Zamek 6090 jest zdecydowanie największym zestawem frakcji Royal Knights, według wielu ostatniej naprawdę udanej w historii całego LEGO Castle. Jej drugi co do wielkości zestaw, charakterystyczny most zwodzony, kryje pewną ciekawostkę. Być może sam to zauważyłeś przeglądając katalogi LEGO z lat 1995-1996!
LEGO Dragon Knights czy pomyłka?
Royal Drawbridge 6078 – a więc dosłownie „królewski most zwodzony” – z 1995 roku ustępuje wielkością jedynie zamkowi królewskich rycerzy. Co prawda posiada ponad trzykrotnie mniej elementów, to jednak i tak można zaliczyć ten zestaw do co najmniej średniej wielkości, zwłaszcza na tle innych z jego czasów.
Jest to dość średnio udana konstrukcja. Nie jest zła, jest bardzo bawialna i choćby ładna, ale czegoś jej brakuje. Może pomost daje za bardzo „papierowy” efekt? Projektanci mogli wizualnie nieco wzmocnić konstrukcję imitującą drewno. Nie zmienia to faktu, że Royal Drawbridge świetnie uzupełnia Royal Knight’s Castle, co zresztą zaprezentowano w katalogu LEGO w 1995 r., kiedy zadebiutowała cała frakcja Royal Knights, w tym również nasz most. Zamek Króla Lwa można nim przedłużyć, wystarczy dostawić most zwodzony do bocznej baszty. Robi się z tego forteca trudniejsza do zdobycia niż inne zamki LEGO! o ile jednak uważnie oglądałeś „książeczki” LEGO, to mogłeś dostrzec jeszcze coś osobliwego. Mowa o wrogim rycerzu z Dragon Knights.

Jest on na brązowym koniu i zdaje się patrolować okolicę strzeżoną przez naszą warownię na rzece, której broni szkielet i trzech rycerzy Króla Lwa (jeden z nich – kusznik – występuje tylko w tym zestawie). Ale to nie ów kusznik stanowi tutaj zagadkę, a właśnie kawalerzysta Dragon Knights. Okazuje się, iż jest to mix aż 3 różnych frakcji LEGO Castle! Jak to możliwe?
To jeden z liderów Dragon Knights/Dragon Masters, o czym świadczy bogato zdobiony hełm z pióropuszami w kształcie smoka (tu: w czerwonym kolorze). W dodatku jego koń ma smoczą osłonę głowy. Wszystko fajnie, ale… ma miecz Króla Lwa i tarczę Black Knights! Ten sam błąd widnieje w mini komiksie, który widniał w niektórych wersjach starych katalogów LEGO z 1995 r.

Chromowany miecz – który zadebiutował właśnie w 1995 roku – można na siłę uznać także jako broń Smoczych Rycerzy. OK, przed 1995 r. (Dragon Knights zadebiutowali 2 lata wcześniej) nie było mieczy o numerze katalogowym 59, więc ci dopiero teraz mogli je dostać dopiero teraz u boku Royal Knights, gdzie i tak występują „gościnnie”. Chromowany miecz kojarzy się najbardziej z figurką króla, ale kilka lat później element ten stał się dość pospolity. Można choćby powiedzieć, iż nie był to stricte tylko oręż Króla Lwa, bo dzierżyli go później także przedstawiciele frakcji Fright Knights, Knights Kingdom I i Fantasy Era. OK.

Gorzej jest z tarczą. Pochodzi ona z Black Knights, a konkretnie z ich liftingu przeprowadzonego w 1992 roku. Wtedy otrzymali oni m.in. nowy wspaniały zamek Black Knight’s Castle 6086, nowe hełmy z przyłbicą i smocze pióropusze – zaczerpnięte rok później przez Dragon Knights – i właśnie nową dużą tarczę z niebieskim smokiem. O rok młodsi Smoczy Rycerze mieli taką samą, ale z zielonym smokiem (zobacz np. na Medieval Knights 6105 z poprawną tarczą), który świetnie współgra z figurką smoka obecną w niektórych setach tej frakcji.
Dlaczego więc w Royal Drawbridge 6078 figurka Dragon Knights ma złą tarczę? Nie wiem i myślałem nad tym już w 1996 roku, kiedy gapiłem się godzinami w ówczesny najnowszy katalog LEGO…
Wszystkie grafiki należą do LEGO i pochodzą m.in. z jego oficjalnych katalogów i serwisu bricklink.com.
Artykuł ukazał się pierwotnie na blogu ciekaweklocki.pl w dniu 20.05.2022 r.