Rodzice powinni dobrze rozważyć zakup zabawki czy gadżetu, bo wiele z nich stwarza dla malucha zagrożenie. Najczęściej są to małe i źle przymocowane elementy, które szkrab może połknąć oraz ostre części. Pediatra przestrzega zwłaszcza przed tymi, które można kupić na popularnych platformach takich jak AliEkspress, Temu, eBay, Amazon,TikTok, Fruugo i Wish. Z 23 przetestowanych aż 21 albo stwarzało zagrożenie, albo było źle oznaczonych.
REKLAMA
Zobacz wideo Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko połknie klocki, pieniądze lub baterie? "Jak najszybciej dzwonimy pod numer alarmowy"
Te zabawki stwarzają zagrożenie dla dzieci. Lepiej ich nie kupować
Zabawki i gadżety ze wspomnianych platform zakupowych kuszą niską ceną i dużym wyborem. Jednak mogą być niebezpieczne dla dziecka. Jak wynika z przeprowadzonych testów, zwłaszcza te są niebezpieczne dla dzieci:
magnetyczny zestaw do łowienia ryb - magnesy się odczepiły, a połknięte mogą uszkodzić jelita,
zabawka sensoryczna dla niemowląt - rozpadła się na części podczas testów,
zabawkowe, muzyczne kluczyki do samochodu - również rozleciały się na kawałki podczas badania,
zabawkowy telefon - odpadły od niego drobne elementy,
tablica sensoryczna busy board - tarcza i klawisze rozleciały się na drobne kawałki,
gryzak-pierścionek z dzwonkami i wstążkami - wstążki były za długie, co stwarza ryzyko uduszenia,
kostka sensoryczna busy cube - ma ostre krawędzie, którymi dziecko może się pokaleczyć,
muzyczny słonik do powieszenia nad łożeczkiem - baterie guzikowe nie są zabezpieczone.
Poza tym dwie inne zabawki do dziecięcego łóżeczka nie były opatrzone wymaganymi ostrzeżeniami dotyczącymi bezpieczeństwa.
Szukasz prezentu dla dziecka? Te zabawki lepiej sobie odpuść
Poza wyżej wymienionymi zabawkami dla maluchów rodzice powinni zrezygnować z zakupu wielu innych. Jakich? Oto lista tych, które wzięto do badań, ale również nie przeszły testów:
magnetyczne klocki do budowania (AliExpress),
zabawkowy tablet (eBay),
zabawkowy aparat fotograficzny z kablem (Fruugo),
pełzająca gąsienica (TikTok),
wisząca grzechotka - papuga,
zabawki do łóżeczka dziecięcego - Miś i Króliczek,
pluszowa świnka (Fruugo),
zabawka sensoryczna Montessori ze sznurkami (Wish),
zabawkowy, sensoryczny fidget spinner (TikTok),
podświetlany miś (Temu).
Tylko jedna zabawka z 23 wziętych do testów przeszła je pomyślnie i była poprawnie oznaczona. Był to zestaw drewnianych, magnetycznych zwierzątek z Amazona. Dlatego twórcy badania apelują o ostrożność i odradzają kupowanie tanich, niemarkowych zabawek i gadżetów na popularnych platformach sprzedażowych. Poza tym organizatorzy testu chcą, aby państwo wprowadziło bardziej rygorystyczne zasady na sprzedawców takich artykułów, bo w tej chwili adekwatnie nic nie można im za to zrobić. O ile eBay i Fruugo poinformowały o natychmiastowym usunięciu wskazanych produktów, o tyle Aliekspress, Temu i TikTok stwierdziły, iż "dokładają wszelkich starań, aby ich produkty były bezpieczne". Z kolei Wish nie odpowiedziało w ogóle.