Tak, wiem. prawdopodobnie przychodzą ci teraz do głowy różne bardzo dziwne myśli. jeżeli jesteś mamą, prawdopodobnie doświadczyłaś kilku syndromów „mózgu rodzica”. Kiedy dziecko jest małe, jesteś roztargniona, zapominalska i bardzo emocjonalna. Nie potrafisz obejrzeć filmu, w którym gubi się dziecko lub małe zwierzątko, ani wzruszających reklam Amazona nie płacząc, choć zanim zostałaś rodzicem, to wszystko w ogóle na ciebie „nie działało”.
Ostatnie badania pokazują, iż mózg kobiety faktycznie zmienia się po porodzie. Naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie badali strukturę mózgów pań na przestrzeni dwóch lat, w okresie sprzed narodzin dziecka i po porodzie. Co istotne, zmiany te dotyczyły szczególnie tych części mózgu, które były najbardziej aktywne, gdy kobiety oglądały zdjęcia swoich dzieci.
Ale mózgi panów, którzy zostają ojcami również się zmieniają. Naukowcy odkryli zwiększoną aktywność w ciele migdałowatym – części mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie emocji – zarówno u pań, jak i panów, którzy zostali rodzicami. Im bardziej zaangażowani byli ojcowie w opiekę nad niemowlętami, tym bardziej ich aktywność w ciele migdałowatym przypominała aktywność mózgów matek.
Naukowcy od dawna sugerują, iż te zmiany są dobre: promują wrażliwość na potrzeby dziecka, czyniąc nas lepszymi rodzicami i ludźmi w ogóle. Niestety, te reakcje mogą również mieć pewne negatywne skutki uboczne, takie jak zbyt intensywna emocjonalność i wrażliwość.
Okazuje się także, iż po narodzinach dziecka nasza pamięć staje się bardziej selektywna (z łatwością zapominamy o bólu porodowym), koncentrując się częściej na pozytywnych momentach macierzyństwa.
Na podstawie: psychologytoday.com