Doula – kim jest i jak pomaga przy porodzie? Wywiad ze specjalistką

dziubdziak.pl 1 rok temu

Przy pierwszym porodzie wybrałam pomoc prywatnej położnej. Sam poród przebiegł sprawnie i czułam się pewna, iż wszystko idzie dobrze. Mimo to potem zastanawiałam się czy było to konieczne.Przy drugim byłam sama – Covid zamknął drzwi dla położnych, doul a choćby partnerów – przynajmniej w mojej okolicy. Na szczęście poród był błyskawiczny i traktując go zadaniowo też samotność nie uznałam za złą opcję.

A jak będzie przy trzecim porodzie? Rozważam różne opcje. Jako doradca noszenia dzieci znam wiele doul – kobiet, które towarzyszą przy porodzie. I zaczęłam się zastanawiać jaka jest ich rola, na czym to polega. Tak zrodził się pomysł na post – chyba nie tylko mnie to interesuje?

Wywiad przeprowadziłam z Magdaleną Majak, z którą poznałyśmy się na jednym z kursów doszkalających dla doradców noszenia. Magda mieszka całkiem niedaleko mnie i działa dodatkowo właśnie jako doula.

Zacznijmy może od pytania podstawowego – kim jest doula?

Według definicji Doula to wykształcona i doświadczona, również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne – emocjonalne, informacyjne i fizyczne – wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie. Ja jednak wolę mówić przyjaciółka kobiety, która podąża za jej potrzebami. A potrzeby tak jak kobieta są różne. Czasem potrzeba pomocy czysto informacyjnej – gdzie rodzić, jakie są warunki,itp., czasem zwyczajne wsparcie dobrym słowem, utwierdzenie kobiety w jej wyborach, a czasem zwyczajnie zaopiekowanie się kobietą i stworzenie jej jak najlepszych warunków w czasie porodu.

Czy doula jest wsparciem przez cały okres ciąży i przy porodzie czy tylko przy porodzie? Czy to zależy od nas?

Jak wcześniej wspomniałam to zależy od kobiety. Najlepiej jest jednak kiedy kobieta współpracuje z doulą już w okresie ciąży. Można wtedy nawiązać bezpieczną relację, oparta na zaufaniu. Jako doula mam szansę poznać kobietę, porozmawiać o jej potrzebach, omówić plan porodowy. Caly pakiet porodowy obejmuje kilka spotkań przed porodem, towarzyszenie w porodzie, a także spotkania w połogu.

W jaki sposób doula pomaga przy porodzie?

W czasie samego porodu niezależnie czy odbywa się w domu czy w szpitalu pomaga oswoić się z nową sytuacją. Aby złagodzić ból stosuje niefarmakologiczne środki masaż, kontra ucisk, akupresurę. Stara się zapewnić możliwie największy komfort słowem, dotykiem – oddycha razem z rodzącą, masuje szalem rebozo, tworzy atmosferę dzięki światła, zapachów i muzyki. Chcę zaznaczyć, iż doula nie wykonuje żadnych czynności medycznych, nie zastępuje położnej. o ile potrzeba, doula wspiera także rodzinę rodzącej.

Czy doula dyskwalifikuje partnera jako osobę obecną przy porodzie? Czy tak jak położna może być osobą dodatkową?

Najlepszą opcją dla kobiety byłoby wsparcie zarówno partnera, douli czy kogoś bliskiego. o ile chodzi o poród domowy nie ma takiego problemu, kobieta nie musi wybierać. W przypadku porodu w szpitalu wszystko zależy od konkretnego szpitala. Coraz częściej doula może towarzyszyć kobiecie razem z partnerem. Zawsze warto dowiadywać się w szpitalu, w którym chcemy rodzić. Można też podczas wizyty zapytać się czy jest taka możliwość lub czy doula może wymieniać się z partnerem. Pytajmy o to!

Skoro zajmujesz się tym zawodowo z pewnością jesteś przekonana, iż warto z takiej formy wsparcia skorzystać. A jak po krótce opisałabyś dlaczego?

Dlaczego warto wybrać doulę? Opieka okołoporodowa wygląda najczęściej tak, iż na każdym etapie ciąży opiekuje się ciężarną inna osoba – lekarz, szpital i położna środowiskowa. Doula natomiast jest z kobietą na każdym z tych etapów. choćby badania naukowe pokazują, iż obecność douli skraca czas porodu, zmniejsza ryzyko porodu zabiegowego czy cesarskiego cięcia, kobieta lepiej radzi sobie ze skurczami, pogłębia się więź między rodzącą a jej partnerem. Kobieta ma większe poczucie kompetencji jako matki (* Dane dotyczące ciągłego wsparcia kobiet w porodzie, opublikowane w Cochrane Library, podsumowanie z października 2016). Doula nie podważa wyborów kobiety, ale podąża za nimi, nie ocenia, nie krytykuje, ale wspiera.

Oczywiście ceny na pewno różnią się zależnie od miasta, kwalifikacji, ale czy mniej więcej da się podać zakres cenowy ile taka usługa kosztuje?

Usługa douli jest stosunkowo nową usługą na rynku, mimo, iż same doule (wcześniej akuszerki istnieją odkąd kobiety rodzą). Ceny różnią się w zależności od miejsc, pakietów porodowych. Same doule też oferują różny zakres wsparcia i coraz częściej specjalizują się np. jako doula porodowa, połogowa itp. Pakiet porodowy łączący spotkanie przed porodem, asystę oraz spotkania w połogu to od 1500 do 3000 zł. A pojedyncze spotkania od 100 – 300 zł. o ile chodzi o wsparcie porodowe to doula pozostaje w gotowości porodowej przez okres 4 tygodni (2 tygodnie przed datą porodu i 2 tygodnie po) i w tym czasie zobowiązuje się do przyjazdu w ustalonym czasie, gdy rozpocznie się poród. Wsparcie kobiety wymaga więc bardzo dużej elastyczności. I śmieje się, iż w mojej gotowości jest mój mąż i babcia, tak by zaopiekować się moimi dziećmi, gdy jadę do porodu.

Bardzo dziekuję za rozmowę. Myślę, iż informacje jakie nam przekazałaś są bardzo cenne i każda mama będzie mogła podjąć świadomą decyzję czy takie rozwiązanie jest dla niej.

Magdalena Majak-Chmiel – Doula zrzeszona w Stowarzyszeniu Doula w Polsce, Doradca Noszenia w chustach i nosidłach miękkich Clauwi, propagatorka przyjaznej pielęgnacji niemowląt. Prywatnie mama dwójki urwisów. Jej celem jest wsparcie kobiety w czasie ciąży oraz początkach macierzyństwa. Kontakt do Magdy znajdziesz na jej Facebooku.

#doulaprzyporodzie #doulaprzyporodziecena #doulaczypołożna #doulaporód #kimjestdoula #wsparcieprzyporodzie #poród #doula #doulaczywarto

Idź do oryginalnego materiału