„Dzieje komedii polskiej” – od dworskich żartów po Fredrę i farsę historii

amu.edu.pl 3 dni temu

Nakładem wydawnictwa Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ukazały się dwa pierwsze tomy trzytomowego wydania "Dziejów komedii polskiej" autorstwa prof. Dobrochny Ratajczakowej - wybitnej badaczki teatru i dramatu, związanej z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To pionierskie i monumentalne opracowanie historii polskiej komedii od jej początków po czasy współczesne.

Jak zaznacza Wydawnictwo, "Dzieje komedii polskiej" to owoc wieloletnich badań prof. Dobrochny Ratajczakowej, która z niezwykłą erudycją i wnikliwością ukazuje ewolucję tego gatunku na przestrzeni wieków. Autorka przedstawia nie tylko historię komedii, ale także jej wpływ na inne gatunki literackie i sztuki widowiskowe, zwłaszcza teatr. Opowieść o komedii nie jest tu jedynie klasyczną narracją historyczną - to także pasjonujące "rozsypane opowiadania w opowiadaniu", czyli mozaika miniatur, szkiców i krótkich narracji, które składają się na barwną i wielowymiarową panoramę polskiego teatru komediowego.

- Pisałam to prawie 5 lat, dzień w dzień. Wyszedł mi taki potwór, bo w wydruku komputerowym miał 1800 stron. Jest to adekwatnie zamknięcie dziejów komedii, bo razem z końcem PRL-u kończy się to wszystko, co ja napisałam - opowiada prof. Dobrochna Ratajczakowa.

Tom I obejmuje dwa rozległe okresy w dziejach komedii polskiej - epokę dawnej Polski oraz Oświecenie. Autorka analizuje dwie główne odmiany komedii: elitarno-dworską i inteligencko-plebejską, wskazując, jak klasycyzm nadał polskiej komedii nowoczesne fundamenty i jaką rolę odegrała ona w kształtowaniu obyczajowości oraz życia politycznego.

Tom II poświęcony jest pierwszej fazie długiego okresu transformacji komedii od ostatnich lat przedrozbiorowych do odzyskania przez Polskę niepodległości. W tej epoce pojawiają się nowe formy dramatyczne - jednoaktówki, farsy czy komedie bulwarowe, a na pierwszy plan wysuwa się twórczość Aleksandra Fredry, który mimo początkowej marginalizacji zdobył status Mistrza polskiej komedii.

O autorce:

Prof. Dobrochna Ratajczakowa jest cenioną badaczką dramatu, teatru i widowisk kulturowych. Jej prace wykraczają poza tradycyjne ramy teatrologii, sięgając do metod interdyscyplinarnych i ukazując komedię jako niezwykle dynamiczny i wieloaspektowy gatunek. Autorka ma na swoim koncie liczne publikacje, w tym m.in. "Komedię oświeconych" (1993), "Obrazy narodowe w dramacie i teatrze" (1994) czy "Galerię gatunków widowiskowych, teatralnych i dramatycznych" (2015).

Fot. Maja Maćkowiak-Kruczek

Idź do oryginalnego materiału