W niedzielę modlimy się za polskich misjonarzy oraz wspieramy ich ofiarami do puszek. Będzie to dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. W sposób szczególny pamiętamy o tych, którzy reprezentują Kościół tarnowski. Aktualnie w 10 krajach, na 3 kontynentach, posługuje 43 księży i 2 osoby świeckie.
– Tradycyjnie w drugą niedzielę Wielkiego Postu w Kościele w Polsce obchodzony jest dzień solidarności z misjonarzami. Ta niedziela nazywana jest ad gentes, ponieważ związane jest to z tymi, którzy posługują tam gdzie Kościół jeszcze nie został do końca założony, gdzie nie istnieją wystarczające struktury, gdzie Kościół ciągle jest w drodze. W tych wszystkich sytuacjach pracują również tarnowscy misjonarze. W niedzielę będziemy z nimi solidarni w modlitwie i we wsparciu materialnym
– mówi ks. dr Krzysztof Czermak dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.
Posługa misyjna wymaga zarówno ciągłych działań ewangelizacyjnych, jak i tworzenia materialnego zaplecza.
– Podczas głoszenia Ewangelii, misjonarze próbują zabezpieczyć również pewne struktury, aby głoszenie Dobrej Nowiny mogło być bardziej skuteczne, mogło odbywać się w bardziej przystosowanych do potrzeb warunkach. Nasi misjonarze stwarzają to zaplecze materialne, chodzi tutaj nie tylko o budowy, ale o obiekty, które istnieją.
Wśród dzieł zrealizowanych przez tarnowskich kapłanów na uwagę zasługuje rozbudowa kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Concepción, stolicy wikariatu Ñuflo de Cháves w Boliwii. Środki na ten cel pochodziły w 85 proc. z funduszy Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej, z ofiar wiernych z parafii m.in. Radłów, Nagoszyn i Rzezawa, a także z funduszy Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów.
Aktualnie największe potrzeby finansowe dotyczą inwestycji prowadzonych w Afryce.
– W Republice Środkowoafrykańskiej, ks. Szymon Pietryka i ks. Paweł Dąbrowa tworzą od podstaw nową parafię. W perspektywie jest budowa kościoła pw. św. Jana Pawła II. W Republice Środkowoafrykańskiej pojawia się na horyzoncie wielkie dzieło. W diecezji Bouar biskupem jest tarnowski duchowny Mirosław Gucwa i podjął się on budowania szkoły, w której będą kształceni nauczyciele dla potrzeb miejscowej ludności. Ponadto w Republice Konga ks. Maciej Fleszar buduje kościół i zaplecze duszpasterskie.
Ważne dzieło tworzą także ks. Szymon Pietryka oraz ks. Paweł Dąbrowa, którzy posługują w parafii św. Jana Pawła II w Bimbo.
– Wystartowaliśmy z projektem budowy plebanii, finansowanym przez Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej. Przy realizacji programu budowy wspierają nas wolontariusze z Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego. Będzie to dom misyjny, w którym będą mieszkać zarówno kapłani pracujący w parafii pw. Św. Jana Pawła II w Bimbo, misjonarze goście – odbywający dzień skupienia lub będący w podróży, a także świeccy wolontariusze z Polski
– mówi ks. Szymon Pietryka.
Parafię św. Jana Pawła II można wesprzeć wpłacając ofiary na konto Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej z dopiskiem 'BIMBO”.
Bank Pekao S.A.
94 1240 1910 1111 0000 0897 8378 (PLN)
55 1240 1910 1978 0010 8990 0917 (EUR)
91 1240 1910 1787 0010 8876 9584 (USD)
Aby dowiedzieć się więcej o pracy ks. Szymona i ks. Pawła oraz ich planach budowy kościoła, zachęcamy do obejrzenia przygotowanego przez nich krótkiego filmu.
Abyśmy nie zapomnieli o duchowym wymiarze niedzieli ad gentes, w wielu parafiach, Kolędnicy Misyjni przedstawią scenkę. Jej przesłanie można ująć w słowa: wielkopostne praktyki umacniają trzy podstawowe relacje – z Bogiem, człowiekiem, ze światem stworzonym – i czynią nas 'architektami pokoju” na wzór ks. Jana Czuby. Dokładną jej treść przedstawią dzieci z Uszwi, gdzie posługuje ks. Karol Kuźma, diecezjalny duszpasterz kolędników misyjnych.
Zdjęcia – archiwum Wydziału Misyjnego