„Cyfryzacja – lepsza szkoła, lepsza edukacja” – debata w powiecie wielickim

ore.edu.pl 2 dni temu

11 grudnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Wieliczce odbyła się debata na temat kompetencji cyfrowych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez powiat wielicki.
O problemach cyfryzacji rozmawiali dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i rodzice.

W debacie uczestniczyli: wicestarosta wielicki Ewa Ptasznik, członek zarządu powiatu Edyta Trojańska-Urbanik oraz radni Magdalena Kot, Jadwiga Skoczek i Henryk Gawor. Debatę otworzyli dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki Monika Szypuła oraz kierownik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia Mariusz Maziarz.

Debatę rozpoczęło wystąpienie Magdy Kreczko i Bożeny Graboń, ekspertek i doradczyń z Ośrodka Rozwoju Edukacji. Omówiły one główne założenia projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST”.

Wprowadzeniem do debaty było także przedstawienie wyników oceny stanu bazy komputerowej w powiatowych szkołach.

Debata została zrealizowana metodą World Café z wykorzystaniem pytań, które wystąpiły w diagnozie SELFIE przeprowadzonej wcześniej w szkołach.

Przy pięciu stolikach dyskusja ogniskowała się wokół następujących tematów:

  • Co mamy, ale tego nie chcemy – czyli z jakimi trudnościami mierzymy się, korzystając z technologii cyfrowych?
  • Czego nie mamy, ale tego potrzebujemy – co pomoże szkołom w rozwoju cyfryzacji?
  • Dlaczego warto inwestować w rozwój kompetencji cyfrowych?
  • Dokąd zmierzamy – czyli w jakie kompetencje cyfrowe należy wyposażyć absolwentów naszych szkół?
  • Co mamy i czego przez cały czas potrzebujemy – czyli jakie są mocne strony wielickiej oświaty w zakresie cyfryzacji?

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z debaty na stronie Starostwa Powiatowego w Wieliczce.

Zebrany materiał posłuży do dalszych prac diagnostycznych i opracowania harmonogramu działań pozwalających zwiększyć kompetencje cyfrowe uczniów w powiecie. Wartością dodaną debaty była możliwość wspólnego spotkania przedstawicieli uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów i samorządowców.

Działania są realizowane w ramach projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2024, Priorytet FERS 01.00, działanie 01.04 Rozwój systemu edukacji.

#FunduszeEuropejskie

Idź do oryginalnego materiału