Czujesz, iż zaraz puszczą ci nerwy? Mamo, to pytanie powtarzaj jak mantrę

mamadu.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Gdy puszczają nerwy, warto wiedzieć, jak okiełznać emocje. Fot. 123rf.com


Jedni rodzice mają więcej, a inni mniej cierpliwości, ale każdemu z nas zdarza się być u granic wytrzymałości. Nie masz chwili spokoju, dzieciaki ciągle coś chcą i czujesz, iż zaraz wybuchniesz? Warto wiedzieć, iż jest sposób, by nie wpaść w szał.


W życiu każdego rodzica są chwile, gdy musimy lub chcemy coś zrobić, a zachowanie naszej pociechy nie ułatwia zadania. Potrzebujesz chwili wytchnienia, a twój przedszkolak ciągle coś chce? W takiej sytuacji nietrudno, by padły przykre słowa, których nasze dziecko w ogóle nie powinno usłyszeć: "Teraz ci się siku zachciało, jak już jesteś ubrany?", "Śpij już, zasypiaj i mnie nie denerwuj", "Odejdź no. Pobaw się sam. Czemu nie możesz choć chwilkę się sobą zająć?" – przytacza psycholożka Joanna Madej.

Warczy, krzyczy, przygaduje


Możliwe, iż zdarzają ci się takie chwile. zwykle mówisz wtedy niemiłe rzeczy i czujesz, iż zaraz eksplodujesz. Psycholożka radzi, by zastanowić się, w jakich okolicznościach najczęściej mówisz w ten sposób do dziecka.

Najpewniej odkryjesz, iż dzieje się to wtedy, gdy jakieś twoje potrzeby są niezaspokojone. "Jesteś zmęczona i potrzebujesz chwili odpoczynku. Jesteś głodna, spragniona lub zaplanowałaś miły wieczór, a dziecko nie zasypia, więc twoje oczekiwania nie są spełnione" – wymienia psycholożka i przypomina, iż to przecież nie jest wina twojej pociechy.

Puszczają ci nerwy? Zadaj siebie pytanie: "O co mi chodzi? Czego ja potrzebuję?", radzi ekspertka.

Naucz się mówić głośno o swoich potrzebach


My, dorośli, często nie potrafimy mówić o naszych potrzebach i jest to ściśle związane z tym, iż nasi rodzice nigdy nie mówili nam o swoich. Dziś po latach często dostrzegamy, iż nasza mama była po prostu przemęczona i przepracowana, jednak jako dzieci słyszeliśmy tylko gderanie i krzyk.

Warto wykonać wysiłek i nauczyć się mówić głośno, w czym tkwi problem. Gdy już sama zrozumiesz, czego potrzebujesz, powiedz o tym dziecku. To pomoże nie tylko tobie! Dzięki temu twoja pociecha zrozumie, iż to nie jej wina, iż akurat nie chcesz lub nie możesz się z nią pobawić, lub jesteś poddenerwowana.

– Nie gwarantuję, iż uda ci się odpocząć, ale zrobisz coś ważniejszego. Nie nakrzyczysz na dziecko i nauczysz je, jak mówić o swoich potrzebach – wyjaśnia psycholożka.

Idź do oryginalnego materiału