Coding Powers: Moje Dziecko spędza zbyt dużo czasu przed ekranem — co robić?

magazynmontessori.pl 6 miesięcy temu

W dzisiejszych czasach Dzieci często spędzają dużo czasu przed ekranami komputerów, telefonów i tabletów. Ciężko jest mieć im to za złe. W końcu jako Rodzice robimy to samo. W oczywisty sposób jesteśmy dla nich wzorami do naśladowania.

Chociaż cyfrowa technologia oferuje nam wiele korzyści i przeniknęła do naszego życia na dobre, to zbyt długi czas spędzany przed ekranem może prowadzić do różnych problemów. Rolą Rodzica jest dbanie o to, aby zachować równowagę między cyfrowym zaangażowaniem a innymi działaniami, które promują ogólny rozwój Dziecka. W tym artykule znajdziesz różne porady na temat tego, jak poradzić sobie z nadmiernym czasem spędzanym przez Dziecko przed ekranem oraz jakie produktywne aktywności możesz zaoferować Dziecku tak, aby spędzało swój czas przed komputerem w sposób produktywny.

1. Produktywne sposoby na spędzanie czasu przed ekranem

Zamiast całkowicie ograniczać czas spędzany przed ekranem, przedstaw Dziecku alternatywne sposoby na produktywną aktywność przed komputerem. Zapisz je do szkoły umiejętności cyfrowych i kodowania, w której mogą uczyć się programowania, projektowania stron internetowych, tworzenia gier oraz innej cyfrowej twórczości.

Coding Powers to szkoła kodowania, oferująca indywidualne lekcje kodowania dla Dzieci w wieku od 4 do 16 roku życia. Kursy prowadzone są autorską metodą Digital Skills 360°, stworzoną w oparciu o badania naukowe m.in Uniwersytetu Harvarda oraz wieloletnie doświadczenie w nauczaniu programowania i umiejętności cyfrowych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Zajęcia z programowania nie tylko uchronią Twoje Dziecko przed spędzaniem dziesiątek godzin na nic nie wnoszących aktywnościach, ale także przygotuje je na przyszłość. Ucząc się programowania oraz innych ciekawych zajęć, młodzi uczniowie rozwijają zdolność rozwiązywania problemów, analitycznego myślenia, uczenia się na błędach oraz budują cierpliwość i pewność siebie – umiejętności przydatne na całe życie.

2. Ustal granice czasowe

Ustalenie jasnych i spójnych limitów czasu spędzanego przed ekranem ma najważniejsze znaczenie. Współpracuj i rozmawiaj otwarcie z Dzieckiem, tak aby ustalić rozsądne granice korzystania ze sprzętów elektronicznych. Weź pod uwagę takie czynniki, jak wiek Twojego Dziecka, wyniki w szkole i zajęcia pozalekcyjne. Wyraźnie komunikuj te granice i upewnij się, iż są one konsekwentnie przestrzegane.

3. Promuj twórczość

Pielęgnuj kreatywność swojego Dziecka, pokazując mu aktywności, które nie wymagają korzystania z technologii, lub… pokaż mu, iż na komputerze można robić o wiele więcej niż tylko grać! Tak, to prawda! W cyfrowym świecie można wykonywać wiele pożytecznych czynności, które rozwijają kreatywność i nieszablonowe myślenie. Projektowanie grafik, obróbka materiałów video, pisanie programów komputerowych i budowanie własnych gier to tylko kilka przykładów. Oczywiście nie każdy musi się tym znać. Na rynku istnieją profesjonalne szkoły online, w których Twoje Dziecko może się nauczyć produktywnych sposobów na spędzanie czasu przed komputerem, takie jak właśnie Coding Powers.

4. Zachęcaj do aktywności fizycznej

Zachęcaj Dziecko do aktywności fizycznej, która sprawia mu przyjemność. Spędzaj z nim czas na świeżym powietrzu, uprawiaj sport, spaceruj lub zachęcaj do spędzania czasu w dworze ze znajomymi. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga przełamać nawyk spędzania czasu tylko i wyłącznie przed ekranem, ale także sprzyja ogólnemu samopoczuciu.

5. Wspieraj interakcje społeczne

Pomóż swojemu Dziecku rozwijać umiejętności interpersonalne. Zachęcaj do bezpośrednich interakcji społecznych, spędzania czasu z przyjaciółmi, dołączania do lokalnych społeczności i uprawiania sportów zespołowych. Te aktywności zapewniają możliwość rozwoju osobistego, empatii, współpracy oraz pracy w grupie.

6. Zachęcaj do czytania

Promuj nawyk czytania, dostarczając mu różnorodne książki, które są zgodne z zainteresowaniami Twojego Dziecka. Czytanie rozwija koncentrację, cierpliwość oraz zdolność skupienia się na jednym zadanie (na marginesie są to te same umiejętności, które Dziecko rozwija ucząc się programowania – przeczytaj artykuł na temat korzyści wynikających z nauki programowania dla Dzieci). Zachęć ich do odkrywania różnych gatunków, zarówno fikcji, jak i literatury faktu. Czytanie poprawia dodatkowo umiejętności językowe, pobudza wyobraźnię i otwiera głowę na nowe pomysły i perspektywy

7. Bądź wzorem do naśladowania

Dzieci często naśladują zachowania, które obserwują u swoich Rodziców i Opiekunów. Oceń swoje własne nawyki spędzania czasu przed ekranem i upewnij się, iż dajesz pozytywny przykład. Ogranicz swój własny czas przed ekranem, zajmij się hobby i ustal priorytety znaczących interakcji z Dzieckiem. Na własnym przykładzie pokaż, iż konsumowanie treści i granie to bardzo powierzchowne sposoby na korzystanie z Internetu, oraz iż technologia stwarza znacznie więcej możliwości.

Wniosek

Rozwiązanie problemu nadmiernego czasu spędzanego przed ekranem u Dzieci wymaga zrównoważonego podejścia, które z jednej strony koncentruje się na wyznaczaniu granic, zachęcaniu do aktywności fizycznej i promowaniu interakcji społecznych, a z drugiej na wprowadzaniu produktywnych zajęć spędzanych przed ekranem i pokazaniu tej innej, pożytecznej strony technologii. Wdrażając te strategie i podkreślając znaczenie produktywnego czasu spędzanego przed ekranem, takiego jak nauka umiejętności cyfrowych i kodowania, rodzice mogą pomóc swoim Dzieciom w rozwijaniu zdrowych relacji z technologią, jednocześnie pielęgnując ich ogólny wzrost i rozwój. W świecie technologii ważne jest to co wszędzie indziej – odnalezienie równowagi i świadome korzystanie z dostępnych narzędzi.

Idź do oryginalnego materiału