Dni wolne od szkoły. Grudzień będzie wyjątkowy. Kolejny raz taka Wigilia wypadnie za 6 lat

gazeta.pl 1 godzina temu
Zdjęcie: Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl


Dni wolne od szkoły to ulubiony temat rozmów wszystkich uczniów. Zwłaszcza teraz, kiedy za nieco ponad miesiąc rozpoczyna się dla nich wyjątkowo długa przerwa świąteczna. Teoretycznie trwa ona do 23 grudnia (poniedziałek) do 31 stycznia (wtorek), ale z uwagi na rozkład dni w kalendarzu, wolnego od nauki będzie znacznie więcej. A sama Wigilia?
Uczniowie zimową przerwę świąteczną zaczynają dzień przed Wigilią, czyli 23 grudnia, jest to poniedziałek i mają wolne już do końca roku (ale faktycznie ich przerwa od nauki potrwa znacznie dłużej). Tu warto dodać, iż kolejna taka okazja zdarzy się dopiero za 6 lat, także wskazane jest, by jak najkorzystniej wykorzystać ten czas na odpoczynek i naładowanie baterii przed wyzwaniami nowego roku. Uczniowie już wszak zacierają ręce na nadchodzącą "grudniówkę". Oto szczegóły.

REKLAMA







Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu



Dni wolne od szkoły - nadchodzi "grudniówka"
Pierwsza dłuższa przerwa w roku szkolnym to zimowa przerwa świąteczna, związana ze świętami Bożego Narodzenia. Zimowa przerwa świąteczna w roku szkolnym 2024/2025 wypada w dniach 23–31 grudnia 2024 roku. Jednak uczniowie będą cieszyć się z wolnego trochę wcześniej. Ostatni dzień szkoły to piątek 20 grudnia. A co dalej?


Wigilia w tym roku wypada we wtorek, pierwszy dzień świąt w środę, drugi dzień świąt w czwartek. Oznacza to, iż podczas zimowej przerwy świątecznej rodzice muszą zorganizować opiekę dla dzieci albo wziąć wolne w dniach 23–24 grudnia (poniedziałek-wtorek) i 27 grudnia (piątek), bo szkoły są zamknięte, a większość miejsc pracy - działa normalnie.
Z kolei sylwester 2024 wypada we wtorek, dniem wolnym od pracy jest środa 1 stycznia, więc rodzice muszą wziąć wolne w dniach 30–31 grudnia (poniedziałek-wtorek) i jeżeli w danej szkole zostały zarządzone dni dyrektorskie, to również 2 i 3 stycznia (czwartek-piątek). Okazuje się, iż niektóre placówki edukacyjne zdecydowały się dać dzieciom wolne z początkiem stycznia z uwagi na fakt, iż blisko jest weekend i kolejne wolne, czyli święto Trzech Króli. Wielu uczniów po swojej wyjątkowo długiej przerwie od nauki wracają do szkół dopiero 7 stycznia 2025 roku.


Dni wolne w drugiej połowie roku szkolnego. Tych będzie również całkiem sporo
W styczniu rozpoczynają się ferie. Oto pełen harmonogram:




20 stycznia-2 lutego 2025 – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
27 stycznia-9 lutego 2025 – podlaskie, warmińsko-mazurskie
3 lutego-16 lutego 2025 – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
17 lutego-2 marca 2025 – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

W drugim semestrze roku szkolnego uczniowie będą mieli nieco więcej okazji do odpoczynku. Wykaz wolnego prezentuje się następująco:

17-22 kwietnia – wiosenna przerwa świąteczna;
1 maja (czwartek) – Święto Pracy;
19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało.

Terminem zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w polskich szkołach jest 27 czerwca 2025 roku. Wraz z tym dniem nastanie koniec omawianego roku szkolnego, co oznacza, iż dzień po nim rozpoczynają się ferie letnie (wakacje).
Idź do oryginalnego materiału