatorami tegorocznego seminarium były Chińskie Towarzystwo Studiów nad Prawami Człowieka oraz Centrum Praw Człowieka Uniwersytetu Central South, a jego organizatorem była Fundacja Kultury Niemieckiej i Chińskiej, a współorganizatorami Uniwersytet w Munster i Międzynarodowa Akademia Filozofii Nauk. ■

(Xinhua/Du Zheyu)

Idź do oryginalnego materiału