Do tegorocznych matur zostało jeszcze kilka miesięcy w przeciwieństwie do składania ostatecznych deklaracji maturalnych. Aktualnie uczniowie mają na to zaledwie kilka dni, o ile już tego nie zrobili. Po tym terminie dopełnić formalności mogą tylko dwie grupy uczniów. Jakie? I do kiedy mogą oni składać owe deklaracje maturalne? Zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Małgorzata Foremniak: Koszmary pomaturalne śniły mi się dobre 10 lat później
Deklaracje maturalne 2025. Dwie grupy uczniów mają więcej czasu w formalności
Jak podaje CKE, co do zasady uczniowie mają czas do 7 lutego 2025 roku na złożenie ostatecznych deklaracji maturalnych. Z dwoma wyjątkami. Maturzyści, którzy spełniają jeden z poniższych warunków, mają na to więcej czasu (niekiedy choćby do kwietnia):
uzyskali tytuł laureata lub finalisty z innego przedmiotu niż wskazany w deklaracji - są zwolnieni z egzaminu z tego przedmiotu oraz z automatu otrzymują z niego 100 procent punktów,
uzyskali dokument uprawniający do uzyskania dyplomu zawodowego bądź potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (na poziomie technika) - wówczas mogą złożyć wniosek o rezygnację z egzaminu z obowiązkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
A co z uczniami, którzy nie złożą ostatecznej deklaracji maturalnej? W takim przypadku nie podejdą w danym roku szkolnym do egzaminów. Chyba iż wcześniej złożyli deklarację wstępną. Wówczas ten dokument staje się tym ostatecznym i nie można go już zmienić. Dlatego lepiej się pospieszyć i na czas samodzielnie złożyć wspomnianą deklarację ostateczną.
W jaki sposób złożyć deklarację maturalną w 2025 roku? Są na to dwa sposoby
Każdy uczeń przystępujący do matury musi złożyć ostateczną deklarację maturalną. Może to zrobić na dwa sposoby:
w formie papierowej, składanej dyrektorowi szkoły, do której uczęszcza,
w formie elektronicznej poprzez serwis ZIU.gov.pl - wymaga loginu i hasła od dyrektora szkoły.
Warto pamiętać, iż maturzyści, którzy po raz trzeci lub kolejny przystępują do egzaminu z tego samego przedmiotu bądź podchodzą do tego, który zadeklarowali, a go nie zdawali, muszą uiścić opłatę w wysokości 50 złotych.