Dorosłym parują głowy, dla dzieci to bułka z masłem. To zadanie jest łatwe tylko na pozór

mamadu.pl 6 dni temu
Spróbuj rozwiązać to zadanie, które z pozoru wydaje się dziecinnie proste – ale tylko do momentu, kiedy zaczniesz liczyć. Ja sama musiałam sięgnąć po kalkulator, bo matematyka nigdy nie była moją mocną stroną. A ty, dasz radę zrobić to w głowie?


Matematyka potrafi wprowadzić w zakłopotanie


Matematyka jest pełna pułapek. Z pozoru proste równania mogą sprawić kłopot, zwłaszcza gdy w grę wchodzi kolejność wykonywania działań. To zadanie, które krąży po sieci, jest tego doskonałym przykładem. Wiele osób myśli, iż matematyka jest łatwa, ale w rzeczywistości liczy się każdy szczegół. Dodawanie i odejmowanie to banał, ale kiedy dodamy nawiasy, dzielenie czy mnożenie, sprawa już nie jest taka prosta, a wyniki mogą się znacznie różnić, jeżeli nie pamiętamy o podstawowych zasadach.

Zadanie, które wywołuje gorące dyskusje, to klasyk matematycznych rozgrywek w internecie. Warto zatem przypomnieć, dlaczego to równanie jest takie podchwytliwe i jak się je poprawnie rozwiązuje.

Kolejność działań to klucz do sukcesu


W matematyce obowiązuje pewna kolejność działań, której trzeba zawsze przestrzegać, aby uzyskać poprawny wynik. jeżeli dobrze ją znamy, jesteśmy w stanie rozwiązać każde równanie, bez względu na to, jak skomplikowane by nie było.

Oto przypomnienie, jak to działa:


najpierw działania w nawiasach,

następnie potęgi,

w dalszej kolejności mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej),

na końcu dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej).


W przypadku tego zadania powinniśmy zatem zacząć od działania w nawiasie, a następnie obliczamy wszystko po kolei, od lewej do prawej strony.

48÷2(9+3)÷8=? 48÷2(12)÷8=?


24x12÷8=?


288÷8=36


Ostateczny wynik to c) 36.

Przyznam, iż kiedy po raz pierwszy próbowałam rozwiązać to zadanie, miałam chwilę wahania, zwłaszcza przy mnożeniu 24 przez 12 – musiałam więc sięgnąć po kalkulator. Ale na szczęście matematyka jest dość przewidywalna, o ile tylko nie damy się zwieść pozornie prostym regułom. Z tego równania wynika jedna ważna lekcja: zawsze trzeba pamiętać o kolejności działań, bo to naprawdę zmienia wszystko. Dla niektórych

może wydawać się to oczywiste, ale wiele osób popełnia błąd, co skutkuje niepoprawnym wynikiem.

Idź do oryginalnego materiału