Dziecko jest niejadkiem? Oto 10 zachowań rodzica, które niszczą apetyt dziecka

mamadu.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Czy rodzicom może zależeć za bardzo? Fot. 123rf.com


Są dzieci, które chętnie odkrywają świat nowych smaków, nie odejdą od stołu, zanim talerz nie będzie pusty, rzadko też wybrzydzają. Na przeciwległym biegunie są te maluchy, które, ile by nie siedziały, nie tkną jedzenia. To niezwykle frustrująca sytuacja dla ich rodziców. Ci łapią się przeróżnych sposobów, by namówić pociechę na zjedzenie czegokolwiek, popełniając przy tym duże błędy.


Niestety często sami nie mieliśmy zbyt dobrych wzorców. Wmuszanie jedzenia w domu i przedszkolu niegdyś było na porządku dziennym. Dziś rodzice coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, iż posiłek to nie tylko jedzenie. Np. ostatnie badania pokazują, iż zachowanie dorosłych – to, jak radzimy sobie z jedzeniem dziecka i jak podchodzimy do jedzenia własnego – ma wiele wspólnego z tym, co dzieci zjedzą.

Jak skomponować udany posiłek dla dziecka?


By zachęcić malca do jedzenia, wystarczy unikać tych 10 popularnych błędów. Sprawdź, czy sama któregoś nie masz na sumieniu:

1. Zły przykład


Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku, jest: dobrze się odżywiać. Dorośli, którzy lubią różnorodne, pożywne potrawy, które jedzą wspólnie z rodziną, znacznie częściej mają dzieci ze zdrowym nastawieniem do jedzenia. Badacze zauważyli z kolei, iż dorośli, którzy stale się odchudzają, objadają się, odmawiają warzyw lub po prostu zostawiają dzieci same podczas posiłku, tak naprawdę zniechęcają maluchy do jedzenia.

2. Zbyt duża presja


Wszelkim rodzaje przymusu sprawiają, iż dzieci czują są przytłoczone. Eksperci wyjaśniają, iż choćby jeżeli dziecko warunkowo zje, to może zacząć unikać posiłków. Pamiętaj, rodzice są odpowiedzialni za to, co jest podawane do jedzenia i w jaki sposób, a dzieci są za to, ile i czy jedzą.

3. Przekupstwo


Oferowanie dziecku ciasta za zjedzenie brokułów to tak naprawdę kolejna forma presji. Niepotrzebnie zwiększa to napięcie podczas posiłku. Warto wiedzieć, iż gdy nagrodą jest deser, dziecko otrzymuje błędny komunikat o tym, co warto zjeść. W ten sposób słodycze stają się cenniejsze niż mięso i warzywa.

4. Poddawanie się zbyt szybko


Rodzice, którzy boją się, iż maluch nic nie zje, często serwują tylko sprawdzone dania. Niestety to nie sprawi, iż dziecko nagle zacznie jeść inne rzeczy. Aby nauczyć różnorodności na talerzu, trzeba dać szansę na popróbowanie.

Czy wiesz, iż badania wykazały, iż ​​aby dziecko zaakceptowało nowy pokarm, potrzeba od 10 do 15 ekspozycji?

5. Gotowanie na specjalne zamówienie


Łatwo wpaść w pułapkę przygotowywania czegoś innego dla wszystkich członka rodziny. Nie poprawia to nawyków żywieniowych, a jedynie marnuje czas i energię. Zamiast tego oferuj ograniczony wybór. Na stole jednak zawsze powinna znajdować się przynajmniej jedna rzecz, którą dziecko zna i lubi.

6. Serwowanie zbyt dużych porcji


Czasem zapominamy, iż dzieci są małe i dlatego potrzebują porcji dziecięcych. Nadmiar jedzenia onieśmiela i zniechęca malca, a rodzica rozczarowuje, gdy widzi ciągle pełny talerz.

7. Przesadzanie z sokami i przekąskami


Niektóre dzieci przez cały dzień podjadają ciastka i inne przekąski, popijając sokami. W ten sposób najadają się niewłaściwymi rzeczami, a potem nie mają ochoty na zdrowsze opcje. Niech przekąska stanie się rytuałem – zaoferuj kilka zdrowych opcji o określonych porach dnia.

8. Nadmierne zwracanie uwagi na bałagan


Smak to tylko jeden ze sposobów, w jaki małe dzieci zdobywają wiedzę o jedzeniu. Badania wykazują, iż maluchy, które miały okazję bawić się jedzeniem, odważniej próbują nowych rzeczy. Pamiętaj, ważniejsze jest to, co jedzą, niż to, czy jedzą widelcem, dlatego warto czasem przymknąć oko na bałagan podczas posiłków.

9. Ignorowanie natury


Czy wiesz, iż niektórzy ludzie odczuwają mocniej smaki? Oznacza to, iż nie każdy polubi każde jedzenie. Istnieje również naturalny strach przed nowymi rzeczami (neofobia), który jest najsilniejszy w wieku przedszkolnym. Rodzice często interpretują to jako wybrzydzanie.

Jeśli po wielokrotnych próbach dziecko przez cały czas odmawia, po prostu zaakceptuj tę preferencję lub poszukaj zamienników.

10. Zbyt mocne zamartwianie się


Nawet dzieci, które wydają się żywić wyłącznie makaronem, mogą wcale nie jeść tak źle, jak myślą ich mamy i tatusiowie. jeżeli dziecko rośnie, nie ma anemii i innych problemów zdrowotnych, najpewniej je tyle, ile trzeba. jeżeli się martwisz, zapisuj przez cały tydzień, co dokładnie dziecko zjada – choćby jeden kęs. Może się okazać, iż wcale nie jest tak źle.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów dotyczących zdrowia twojego dziecka, warto zawsze zasięgać bezpośredniej porady u pediatry.

Idź do oryginalnego materiału