Czarnek wprowadził, Nowacka likwiduje. „Prace już są rozpoczęte”

news.5v.pl 10 godzin temu

Godziny czarnkowe to jedna tygodniowo godzina, podczas której nauczyciel prowadzi konsultacje dla uczniów lub ich rodziców. Rozwiązanie od samego początku krytykowane jest m.in. przez Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).

– Zleciłam pracę, by tak zwana godzina czarnkowa zniknęła już z obowiązków nauczyciela. (…) Godzina czarnkowa będzie zlikwidowana. Prace już są rozpoczęte w ministerstwie – powiedziała Nowacka.

Jak podkreśliła, wie, iż nauczyciele są dostępni dla rodziców i są w kontakcie z uczniami, więc ta jedna „pusta godzina” nie ma najmniejszego sensu.

Godziny czarnkowe. Nauczyciele za likwidacją


Ogłaszając decyzję, Nowacka nawiązała do wyników ankiety przeprowadzonej przez ZNP w pierwszej połowie maja. W badaniu wzięło udział niemal 12,5 tys. nauczycieli.

Zobacz również:


Zdecydowana większość (96 proc.) ankietowanych oceniła, iż godziny dostępności należy zlikwidować. Na pytanie „Jak często Twoi uczniowie/Twoje uczennice korzystają z godzin dostępności”, trzy czwarte badanych (75 proc.) odpowiedziało „nie korzystają” (16 proc. nauczycieli wskazało, iż uczniowie robią to bardzo rzadko, 6 proc. – rzadko, a 3 proc. – często). Większość (79 proc.) nauczycieli wskazała też, iż z godzin dostępności nie korzystają rodzice uczniów (według 18 proc. robią to bardzo rzadko, 3 proc. – rzadko).

Zdaniem zdecydowanej większości (97 proc.) nauczycieli, którzy wzięli udział w ankiecie, godziny dostępności nie ułatwiły kontaktu między szkołą a rodzicami, a ponad połowa (55 proc.) z nich oceniła, iż w ich miejscu pracy nie ma warunków do realizacji godzin dostępności (oddzielna sala).

ZNP z apelem do ministerstwa


W ubiegłym tygodniu w liście do MEN prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zawnioskował o likwidację godzin dostępności od nowego roku szkolnego.

Godziny czarnkowe obowiązują od 2022 r. Swoją nazwę zawdzięczają ówczesnemu ministrowi edukacji narodowej Przemysławowi Czarnkowi.

Zobacz również:



„Polityczny WF”: Czy Karol Nawrocki jest jak Donald Trump?INTERIA.PL


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału