Egzamin ósmoklasisty. Koniec niepewności, uczniowie poznali wyniki

gazeta.pl 6 godzin temu
W piątkowy poranek uczniowie ósmych klas w końcu poznali wyniki egzaminu, z którym zmierzyli się w maju. Wiele osób czekało na tę chwilę w napięciu, ponieważ ilość zdobytych punktów będzie miała ogromny wpływ na to, czy dostaną się do wybranej szkoły średniej.4 lipca o godz. 8.30 ogłoszono wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025, który odbył się w maju. Przystąpiło do niego ponad 354 940 uczniów z ponad 12 850 szkół. Wśród nich znalazło się również ponad 13 280 uczniów - obywateli Ukrainy, którzy uczęszczają do około 3 950 szkół.
REKLAMA


Zobacz wideo


Byliśmy na maturze Szkoły w Chmurze. Na stadionie egzamin dojrzałości napisało 5 tysięcy osób


Wyniki od godz. 8.30 można sprawdzać, odwiedzając swoją szkołę lub logując się do specjalnego systemu ZIU (czyli Zintegrowanego Interfejsu Użytkownika). Egzaminu ósmych klas ani nie można nie zdać, ani też nie można go poprawiać. Wynik jest ważny, ponieważ liczba zdobytych punktów ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej szkoły średniej.Z jakimi zadaniami mierzyli się uczniowie? Najwięcej emocji budziło wypracowanie.Arkusze egzaminacyjne z egzaminu ósmych klas dostępne są na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej. W przypadku języka polskiego uczniowie musieli zmierzyć się z 10 zamkniętymi zadaniami i 9 otwartymi. Najwięcej emocji budziło dłuższe wypracowanie. Uczniowie musieli napisać przemówienie, przekonujące rówieśników, iż przyjaźń między dwiema osobami to rodzaj harmonii, która potrafi połączyć zupełnie różne charaktery. W argumentacji musieli odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej i innego utworu literackiego.


Egzamin ósmoklasisty (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl


W rozmowie z nami uczniowie ósmych klas przyznali, iż sporo trudności sprawiła im matematyka.


Trudny to był arkusz, ale ja też nie jesteś jakimś orłem matematycznym. Liczę, iż będę miał, chociaż 40 proc. Jak będzie, zobaczymy. Najwięcej kłopotów miałem z zadaniami otwartymi, bo były trudne. Co nie wiedziałem, to strzelałem- stwierdził w rozmowie z eDziecko.pl. uczeń ósmej klasy - Kacper, tuż po napisaniu egzaminu.Najmniej emocji budziły zadania z języka angielskiego. Zdaniem tegorocznych zdających były bardzo proste i poradziliby sobie z nimi choćby uczniowie młodszych klas. Zobacz: Egzamin ósmoklasisty 2025: język angielski. Uczniowie: Banał! Czwartoklasiści by to rozwiązaliW ubiegłym roku najwięcej kłopotów sprawił język włoskiW 2024 roku uczniowie ósmych klas najsłabiej napisali język włoski. Zdobyli z tego egzaminu średnio 47 proc. punktów. kilka lepiej poszedł im język niemiecki - 53 proc. punktów. Z j. angielskiego, który był najczęściej wybieranym językiem nowożytnym przez uczniów, zdobyli średnio dużo lepszy wynik - 66 proc. punktów. Najwyższe noty były z egzaminu z egzaminu z j. francuskiego - 88 proc. i rosyjskiego - 79 proc.Arkusze egzaminacyjne z wszystkich języków obcych miały identyczną formę, składały się z takich samych części i takiej samej liczby zadań takiego samego typu, za rozwiązanie których można było otrzymać taką samą liczbę punktów. W arkuszu egzaminacyjnym sprawdzane były umiejętności uczniów w pięciu obszarach: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych oraz tworzenie wypowiedzi pisemnej- podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Idź do oryginalnego materiału