Dr Ewa Łabno-Falęcka, Mercedes-Benz Polska: Wzorem do naśladowania jest Maria Skłodowska-Curie

raportcsr.pl 5 godzin temu

Nowe technologie są ogromną szansą dla kobiet na wejście w sektory, które są tradycyjnie męskimi bastionami – mówi dr Ewa Łabno-Falęcka, Doradca ds. Inwestycji w Mercedes-Benz, Prezeska Fundacji Rozwoju Edukacji dla Przemysłu.

Tę ogólną myśl dr Łabno-Falęcka bardzo mocno skonkretyzowała. W 2016 r. Mercedes-Benz zdecydował o zainwestowaniu aż 2 mld euro w fabrykę w dolnośląskim Jaworze. Dzięki postawieniu na potencjał jaki tworzą kobiety – a jaki jest często niezauważany przez innych – fabryka stworzyła znakomitą załogę. Szkolenia, w które kobiety chętnie się zaangażowały, pozwoliły im z powodzeniem pracować w fabryce typu high-tech. Przykładem aktywizacji kobiet jest też program fabryki Mercedes-Benz w Jaworze, skierowany do uczennic szkół średnich w Girls GO Technology i wspieranie lokalnej edukacji.

Nasza rozmówczyni wyjaśniła, iż zwykle na świecie w takich fabrykach proporcje w zatrudnieniu kobiet wynoszą 18 do 85, a w fabryce w Jaworze wynoszą prawie 50 do 50. – To jest absolutnym fenomenem, z którego jesteśmy bardzo dumni – podkreśliła dr Łabno-Falęcka – diversity nie jest tylko na naszych sztandarach, nie jest to tylko misja – wizja. To jest nasze życie, każdy dzień pracy.

Dr Łabno-Falęcka podkreśliła też, iż w wiosennej edycji EFNI uczestniczy w związku z promocją książki, którą wydała jej Fundacja Rozwoju Edukacji dla Przemysłu. Unikalna książka zawiera nieznaną i nigdy dotąd nie publikowaną korespondencję Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina.

O niezwykłej książce „Maria Skłodowska-Curie. Albert Einstein. Listy /1911–1932/” oraz równie niezwykłej historii jej powstania pisaliśmy na RaportCSR.pl. – W tych listach widzimy, iż kobiety mają dużo wyższy próg wejścia w dziedziny zarezerwowane tradycyjnie dla mężczyzn – wyjaśniła nasza rozmówczyni. O wyjątkowej publikacji dr Ewa Łabno-Falęcka opowiedziała również w czasie konferencji Forum Pracownika i Pracodawcy.

To jedynie część przemyśleń dr Łabno-Falęckiej, bo m.in. nawiązała też do wystąpienia premiera Donalda Tuska podczas EFNI, jak również podzieliła się mocnymi uwagami o zmianach demograficznych. Z Panią dr Ewą Łabno-Falęcką rozmawialiśmy podczas wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), poświęconej przyszłości rynku pracy.

Idź do oryginalnego materiału