Statystyki wykazują, iż już co czwarty nastolatek w Polsce sięga po e-papierosy. Równocześnie pojawiają się kolejne badania, które wskazują na negatywne skutki zdrowotne ich palenia.
Z badań Instytut Badań Pollster zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka wynika, iż 23 proc. nastolatków w Polsce pali e-papierosy, a 72 proc. z tej grupy robi to systematycznie.
– Z roku na rok widać, iż młodzież coraz częściej sięga po e-papierosy. Mimo, iż na lekcjach wychowawczych często powtarzamy jak używki są niezdrowe dla organizmu, to jednak młodzież myśli, iż im nic nie będzie dolegało – mówi nauczycielka z jednej kieleckich szkół.
Coraz częściej pojawiają się badania, które mówią jednoznacznie – e-papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka, w szczególności na układ oddechowy i immunologiczny oraz sposób działania niektórych obszarów mózgu.
– Moi znajomi palą standardowe papierosy jak również te elektroniczne. E-papierosy mają różne smaki, łatwo je dostać i nikt nie myśli o poważnych konsekwencjach. Ja osobiście nie palę, ale nie przeszkadza mi, kiedy ktoś z mojego otoczenia puści sobie „dymka” – informuje Natalia.
Warto jednak pamiętać, iż w przypadku młodych ludzi, u których mózg cały czas się rozwija – nikotyna może wpływać na zdolności poznawcze, sposoby radzenia sobie z emocjami, a także może zwiększyć podatność na kolejne uzależnienia w przyszłości. Dlatego specjaliści alarmują, by rodzice, nauczyciele i opiekunowie reagowali. Ten groźny nawyk może wpłynąć na zdrowie i życie młodzieży.
- EPAPIEROS
- nikotyna
- PAPIEROS ELEKTRONICZNY
- papierosy
- mlodziez
- Zdrowie