Co wspólnego mają Van Gogh z matematyką? W Katowickiej naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pokażą, jak łączyć sztukę ze sztuczną inteligencją

slaskaopinia.pl 1 miesiąc temu

W jaki sposób technologia wpływa na sztukę współczesną? Odpowiedź na to pytanie będzie można poznać już od poniedziałku 18 marca w strefie chill&art w Katowickiej. Na niezwykłą wystawę Aliaż Sztuki i Technologii, na którą składać się będą prace stworzone przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, zaprasza Instytut Informatyki Uniwersytetu Śląskiego.

Wystawa, którą od 18 marca do 18 kwietnia będzie można oglądać w Galerii Katowickiej jest nie tylko prezentacją dzieł artystycznych, ale też okazją do zastanowienia się nad przyszłością szeroko pojmowanej sztuki i rozwoju sztucznej inteligencji. Prezentowane prace pokażą możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w tworzeniu dzieł sztuki.

– Trudno w tej chwili wyobrazić sobie świat sztuki bez obecności elementów informatyki. Podobnie jak niegdyś malowano pędzlem na płótnie lub rzeźbiono w kamieniu czy drzewie, tak dziś wiele dzieł powstaje z mniejszym lub większym udziałem technologii cyfrowych – mówią o mariażu sztuki i technologii informatycznych prof. dr hab. Urszula Boryczka i dr hab. Krzysztof Gdawiec, prof. UŚ z Instytutu Informatyki Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.

Na ekspozycję w przestrzeni chill&art w Katowickiej składać się będą dzieła, które powstały dwiema metodami. Pierwsza z nich to prace naśladujące twórczość historycznych malarzy – Van Gogha, Leonarda da Vinci oraz Vasilly’ia Kandinsky’ego, ale co najważniejsze – inspirowane matematyką. Pojawią się także prace generowane z przygotowanych motywów graficznych. W ramach pierwszej grupy wyróżnić można dzieła tworzone przez algorytm genetyczny (ewolucyjny). Artysta określa w nim zasady rządzące iteracyjną ewolucją obrazów, które są popularną metodą stosowaną do przybliżania obrazów dzięki prostych kształtów, często tworzących abstrakcyjny styl sztuki. Druga grupa dzieł to obrazy tworzone z dzielonych na wielokąty płaszczyzn, które wypełniane są zaprojektowanymi graficznie motywami, a następnie pomniejszane, obracane i skalowane. Każdy obraz posiadać będzie swój unikalny opis w postaci algorytmu ewolucyjnego lub języka matematycznego odwołującego się do spirali, podziałów przestrzeni czy geometrii fraktalnej.

– W gąszczu codziennych wyzwań i obowiązków warto znaleźć czas na odrobinę relaksu i zajrzeć do Katowickiej do strefy chill&art. Pokazujemy tu bowiem rozmaite odmiany szeroko rozumianej sztuki – można obejrzeć wyjątkowe zdjęcia portretowe, obrazy, mieliśmy też wystawę poezji! Tym razem, wspólnie z Instytutem Informatyki UŚ zapraszamy na wystawę obrazującą niezwykły aliaż sztuki i nauki oraz do sprawdzenia, co matematyka może mieć wspólnego z Van Goghiem – mówi Anna Szczerkowska, marketing managerka Galerii Katowickiej.

Kurator wystawy: Instytut Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Autorzy prac:

prof. dr hab. Urszula Boryczka

dr hab. Krzysztof Gdawiec, prof. UŚ

Krzysztof Para, student kierunku Informatyka

Michał Ryngier, student kierunku Informatyka

Galeria Katowicka

Idź do oryginalnego materiału