Dzisiaj przyjrzymy się tematowi, który potrafi mocno podzielić fanów LEGO. A konkretnie aspektowi instrukcji.
Jak informuje portal Brickset, na niektórych wersjach strony LEGO pojawiła się ankieta dotycząca właśnie tego tematu. A konkretnie podjęcia decyzji, czy zachować obecną formę instrukcji (papierowe + ew. cyfrowe), czy też całkowicie zrezygnować z ich druku. Jest to temat, który już niejednokrotnie był podejmowany przez LEGO. Jak dotąd bezskutecznie.
Przykłady pytań z ankiety możecie zobaczyć poniżej. Niestety ona sama nie pozostało dostępna w naszym regionie!
Przypominamy Wam jednak, iż już dzisiaj istnieją na rynku zestawy, których instrukcje dostępne są jedynie w formie cyfrowej!
Zalety i wady eliminacji papierowych instrukcji
Przyjrzyjmy się zatem argumentom, które non stop towarzyszą tej dyskusji.
Główną zaletą będzie oczywiście redukcja ilości papieru, ale także farb używanych do produkcji instrukcji. Docelowo może przyczynić się to także do redukcji kosztów zarówno produkcji, jak i dystrybucji zestawów, co może pozytywnie wpłynąć na spadek ich cen!
Weźcie dla przykładu jakikolwiek zestaw UCS. Każdy kto posiada choć jeden w swojej kolekcji, wie iż instrukcje do nich są ogromne i swoje po prostu ważą! Eliminując je, LEGO może odciążyć takie zestawy o choćby 17%.
Przykładowo zestaw wraz z kartonem i instrukcją do UCS Venatora waży ok. 9.88 kg. Natomiast sama instrukcja do tego modelu to już 1.7 kg!
Niemniej rozwiązanie to może napotkać kilka poważnych problemów. Przede wszystkim, nie każdy może posiadać technologię, pozwalającą na wyświetlanie instrukcji w jego telefonie. Bo po prostu takowej nie ma.
Dodatkowo wszyscy wiemy, jak LEGO wychodzi próba cyfryzacji. Vidiyo czy Hidden Side to dobre przykłady. Ich aplikacje już dawno nie działają, więc obawa iż kiedyś, choćby z powodu awarii czy błędu, serwery z instrukcjami padną, jest uzasadniona.
Nie zapominajmy oczywiście o aspektach kolekcjonerskich. Instrukcje to istotny element składowy każdego zestawu, a te od prawdziwych perełek, potrafią chodzić naprawdę drogo. Dodajmy do tego jeszcze po prostu posiadanie fizyczne instrukcji. Jest ona w pełni nasza, i o ile jej nie zniszczymy/sprzedamy, to po prostu zawsze będziemy ją mieć pod ręką.
Czy jest dobre rozwiązanie?
Naszym zdaniem, całkowite zlikwidowanie papierowych instrukcji było by błędem. Konsekwencją takiego działania było by także utrudnienie dostępu do produktów LEGO, dla osób mniej zamożnych.
Jak zatem podejść do tego tematu? Najlepiej było by wdrożyć kilka alternatywnych rozwiązań, które nie dość iż zredukują zużycie papieru (o co przecież chodzi LEGO), ale mimo wszystko pozwolą na zachowanie materialnych instrukcji!
Dwa najczęściej proponowane przez społeczność pomysły to:
- Zmniejszenie rozmiarów pudełek LEGO – w wielu przypadkach są one niestety za duże względem swojej zawartości. Mimo iż pełnią funkcje marketingowe, to pewne redukcje w tym zakresie mogły by być możliwe.
- Zwiększenie ilości kroków w instrukcjach – Niektóre instrukcje posiadają kroki składające się dość małej ilości klocków. jeżeli LEGO zintensyfikowało by ich liczbę w przeliczeniu na stronę instrukcji, pozwoliło by to na ich skrócenie. Czyli finalnie oszczędność na papierze.
A Wy jak myślicie? LEGO powinno rezygnować z papierowych instrukcji, czy szukać innych sposobów na zmniejszenie ilości papieru w produkcji?